پزشکی

این‌ها شاخص‌ترین علائم کمبود ویتامین دی هستند

ویتامین دی یکی از عناصر مهم برای سلامت چند تا از اعضای بدن و فعالیت نرمال آن‌هاست؛ بنابراین کمبود این ویتامین در بدن می‌تواند اختلالاتی در عملکرد آن اعضا پدید آورد و موجب شود که یک سری علائم دردناک به وجود آیند. مهم‌ترین علائم کمبود ویتامین دی در ادامه معرفی خواهند شد.

توضیح درباره‌ی ویتامین دی

ویتامین دی در واقع یک ویتامین نیست، بلکه نوعی هورمون و به طور دقیق‌تر «پروهورمون» است. سلول‌های بدن، از گیرنده‌ای برای جذب این ماده برخوردار هستند.

مهم‌ترین منبع ویتامین دی، نور خورشید است. زمانی که در مقابل نور خورشید قرار می‌گیریم، بدن‌مان به‌واسطه‌ی کلسترول و نور خورشید قادر به سنتز این ویتامین در داخل است. متأسفانه در جهان و همچنین ایران افراد زیادی به کمبود ویتامین دی در درجات مختلف دچار هستند و بسیاری از آن‌ها علائم کمبود این ویتامین را در خود دارند. خوشبختانه با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف مکمل‌های ویتامین دی، می‌توان کمبود ویتامین دی را جبران کرد.

علائم کمبود ویتامین دی

۱- خستگی

علائم کمبود ویتامین دی

خستگی یکی از شاخص‌ترین نشانه‌های کمبود ویتامین D است. چندین مطالعه تأیید کرده‌اند که یکی از علل اصلی خستگی کمبود این ویتامین است. بسیاری از جامعه‌ی تحت آزمایش آن مطالعات، با مصرف مکمل‌های ویتامین D خستگی‌شان برطرف شده است.

۲- درد استخوان

ویتامین دی نقشی اساسی در جذب کلسیم دارد و ازآن‌جا که کلسیم مهم‌ترین ماده برای سلامت استخوان‌ها است، در صورت کم‌بودن میزان ویتامین دی در بدن، استخوان‌درد [به خصوص درد مفاصل، درد پشت و درد پا] بروز می‌کند.

۳- بیمارشدن پشت بیمارشدن

کسانی که ویتامین دی کافی در بدن ندارند، سیستم ایمنی قدرتمندی هم ندارند، از این رو است که مدام به بیماری‌های مختلف [به خصوص انواع سرماخوردگی] دچار می‌شوند.

بیشتر بخوانید
سندرم رینود چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟

۴- ریزش مو

ریزش مو

البته که ریزش مو می‌تواند ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد، اما یکی از علل ریزش مو کمبود ویتامین دی است. مطالعات زیادی در این خصوص انجام شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که ریزش مو، خصوصاً ریزش موی شدید، ارتباط مستقیمی با کمبود ویتامین D در بدن دارد.

۵- دیر خوب‌شدن زخم‌ها

اگر ویتامین دی در بدن به میزان کافی وجود نداشته باشد، زخم‌های بدن، در هر جای بدن، زود ترمیم نمی‌شوند و مدت‌زمان زیادی برای ترمیم آن‌ها لازم خواهد بود.

۶- افسردگی

بسیاری از کسانی که کمبود ویتامین دی دارند به افسردگی هم مبتلا هستند. جالب آن که با جبران کمبود این ویتامین، بسیاری از مبتلایان به افسردگی وضعیتی بهتر پیدا می‌کنند.

بهترین روش‌ها برای تأمین ویتامین دی

منابع ویتامین D

کسانی که به کمبود ویتامین دی دچار هستند باید یک سری کارها انجام دهند. بهترین کار قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. البته باید تا حد مشخصی در معرض نور خورشید قرار گرفت، چراکه زیاد قرار گرفتن در برابر نور خورشید می‌تواند ضررهایی هم برای سلامت بدن به همراه داشته باشید.

در کل کارهای زیر بهترین کارها برای تأمین ویتامین دی در بدن هستند:

  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید [روزانه حدود ۱۵ دقیقه]
  • مصرف مکمل ویتامین دی [زیر نظر پزشک]
  • مصرف زرده‌ی تخم‌مرغ
  • استفاده از روغن کبد ماهی

میزان نیاز به ویتامین دی در افراد مختلف

  • نوزادان ۰ تا ۱۲ ماه = ۴۰۰ واحد بین المللی یا ۱۰ میکروگرم در روز
  • کودکان ۱ تا ۱۸ سال = ۶۰۰ واحد بین المللی در روز
  • بزرگسالان ۱۸ تا ۷۰ سال = ۶۰۰ واحد بین المللی در روز
  • سالمندان ۷۰ سال به بالا = ۸۰۰ واحد بین المللی در روز
  • زنان باردار و شیرده = ۶۰۰ واحد بین المللی در روز
بیشتر بخوانید
بایدها و نبایدهای خاص روزهای کرونایی!

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا