اقتصادی

جدیدترین ثمره لیست سیاه FATF عدم همکاری بانکی روسیه و چین است

بانک‌های چینی به دلیل تحریم‌های آمریکا به جای سوئیفت که رابط بانک‌های دنیاست، به پیام‌رسان چینی روی آورده‌اند. با این حال حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید استفاده از جایگزین سوئیفت در چین و روسیه مشکل اصلی ایران سوئیفت نیست، بلکه تحریم‌های آمریکا و عدم پذیرش FATF و لوایح آن است.

همان طور که در همان زمان که بحث FATF در کشور داغ بود گفتیم که FATF یک سازمان بین‌المللی است که با هدف مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در نظام مالی جهانی تاسیس شده است. ایران به دلیل عدم تصویب برخی لوایح مرتبط با این نهاد، پس از کش و قوس فراوان از ۵ ماه پیش به لیست سیاه FATF بازگشته است.

اخیرا FATF به بانک‌های دنیا اعلام کرده که ایران از نظر مبادلات مالی یک کشور پر ریسک است و باید داد و ستدهای مالی آن کنترل شود. پیشتر رئیس بانک مرکزی روسیه هشدار داده و اعلام کرده بود اگر ایران FATF را نپذیرد، روس‌ها نمی‌توانند روابط مالی خود با ایران را ادامه دهند.

با وجود اصرار دولت روحانی، گویا این موضوع جدی گرفته نشده و حالا روسیه و چین هم قادر به ارائه خدمات بانکی برای ایرانیان نیستند!

تیم تحریریه مجله اینترنتی خبرببر دررابطه با اخبار FATF به شما مخاطبان ارجمند، مرور مقالات اقتصادی زیر را پیشنهاد می‌نماید:

بیشتر بخوانید
واردات عطر ممنوع شد | شوکی بی‌مورد که قاچاق عطر را افزایش می‌دهد!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا