تکنولوژیخودرو

این علائم نشان از خرابی شمع خودرو دارند!

خرابی شمع خودرو ممکن است برای کسانی که چندان با خودرو آشنایی ندارند مشکلی بی‌اهمیت به نظر برسد، اما متأسفانه خرابی این قطعه‌ی کوچک تبعات زیادی دارد. نکته‌ی منفی در این زمینه هم این است که شمع خودرو هرچند وقت یک بار نیاز به تعویض دارد و بنابراین خرابی شمع خودرو مشکلی رایج برای اکثر صاحبان خودرو است. لرزش خودرو – آن هم به‌شکل شدید و غیرعادی – یکی از تبعات منفی خرابی شمع خودرو است و بنابراین درصورتی‌که این قطعه معیوب شود و به تعویض نیاز پیدا کند، باید خیلی سریع نسبت به تعویض آن اقدام شود. اما لرزش خودرو همیشه ناشی از خرابی شمع نیست و بنابراین نمی‌توان صرفاً از روی لرزش خودرو به خرابی شمع پی برد. ادامه‌ی این نوشتار به معرفی علائم خرابی شمع خودرو می‌پردازد.

شمع خودرو چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

شمع خودرو با همه‌ی کوچکی‌اش وظیفه‌ی کم‌اهمیتی بر عهده ندارد. این قطعه در درون سیلندر خودرو جای می‌گیرد. ولتاژ به آن وارد می‌شود و شمع این ولتاژ را تبدیل به جرقه می‌کند. این جرقه در واقع برای انفجار ترکیب هوا و بنزین در درون سیلندر به کار گرفته‌ می‌شود. می‌بینید که شمع خودرو نقشی اساسی برای تأمین انرژی مورد نیاز قلب خودرو یعنی موتور ایفا می‌کند.

علائم خرابی شمع خودرو

۱- خام‌سوزی خودرو

بدون‌شک درصورتی‌که شمع خودرو آن‌چنان که باید و شاید کارش را انجام ندهد، موتور نیز نمی‌تواند به‌شک صحیح و اصولی کار کند. یکی از تبعات خراب‌بودن شمع خودرو، خام‌سوزی موتور است. این خام‌سوزی رفته‌رفته کاتالیست خودرو را دربرگرفته و موجب می‌شود که میزان آلایندگی خودرو زیاد شود.

بیشتر بخوانید
قیمت و مشخصات خودروی جدید کرمان موتور ؛ KMC K7

علائم خرابی شمع خودرو

۲- مشکل در استارت‌زدن

خودروهایی که شمع‌شان معیوب است، خیلی دشوار با یک استارت روشن می‌شوند. احتمالاً دیده‌اید که برخی خودروها – به‌ویژه در هوای سرد – با چندین استارت طولانی روشن می‌شوند. یکی از علل این قضیه خراب‌بودن شمع خودرو است.

۳- صداهای ناهنجار از اگزوز

درصورتی که شمع خودرو معیوب باشد، ممکن است زمانی که خودرو دور می‌گیرد و سرعت‌اش افزایش می‌یابد، صداهای ناهنجاری از اگزوز شنیده شوند. در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که حتی چراغ چک خودرو نیز روشن شود.

۴- سیاه‌شدن شمع

گاهی می‌توان مستقیم به سروقت شمع خودرو رفت و ظاهر آن را بررسی کرد. در بسیاری موارد، شمعی که سیاه شده یعنی معیوب شده و باید دور انداخته شود.

چند نکته در مورد شمع خودرو

  • فقط یک نوع شمع در بازار نیست و انواع مختلفی از این قطعه‌ی کوچک وجود دارند. به‌عنوان مثال، شمع گرم، شمع سرد، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیوم و … از انواع شمع هستند. برای آن‌که شمع بتواند در خودرو به‌درستی کار کند، بهتر است شمعی دقیق و سازگار با خودرو انتخاب شود. مثلاً شمع گرم مناسب موتورهایی است که دمای پایینی دارند. این شمع‌ها معمولاً به‌دشواری گرما از دست می‌دهند. برعکسِ این شمع‌ها، یک سری شمع دیگر وجود دارند که با نام شمع سرد شناخته می‌شوند. این شمع‌ها زود گرما از دست می‌دهند. افزون بر این‌ها، شمع نیکلی جنسی از آلیاژ نیکل دارد و عمدتاً طول عمرش کم است. شمع‌های ایریدومی و شمع‌های پلاتینیومی نیز به‌ترتیب از ایریدیوم و پلاتینیم هستند.
  • گاهی خرابی شمع ناشی از خود شمع نیست، بلکه از قطعه‌ای دیگر است. توضیح آن‌که برق شمع از «کوئل» تأمین می‌شود. اگر کوئل خراب شود، شمع نیز به‌درستی کار نمی‌کند.
  • چنان‌که در ابتدای این نوشتار نیز گفته شد، شمع وسیله‌ای نیست که به‌طور دائمی کار کند و هر چند وقت یک بار باید عوض شود. معمولاً هر ۱۵ هزار یک بار شمع را باید عوض کرد.
  • اگر نشانه های خرابی شمع خودرو را در خودروی‌تان دیدید، دست روی دست نگذارید و نسبت به تعویض شمع اقدام کنید. اگر این کار را نکنید، احتمال آن‌که مشکل دیگری در خودرو پدیدار شود وجود دارد.
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

بیست − 18 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا