شبکه‌های اجتماعی

مانیا اکبری: عباس کیارستمی زن‌ستیز و متجاوز جنسی است!

زمانی که چند دختر جوان در توییتر به افشاگری در مورد تجاوزهای کیوان امام پرداختند، شاید خود می‌دانستند که در حال آغاز کردن مسیری طولانی اند، مسیری که در آن دختران و زنانی دیگر شروع می‌کنند به افشاگری در مورد تجاوز مردان یا به‌قول فمینیست‌های سطحی «نرها»! افشاگری‌ها در مورد تجاوز پای چندین فرد مشهور را هم به ماجرا باز کرد. یکی از آن‌ها آیدین آغداشلو بود. سارا امت‌علی در توییترش نوشت که حدود ۱۴ سال پیش زمانی که به‌عنوان خبرنگار به نزد آیدین آغداشلو رفته، «استاد» از او خواسته که تا زمانی که آماده می‌شود وارد خانه شود و دم در نایستد؛ اما سارا امت‌علی به‌محض ورودش به خانه‌ی آغداشلو با صحنه‌ای فراموش‌نشدنی مواجه شده‌است. آغداشلو او را در بغل گرفته و می‌خواسته که ببوسدش. البته آغداشلو ماجرا را انکار کرد و گفت شکایت خواهد کرد. پس از آن پای محسن نامجو به ماجرا باز شد و او نیز ماجرای تجاوز را تکذیب کرد؛ اما از همه عجیب‌تر باز شدن پای عباس کیارستمی – کارگردان شناخته‌شده‌ی کشورمان – است.

مانیا اکبری که در فیلم «ده» بازیگر سناریو و کارگردانی عباس کیارستمی بود، مدتی‌ست که علیه استادش می‌نویسد و حتی او را به خیانت نیز متهم کرده و گفته چندین زن قربانی تعرض‌های او شده‌اند! در ظاهرِ ماجرا، چیزی که بسیار توی ذوق می‌زند این است که عباس کیارستمی، با آن شخصیت موقرش، زنده نیست که پاسخ اتهامات مانیا اکبری را بدهد و ما فقط باید شاهد اتهام‌زنی‌های مانیا اکبری باشیم و ابزاری هم در دست نیست که بتوان به‌واسطه‌ی آن صحت صحبت‌های مانیا اکبری را تأیید کرد – مگر آن‌که مانیا اکبری ابزاری رو کند که البته تا کنون نکرده‌است.

مانیا اکبری و عباس کیارستمی
مانیا اکبری و عباس کیارستمی

مانیا اکبری مگر چه گفته است؟

چندی پیش فرزند مانیا اکبری با نام امین ماهر به‌همراه مادر به‌صورت ویدئویی در یکی از شبکه‌های خارج از کشور حضور یافتند و امین ماهر ماجرای تجاوزهای ادامه‌دار شوهر خواهرِ مادرش را – یعنی شوهرخاله‌اش را – گفت. سپس مانیا اکبری متنی نسبتاً گنگ نوشت و مدام از عبارت «عباس جان» استفاده کرد و خلاصه‌ی متن‌اش این بود که آن زمان که ما در حال فیلمبرداری فیلم ده بودیم، امین ماهر مورد تجاوز قرار می‌گرفت و چرا ما نمی‌دانستیم؟ [متن کامل نوشته‌ی مانیا اکبری را اینجا بخوانید] او البته در جمله‌ی آخر متن‌اش نوشت:

اول داستان هستیم عباس جان، امیدوارم روزى جرات سارا امتى را پیدا کنم و از چشمان مخفى شده پشت عینک بنویسم. حیف که نیستى!

به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که او وعده‌ی آینده را برای افشای برخی ماجراها پیرامون عباس کیارستمی داد و به‌نوعی به‌وعده‌اش عمل کرد.

پسر عباس کیارستمی – احمد کیارستمی – از این که پای پدرش به ماجرای تجاوزها باز شده و مانیا اکبری رسماً نام او را آورده بود به‌شدت آزرده شد و تصمیم گرفت نامه‌ای علنی منتشر سازد.

بیشتر بخوانید
بیوگرافی مینا جعفرزاده + رزومه کاری و عکس همسرش

مانیا اکبری عباس کیارستمی

او در نامه نوشت:

«عباس عزیز و نازنین» این شروع متن ایمیلی‌ست از مانیا اکبری به عباس کیارستمی، همراه با عکسی که در آن اکبری از روی تخت بیمارستان (هنگامی که در حال گذراندن دوره‌ی بازسازی سینه‌هایش بوده) سلامی مخصوص خطاب به کیارستمی می‌فرستد. تاریخ ایمیل مربوط است به ژوئن ۲۰۱۶، یک ماه پیش از مرگ عباس کیارستمی و تنها یکی از ده‌ها ایمیل دوستانه‌ای‌ست که او در طول سال‌ها برای کیارستمی فرستاده است. این‌که در این فاصله‌ای چهار ساله، چه اتفاقی افتاده که موضع خانم فیلم‌ساز دچار تغییر ۱۸۰ درجه‌ای شده، به‌طوری‌که کیارستمی را در زمره‌ی آزارگران و متجاوزان جنسی قرار می‌دهد، بر ما پوشیده‌ است، اما اظهارات ضد و نقیص او چیز جدیدی نیست. مانیا اکبری با بازی در فیلم «ده»ِ کیارستمی (محصول ۲۰۰۲) به شهرت رسید، فیلمی که بر اساس شخصیت‌ واقعی اکبری شکل گرفته است. او که همان سال با «ده» و به همراه کارگردان فیلم در بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ی فیلم کن حضور داشت، چند سال بعد مدعی شد که ایده‌ی این فیلم از او بوده است. بعد از درگذشت کیارستمی، خانم اکبری در یک برنامه‌ی تلویزیونی به‌عنوان میهمان حضور پیدا می‌کند و درحالی‌که در فقدان کیارستمی اشک می‌ریزد، از او به نیکی یاد می‌کند.

اکبری در این چند ماه اخیر عنوان می‌کند که فیلم «ده» از ویدئوهایی که او از خودش برای یک پروسه‌ی روان‌کاوی می‌گرفته (۱۲۰ ساعت تصویر ضبط‌شده) ساخته شده است. او اعلام می‌کند که کیارستمی در این میان تنها، تدوین‌گر فیلم بوده و نه کارگردان آن، قضیه‌ای که حدود هیجده سال مسکوت مانده بوده است. این‌جا این سوال به ذهن خطور پیدا می‌کند که چطور این قضایا را در همان بدو امر و در جشنواره‌ی کن که در آن حاضر بود و یا بعد از آن مطرح ننموده؟ این ادعا ضمنا اشکالات فنی دارد؛ تمامی نماهای فیلم با دو دوربین گرفته شده، یک دوربین که روی مانیا فیکس بوده و دوربین دیگری با زاویه‌ی مخالف که نماهای شخصیت بغل دستی مانیا را می‌گرفته است. چرا ضبط ویدئوهایی با کارکرد روانکاوانه، باید با دو دوربین انجام بشود؟ کاری که برای فیلم‌سازی صورت می‌گیرد.

یا اساسا چرا خانم اکبری از خودش و کسانی که سوار ماشینش می‌شده‌اند، فیلم می‌گرفته‌ است؟ اگر اشخاصی که در فیلم حضور دارند بازیگر نیستند، چرا وقتی سوار ماشین می‌شوند متوجه دو دوربین‌ فیلمبرداری موجود نمی‌شوند و کنجکاو نمی‌شوند که این دوربین‌ها در آن‌جا چه می‌کنند؟ درحالی‌که این دوربین‌ها آن‌قدر بزرگ هستند که در بعضی صحنه‌ها، توجه سرنشینان موتور یا ماشینی که از کنار ماشین مانیا می‌گذرند را به خود جلب می‌کنند. در مورد کامران عدل، عکاس شناخته‌شده (بازیگر نقش شوهر مانیا) چطور؟ او که قطعا به‌عنوان بازیگر و برای ایفای نقش، جلوی دوربین حاضر شده است. و یا دختری که دو بار سوار ماشین می‌شود و بار دوم سرش را تراشیده و از روابط شخصی‌اش سخن می‌گوید. و یا فاحشه‌ای که شب سوار ماشین می‌شود. آیا خانم اکبری ادعا دارد که این حضورها اتفاقی بوده و یا او در حال فیلم‌ گرفتن برای روانکاوش، هم‌زمان در حال ساخت فیلم هم بوده‌ است؟

بیشتر بخوانید
پسر سام درخشانی به دنیا آمد + عکس

اکبری به تازگی و با داغ شدن بحث تجاوز و آزار جنسی در فضای مجازی، ابتدا در صفحه‌ی خود نوشت: «کیارستمی یک انسان زن‌ستیز بود و بی‌شمار زن قربانی تعرضات جنسی او بودند» – ادعایی که چند ماه قبل نیز در جاهای مختلفی مطرح کرده بود – البته بعد از مدت کوتاهی پستش را برداشت، ولی باز به سراغ کیارستمی رفته و این‌‌بار وی را مورد نکوهش قرار داده که چرا او در زمان ساخت فیلم «ده» متوجه نشده که رفتارهای نابه‌هنجار پسرش، امین ماهر، ناشی از قربانی تجاوز بودن اوست. بر اساس گفته‌ی اکبری، پسرش که در زمان فیلم‌برداری حدود ۱۰ سال داشته، ‌از سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی مکررا توسط شوهر خواهر مانیا مورد تجاوز قرار می‌گرفته، قضیه‌ای که خود مانیا ده سال بعد، از آن مطلع می‌شود. اکبری در ضمن با طرح موضوع جدید دیگری، کیارستمی را به انجام کاری غیر اخلاقی متهم می‌کند؛ این‌که او از همین رفتارهای نابه‌هنجار پسرش، برای رسیدن به فضای مورد نظر خود در فیلم استفاده‌ کرده و در جشنواره‌ی کن او را به سکوت در این مورد واداشته، سکوت درباره‌ی موضوعی که طبق گقته‌ی خود او،‌ تا سال‌ها بعد از آن بی‌خبر بوده‌ است. چیزی که در بیش‌تر صحبت‌ها و ادعاهای «مانیا»، پای ثابت ماجراست – حتی در آن متن نکوهش‌آمیز – علاقه‌اش به بیانِ داشتن رابطه‌ای بسیار نزدیک و صمیمی با کیارستمی‌ست.

این یادداشت را با بخش آخر پاسخ عباس کیارستمی به ایمیل مانیا اکبری به پایان می‌بریم:

مانیا، طی طریق چنین ماجراهای پر پیچ‌و‌خم و هیجان‌انگیزی، به نظرم فقط از تو ساخته است. با آرزوی موفقیت.

عباس»

پاسخ مانیا اکبری به متن پسر عباس کیارستمی

مانیا اکبری عباس کیارستمی
مانیا اکبری

مانیا اکبری اما با متنی که پسر عباس کیارستمی در اینستاگرام منتشر کرد آرام نشد و حتی با لحنی خشونت‌آمیزتر سخن گفت. او این بار نوشت:

شواهد در مورد ساخت فیلم ده بحث پیچیده‌اى است که در فضاى مجازى نمى گنجد آنرا موکول کرده‌ام به کتابى که در حال نوشتن هستم.

  • عکسها متعلق به پشت صحنه‌های است که بعد از نمایش فیلم در فستیوال کن اقای عباس کیارستمی به دلیل نداشتن هیچ پشت صحنه ای از فیلم تصمیم به بازسازی پشت صحنه را داشت و اتفاقآ براى ساخت آن پشت صحنه‌ی غیر واقعى برادر شما بهمن کیارستمی به عنوان فیلمبردار حضور داشت و بعد از دو جلسه به دلیل عدم موافقتِ رویا اکبری خواهر بنده متوقف شد. شواهد دقیق و معتبر در کتاب خواهد بود.
  • رابطه بنده با عباس کیارستمى به دلیل قدرت ایشان در اذهان عمومى به همان شیوه سیستماتیک فوکووار که همچنان شاهد ان هستیم عامل همراهى بنده با او بود.
  • حقیقت هم زمانمند نیست و مخاطب حق دارد بداند یک فیلم مستند و بداهه بوده است و یا نوشته شده و کارگردانى شده. مسیٔله بنده در کتاب گشایش حقایقی است که برای نسل اینده به دروغ ثبت شده.
  • علت نامه من در صفحه مجازى در مورد تجاوز پسرم به ترومایى باز مى‌گردد که تنها شاهد درد آن کودک، دوربینى بود که متریال ان تحت عنوان فیلم و سینما به جهان عرضه شد در صورتیکه درد ورنج تجاوز یک کودک بود.
  • در مورد اندوه مرگ او و بیمارى اش بسیار متاثر شدم چرا که مرگ و بیماری دشمنت هم ناراحت کننده است چه برسد به ان شخصى که روزگارى تلخ وشیرین با او داشتى و شناسایى اولین حقوق خودت و کودکت هم نامریٔى بوده است. بخصوص که بنده جدال با مرگ و بیماری را تجربه کرده بودم
  • در نهایت سلام من را به برادر بهمن برسان و بگو ان دو حلقه فیلم پشت صحنه‌ی‌ قلابی را به اضافه کلیه فیلمهای خانوادگی بنده را پس دهید.
  • تا کنون تصمیم نداشتم به این شیوه مطرح کنم اما همچون پدرتان که در زمان حیاتش برای تهدید بنده و سکوتم به رویا خواهرم انگشت بیلاخش را نشان داد و گفت: قدرت دارم و جنگ امریکا و افغانستان است و در این جنگ مانیا بازنده است! و با استفاده از قدرتش بنده را به عنوان شخصی بیمار و غیر قابل اعتماد در جامعه هنری ترور هویت کرد و وادار به سکوت و پسر هم همان مسیر را پیشه کرده اما نه این مانیا، مانیای ده است و نه امینا، امین ده و نه در ایران مرد سالار و قدرت پرست زندگی می کنیم که زن و کودک بی‌حقوق باشند.
  • پرونده بسته‌ی دیگری را هم در مورد ایشان خواهم گشود تا که شاید زمان تغییر در نیروهای پر قدرت فرادست بر فرو دست فرارسیده باشد.
بیشتر بخوانید
طلاق بیل گیتس و ملیندا گیتس بعد از 27 سال زندگی مشترک

سخن پایانی

این نوشتار قصد داوری در مورد این‌که آیا مانیا اکبری بر اساس «واقع» صحبت می‌کند یا خیر را ندارد، چراکه به «واقعیت» دسترسی نمی‌توان داشت، اما مسئله‌ای که ناگفته نباید بماند این است که بحث افشای متجاوزین جنسی در توییتر بحثی بود که شاید اندک‌کمکی به زنان این سرزمین می‌کرد، اما به‌نظر می‌رسد همچون بسیاری از موضوعات ریز و درشت بشر که در ابتدا درخشان به نظر رسیدند و سپس لوث شدند و به بیراهه رفتند، این ماجرا نیز گویا در حال به‌بیراه‌رفتن است.

همچنین بخوانید: کیوان امام گفت من سادیست هستم!

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا