پزشکی

علائم بارداری در روزهای نخست را بشناسید

بارداری در بسیاری از زنان در همان روزهای اول موجب بروز یک سری علائم می‌شود. این علائم ممکن است در هر خانم نسبت به دیگری متفاوت باشند، اما چند تا از آن‌ها مشترک هستند. البته با داشتن این علائم نمی‌توان قطعاً گفت که بارداری مثبت است. در واقع این علائم می‌توانند محرکی برای انجام آزمایش بارداری (یا بی‌بی‌چک یا آزمایش خون) باشند. در ادامه مهم‌ترین و رایج‌ترین علائم بارداری یا به عبارت بهتر علائم اولیه بارداری معرفی می‌شوند.

علائم اولیه بارداری | علائم بارداری در روزهای اول

۱- خونریزی لانه‌گزینی

خونریزی لانه‌گزینی از رایج‌ترین علائم بارداری است. توضیح آن که در ماه اول بارداری، تخمک‌هایی که بارور شده‌اند به بلستوسیست تبدیل می‌شوند و در روزها و ماه‌های بعد است که بلستوسیست رفته‌رفته به اعضای بدن کودک تبدیل می‌شود. در هفته‌ی چهارم بارداری، همین بلستوسیست به سمت آندومتر می‌رود و در آن قرار می‌گیرد. زمانی که بلستوسیست در آندومتر لانه می‌گزیند، «خونریزی لانه‌گزینی» اتفاق می‌افتد.

جالب است که خیلی از خانم‌ها این خونریزی لانه‌گزینی را با خونریزی عادت ماهانه اشتباه می‌گیرند، در حالی که این خونریزی لانه‌گزینی تفاوت‌هایی با خونریزی عادت ماهانه دارد. به عنوان مثال، رنگ خون لانه‌گزینی صورتی یا قهوه‌ای است و بنابراین رنگ آن تفاوت دارد با رنگ خون عادت ماهانه. یا مثلاً خونریزی لانه‌گزینی سبک است و یکی دو روز طول می‌کشد، در حالی که عادت ماهانه اینطور نیست.

۲- حساس‌شدن و تورم سینه‌ها

در دوران اولیه‌ی بارداری، تغییرات هورمونی خاصی در بدن زن اتفاق می‌افتند. این تغییرات، موجب می‌شوند که در برخی از اندام بدن هم تغییراتی صورت گیرند. یکی از آن‌ها حساس‌شدن نوک سینه‌ها و تورم آن‌ها است.

بیشتر بخوانید
دومین محموله‌ی واکسن روسی کرونا وارد کشور شد + عکس

۳- عقب‌افتادن پریود

عقب‌افتادن پریود از مشهورترین علائم بارداری است. بسیاری از خانم‌ها از این مورد خبر دارند و می‌دانند که اگر پریود در سر زمان خودش اتفاق نیفتد، احتمال بارداری وجود دارد. دلیل عقب‌افتادن پریود در روزهای نخست بارداری این است که هورمونی با نام گونادوتروپین کوریونیک انسانی که با نام hCG هم شناخته می‌شود در بدن تولید شود. نقش این هورمون، حفاظت از بارداری است و یکی از کارهایی که انجام می‌دهد این است که مانع از تخمک‌گذاری در بدن می‌شود و اینچنین است که پریود اتفاق نمی‌افتد.

۴- سردرد

علائم اولیه بارداری

تغییرات هورمونی در بدن خانم باردار در روزهای اول بارداری، احتمالاً باعث افزایش گردش خون می‌شود. همین افزایش گردش خون هم می‌تواند سردرد را به همراه داشته باشد.

۵- تغییرات رفتاری

این علامت هم ناشی از تغییرات هورمونی است. زمانی که هورمون‌های استروژن و پروژسترون مدام در بدن سطح‌شان تغییر می‌کند، روی رفتارهای زن باردار تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل خانم‌های باردار در روزهای اول بارداری دچار تغییرات رفتاری شدید می‌شوند. ممکن است برای چند دقیقه شاد باشند و برای چند دقیقه‌ی بعد، غمگین و ناراحت.

۶- تهوع

تهوع بارداری

تهوع از علائم سنتی و رایج بارداری است. خیلی مشخص نیست که چرا زنان باردار در روزهای نخست بارداری به تهوع دچار می‌شوند، اما احتمالاً تغییرات هورمونی هم در این علامت نقش دارند. نکته‌ی دیگری که در ارتباط با تهوع بارداری وجود دارد این است که حس بویایی در زنان باردار در روزهای اول قوی می‌شود و شاید همین قوی‌شدن حس بویایی هم در تهوع بارداری نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید
باید‌ها و نباید‌ها در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا

۷- خستگی

خستگی هم یکی از علائم بارداری در روزهای اول است. این مورد هم ناشی از تغییرات هورمونی و به خصوص زیاد شدن سطح هورمون پروژسترون در بدن است.

۸- گرمای بدن

هشتمین مورد از علائم بارداری گرمای بدن در زنان باردار است. در روزهای نخست بارداری، خانم‌ها در پی هر فعالیتی که می‌کنند شاهد گرم‌شدن بدن‌شان هستند.

۹- جوش زدن

البته که جوش‌زدن هم به علت تغییرات هورمونی در روزهای اول بارداری اتفاق می‌افتد.

نکته

در نظر داشته باشید که وجود این علائم در بدن همواره نشان از آن ندارد که شما باردار هستید، بلکه برای مطمئن‌شدن از وضعیت بارداری باید حتماً تست بارداری بدهید. آزمایش خون یا تست خانگی بارداری (بی‌بی چک) بهترین راه‌ها برای اطمینان از وضعیت بارداری هستند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج + 13 =

دکمه بازگشت به بالا