اطلاعات‌محورسبک زندگیکودکان و والدین

چگونه بچه‌ها را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

خیلی از مردم کتاب‌خوان نشدند چون والدین‌ آنها به زور متوسل شدن و قصد داشتند با قصد داشتند فرزندان خود را مجبور به کتاب‌ خواندن کنند. طبق اصول نوروساینس (Neuroscience) مغز ما به دنبال دریافت پاداش و لذت بردن است و آن دسته از محرک‌هایی برای مغز جذاب هستند و تبدیل به عادت می‌شوند که باعث شوند پیک عصبی لذت یا همان دوپامین بیشتر در مغز آزاد شوند. در این نوشتار قصد داریم شما مخاطبان ارجمند مجله اینترتنی خبرببر را راهنمایی نماییم که چه طور بچه‌ها را به کتاب‌ خواندن علاقه‌مند و ترغیب کنیم.

چگونه بچه‌ها را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

  • برای همین باید توجه داشته که بچه‌ را نمی‌توان به زور کتاب‌خوان کرد. اگر می‌خواهید وقتی عبارت کتاب خواندن به میان می‌آید بچه ذوق زده شود باید این کار را به دو بخش لذت و آموزش تقسیم کنید و برای بچه‌های پیش از دبستان، ۸۰ درصد زمان‌هایی که برایشان کتاب می‌خوانید را برای لذت بیردنشان اختصاص دهید و ۲۰ درصد آن را به آموزش اختصاص دهید.
  • هنگامی که قرار است برای بچه‌ها کتاب بخوانیم و قصدمان این است که از کتاب خواندن لذت ببرند، باید به زبان بدن بچه‌های خیلی دقت داشته باشیم و اگر دیدیم که بچه بی‌توجه یا بی‌حوصله نسبت به کتاب خواندن ماست، ممکن است یا محتوای کتاب مناسب سن کودک نباشد و یا موضوع کتاب را دوست نداشته باشد و یا اینکه لحن ما برای کتاب خواندن مناسب و درست نباشد. اگر حالت اول بود، باید کتاب را عوض کنیم اگر حالت سوم بود باید هیجان تن صدای خودمان را بیشتر کنیم و به کودک نشان دهیم که ما هم در حین تعریف کردن از ماجرای قصه داریم لذت می‌بریم.
  • دقت نمایید در زمان کتاب‌خوانی برای لذت بردن کودکان، آموزش دادن ممنوع است و به هیچ وجه نباید از محتوای کتاب و قصه‌ای که تعریف کرده‌ایم، سوال بپرسیم یا نتیجه‌گیری کنیم.
بیشتر بخوانید
آشنایی با مفهومی به نام کوچینگ هم رده‌ها

بیشتر بخوانید: چه طوری آرسنیک برنج را کاهش دهیم؟ | به بچه‌ها برنج بدهیم یا نه؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هشت − هشت =

دکمه بازگشت به بالا