اطلاعات‌محوراقتصادی

استارت‌آپ چرا شکست می‌خورد و چگونه می‌توان از شکست استارت‌آپ پیشگیری کرد؟

این قضیه بدیهی است که تمامی استارت‌آپ‌ها به برندهای بزرگ تبدیل نمی‌شوند. حتی این قضیه هم بدیهی است که حتی نیمی از استارت‌آپ‌ها هم به کمپانی‌هایی بزرگ تبدیل نمی‌شوند؛ در واقع اکثر استارت‌آپ‌ها برای تبدیل‌شدن به کمپانی‌ای بزرگ شکست می‌خورند. اما چرا این‌گونه است؟ چه چیزی است که موجب شکست استارت‌آپ می‌شود؟ یک علت شاخص را نمی‌توان علت تمامی شکست‌ها از هر نوعی دانست، بلکه شکست استارت‌آپ می‌تواند ناشی از علل مختلفی باشد. اما اگر مدیران استارت‌آپ بتوانند علل رایج شکست استارت‌آپ‌ها را شناسایی کرده و از آن‌ها اجتناب کنند، قطعاً احتمال موفقیت استارت‌آپ‌شان را افزایش می‌دهند. در این نوشتار قصد داریم به برخی از علل رایج شکست شرکت‌های استارت‌آپی و البته چگونگی اجتناب از آن‌ها اشاره‌ داشته باشیم.

۷ علل شکست استارت‌آپ

بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این باور اند که ایده‌شان آن‌قدر ارزش‌مند هست که بیشترین تلاش‌شان در تولید محصولات، نشان‌دادن آن به مردم و انتظار برای جریان ورودی وجه نقد باشد. این در حالی است که چنین توهمی یکی از بزرگ‌ترین دلایل شکست شرکت‌های استارت آپی است. در واقع مردم با محصولات شرکت‌های استارت آپی مخالف هستند، چرا که اکثر این شرکت‌ها با شکست مواجه می‌شوند. بنابراین مردم تنها محصولاتی را امتحان می‌کنند که سازندگان یا تبلیغ‌کنندگان آن محصولات قول حل‌کردن یک مشکل بزرگ را – که کسی برای حل آن تلاش نمی‌کند – بدهند.

  • راه‌حل: برای اجتناب از این مشکل، فعالیت شرکت خود را شروع نکنید مگر زمانی که افراد بسیاری مایل باشند برای دریافت محصولات شما در آینده‌ای نزدیک، همین زمانفعلی پول پرداخت کنند.

۲- خودداری از دریافت بازخورد از نمونه‌های اولیه

بسیاری از سرمایه‌گذاران از این‌که اجازه دهند شخصی محصولات‌شان را پیش از رسیدن به بهترین حالت مشاهده کند، خودداری می‌کنند. دلایل بسیاری برای ارتکاب چنین اشتباهی وجود دارد. ممکن است سرمایه‌گذاران بترسند که شخص دیگری ایده‌هایشان را بدزدد، ممکن است قصد داشته باشند همتایان خود را تحت تأثیر قرار دهند و شاید هم می‌ترسند تولیدشان در بهترین حالت ممکن نباشد و کسی آن‌ها را نخرد. در هر صورت ناتوانی در دریافت بازخورد از مشتریان بالقوه معمولاً برای یک شرکت استارت‌آپ نابود کننده است.

  • راه‌حل: با ساختن نمونه‌های اولیه‌ی ارزان و دریافت بازخورد در مورد آن‌ها و استفاده از این بازخوردها برای ساختن محصول بهتر، می‌توان از این مشکل اجتناب کرد.
بیشتر بخوانید
سندرم‌ هاوانا و رمز و راز امواج مایکروویو

شکست استارت‌آپ

۳- علاقه‌نداشتن به بازار فعالیت

فعالیت تجاری‌تان را صرفاً با انگیزه‌ی کسب درآمد شروع نکنید. علت این قضیه ساده است. برای موفقیت نیاز است تقریباً ۸۰ ساعت در هفته را با درآمدی اندک صرف موفقیت استارت آپ کنید. ممکن نیست که به این سختی روی این فعالیت کار کنید، مگر آن که باور داشته باشید که مأموریت زندگی‌تان این است که با ارائه‌ی محصولات شرکت‌تان، مشتریان بهتری پیدا کنید.

  • راه‌حل: استارت‌آپ‌تان را در مسیری جهت‌دهی کنید که عمیقاً به آن علاقه‌مند هستید. همچنین شکیبایی داشته باشید، کمتر موفقیتی است که در کوتاه‌مدت حاصل شود.

۴- فقدان توانایی‌های مورد نیاز برای پیروزی

اگر گمان می‌کنید وظیفه‌ی کارآفرین این است که در مورد مسائل بزرگ فکر کند و دیگران را استخدام کند تا کارهای واقعی را انجام دهند، بهتر است در مورد گمان خود مجدداً فکر کنید! یکی از موارد که در شکست استارت‌آپ نقشی پررنگ دارد این است که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند کارهای واقعی را که برای موفقیت لازم هستند، انجام دهند.

  • راه‌حل: کارآفرینان در صورتی‌که صنایعی را انتخاب کنند که در آن مهارت دارند، احتمال موفقیت خود را افزایش خواهند داد.

۵- نادیده‌گرفتن زیان مالی

درصورتی‌که علاقه‌ای به محاسبه‌ی پول‌های خرد ندارید، استارت‌آپ را شروع نکنید. بسیاری از کارآفرینان محصولی عالی را می‌سازند و سپس برای مشاهده‌ی درخشش خود به جهان خیره می‌شوند! این افراد معمولاً مشتاقانه در مورد این‌که چگونه دیگران به‌راحتی یک استارت آپ ایجاد کرده و درآمد بسیاری را به دست آورده‌اند، خوانده‌اند و گمان می‌کنند که خود نیز می‌توانند چنین کاری را انجام دهند. به همین سبب این افراد زیان‌های مالی خود را نادیده می‌گیرند و تصور می‌کنند که هنگامی که زمان‌اش فرا برسد، سود بسیاری را به دست خواهند آورد.

  • راه‌حل: بهترین کارآفرینان تنها در موارد ضروری پول خرج می‌کنند و حداقل شش ماه پیش از به‌پایان‌رسیدن وجوه نقد، زیاد کردن درآمد خود را به عنوان یک وظیفه‌ی تمام‌وقت درنظر می‌گیرند.
بیشتر بخوانید
وکس‌هال موتورز هنوز از کمبود تراشه رنج می‌برد.

۶- ناتوانی در افزایش سرمایه

اگر پیش‌تر هیچ‌گاه سرمایه‌ی استارت آپ را افزایش نداده‌اید، ممکن است به سبب دفعات شکستی که پیش از موفقیت خواهید داشت متعجب شوید. حتی در صورتی‌که یک کارآفرین متوجه شود که وجه نقد رو به اتمام است، در اغلب موارد برای اقدام دیر دست به کار می‌شود، و علاوه بر این به‌دنبال گروه نامناسبی از سرمایه‌گذاران می‌رود و اطلاعاتی که آنان را به سرمایه‌گذاری در شرکت ترغیب کند نیز در اختیارشان قرار نمی‌دهد.

  • راه‌حل: کارآفرینان می‌توانند از این مشکل با هماهنگی رویکرد افزایش سرمایه‌شان با سطح توسعه‌ی شرکت‌ خود اجتناب کنند.

۷- تیم ضعیف با مدیریت ضعیف

آخرین مورد از فهرست ما در مورد علل شکست استارت‌آپ مدیری است که نمی‌تواند به بااستعدادترین افراد تیم – که موفقیت شرکت به آنان وابسته است – انگیزه دهد. یک واقعیت ساده این است که در صورتی‌که شما رهبر خوبی نباشید، بسیار سخت است که این امر را یاد بگیرید. علاوه بر این توانایی‌های مدیریتی مورد نیاز برای داشتن یک کمپانی با ۱۰ کارمند بسیار متفاوت است با توانایی‌های مدیریتی برای داشتن یک کمپانی با ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ کارمند.

منبع: inc

همچنین بخوانید: ۵ درس ارسطو برای بازاریابی

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پانزده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا