سیاسی

دیروز عراقچی از توافق وین رونمایی کرد و امروز راهی وین شد

روز گذشته سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان و سرپرست فعلی مذاکرات برجامی ایران در وین با کشورهای ۴+۱ برای اولین بار از توافق وین رونمایی کرد. بر اساس گفته عراقچی تحریم‌ها در حال حاضر به دو دسته عمومی و شخصی دو تقسیم شده‌اند. آن طور که عراقچی گفته بر سر برداشتن تحریم‌های عمومی تقریباً توافقات لازم حاصل شده است.

رسانه‌ها گزارش دادند دیروز عصر، سید عباس عراقچی، معاون‌سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان و چهره‌ ارشد تیم‌مذاکره‌کننده ایران در وین، از توافق وین صحبت کرده و گفته:

تحریم‌های آمریکا علیه ایران به دو قسمت تحریم‌های بخشی و موضوعی‌ و تحریم‌هایی که جنبه خاص دارند، تقسیم شده‌اند. تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند همچون تحریم‌ صنایع هوایی، دریایی، پتروشیمی، کشتی‌رانی، ساختمان سازی، صنعت خودرو، تحریم‌های حوزه بانکی و بیمه‌ای هستند و تحریم‌های خاص شامل تحریم افراد و اشخاص است. آمریکا و ۱+۴ هم پذیرفته‌اند که تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند، به طور کامل لغو شوند.

این دیپلمات‌ارشد کشورمان افزوده:

فهرست تحریمی اشخاص، فهرستی طولانی است که ۱۵۰۰ فرد تحریم شده را در بر می‌گیرد و ما در حال حاضر در حال بررسی بحث‌ ابعاد پیچیده مربوط به آن‌ هستیم و هر دو جهت را به پیش می‌بریم. تاکیدمان هم بر این است که تحریم‌های موضوعی و بخشی در مورد ایران باید به سرعت برداشته شود. فکر هم میکنم در این زمینه تفاهمات بهتری وجود دارد.

تیم مذاکره‌ کننده مجدداً راهی وین شد

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز خود این خبر را اعلام کرد. سعید خطیب‌زاده اعلام کرد که تیم مذاکره کننده ایرانی برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت‌های ایرانی و کشورهای گروه ۱+۴، عازم وین شد.

بیشتر بخوانید
ظریف : امضای بایدن شرط لازم است اما کافی نیست!

بیشتر بخوانید: کشمکش توییتری عراقچی با شبکه خبری پرس تی‌وی بر سر برجام

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا