اجتماعیاطلاعات‌محورپزشکی

علائم هشدار دهنده خودآزاری می‌توانند دهه‌ها زودتر ظاهر شوند

محققان می‌گویند، علائم زودرس خودآزاری می‌تواند در کودکان تقریباً یک دهه قبل از شروع بیماری ظاهر شود.

به گزارش وبسایت بی‌بی‌سی، تیم دانشگاه کمبریج دو گروه متمایز را پیدا کرده که احتمال آسیب رساندن به خود در آنها بیشتر است. اولین گروه شامل کسانی بود که برای کنترل احساسات خود تلاش می‌کردند و در دومین گروه شاهد جوانانی هستیم که بیش از دیگر هم سن و سالان خود، حاضر به ریسک بودند. یافته‌ها ممکن است به معنای فرصت بزرگی برای بهبود سلامت روان کودکان باشد. تقریباً از هر شش نفر در این مطالعه، نوعی از خودآزاری تا سن ۱۴ سالگی گزارش شده است. دکتر دانکن آستل، یکی از محققان، به بی‌بی‌سی گفت:

روش فعلی ما برای حمایت از آنها با شکست مواجه شده است. ما معمولاً منتظر می‌مانیم مشکلات بیشتر شوند و سپس مداخله می‌کنیم تا ببینیم آیا می‌توانیم کاری انجام دهیم یا خیر. در صورتی که واقعاً باید به یک مدل پیشگیرانه روی بیاوریم.

این تیم از نوعی هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به ۱۱۰۰۰ کودک، که در قرن اخیر در انگلیس متولد شده‌اند، استفاده کرده است. هوش مصنوعی به دنبال الگوهایی در داده‌ها بود تا بفهمد کدام یک از کودکان بیشتر در معرض آسیب رساندن به خود هستند و چه چیزی خطر آن را افزایش می‌دهد. نتایج تحقیقات در ژورنال آکادمی روانپزشکی کودک و نوجوان آمریکا منتشر شده است.

گروه اول سابقه طولانی در اختلالات بهداشت روان داشتند. مشکل در کنترل احساسات، آزار و اذیت و والدین با مشکلات روحی و روانی، از جمله مواردی هستند که این خطر را افزایش می‌دهند. حتی داشتن مشکلات عاطفی در پنج سالگی منجر به ۳۰-۵۰ درصد خطر بیشتر در نوجوانی می‌شود. استفانی اوه، یکی از محققان می‌گوید:

گروه دوم، بسیار بزرگتر و شگفت‌آورتر بود، زیرا آنها صفات معمول مربوط به کسانی را که به خود آسیب می‌رسانند نشان نمی‌دهند. خطر بالاتر در خصوص آنها با رفتارهای مخاطره‌آمیز و فقدان گروهی از دوستان حمایت کننده مرتبط بود.

خواب ضعیف و عزت نفس پایین خطر آسیب به خود در هر دو گروه را افزایش می‌دهد. با این حال، محققان می‌گویند یافته‌ها نشان می‌دهد فرصتی برای مداخله و کاهش احتمال خودآزاری در کودکان وجود دارد. آنها برنامه‌هایی را برای افزایش عزت نفس کودکان و اقدامات ضد زورگویی در مدارس پیشنهاد می‌دهند، و به عقیده محققان توصیه‌هایی در زمینه بهبود کیفیت خواب می‌تواند احتمال آسیب به خود را در مراحل بعدی زندگی کاهش دهد. این مطالعه همچنین بخشی از یک پروژه بزرگتر برای درک ریشه اختلالات بهداشت روان، و یافتن راه‌های جدید برای جلوگیری از آن است. خانم اوه در ادامه گفت:

این رویکرد پتانسیل آن را دارد که چگونه ناملایمات ممکن است بر رشد مغز کودک در گروه‌های مختلف کودکان تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند به ما کمک کند تا عواقب سخت آن، مانند سایر مشکلات بهداشت روانی که ممکن است در نوجوانی با آنها روبرو شوند را درک کنیم.

تام مادرز، از موسسه خیریه YoungMinds، گفت:

ما از هر تحقیق جدیدی در این زمینه استقبال می‌کنیم. به خصوص اگر نتیجه آن حمایت زودهنگام از جوانان باشد. در حالی که آگاهی بالاتری نسبت به گذشته در مورد سلامت روان وجود دارد، برای بسیاری از جوانان که به خود آسیب می‌رسانند، دستیابی به کمک تا رسیدن به نقطه بحران کار دشواری است. برای کسانی که درخواست کمک می‌کنند، هنوز حمایت زودهنگام واقعاً دشوار است.

راهنمای کمک به کودکان برای مقابله با استرس در زمان شیوع بیماری کرونا

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
بیشتر بخوانید
300 میلیون در ازای یک جای خواب در خوابگاه‌های خصوصی دخترانه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج + نه =

دکمه بازگشت به بالا