آشپزیشبکه‌های اجتماعیطنز

طرز تهیه ماکارونی به روایت حجت الاسلام علی پناه

حجت الاسلام علی پناه به تازگی و در شب‌های پر فیض ماه مبارک رمضان میهمان برنامه اینترنتی هیئت آنلاین بود. هیئت آنلاین برنامه‌ای اینترنتی است که با توجه به شرایط کرونایی کشور، برای مخاطبان و دوست‌داران اهل بیت با اجرای صابر خراسانی شاعر برجسته آینی کشورمان ضبط و پخش می‌شود.

حجت الاسلام علی پناه با حضور در این برنامه شبی به یاد ماندنی، صمیمانه را برای مخاطبان برنامه رقم زد. او در این برنامه خیلی خودمانی از وضع و احوال خود، از کاهش وزن قابل توجه خود، علائقی که دارد و از فضای جامعه و زندگی سخت مردم در این روزها با توجه به شرایط تحریم و پاندمی ویروس کرونا، سخن گفت اما ما می‌خواهیم به یکی از بخش‌های این گفت‌وگوی جذاب بپردازیم آن هم زمانی است که صابر خراسانی از علی پناه درباره کاسبی و کسب و کار مورد علاقه‌‌اش سوال می‌کند و با پاسخ و توضیحات بامزه ایشان مواجه می‌شود، بپردازیم.

حجت الاسلام علی پناه در پاسخ می‌گوید به خیلی رستوران‌داری و آشپزی علاقه‌مند است و می‌افزاید:

بد نیست بدانید من یک وقت‌هایی، آشپزی هم که می‌کنم با عشق در خانه غذا درست می‌کنم. همین اخیراً با یکی از رفقا که باغچه‌ای در اطراف تهران دارند، رفتیم استراحتی داشته باشیم. این دوست ما، پیشنهاد داد که برای غذا، کبابی از بیرون تهیه می‌کنیم اما من مخالفت کردم و گفتم «کباب بیرون را ولش کن. من ماکارونی درست می‌کنم.» شاید باورتان نشود و فکر کنید دارم بی‌خودی از خودم تعریف می‌کنم اما انصافاً یک ماکارونی اعلا و با ته دیگ سیب زمینی (نه سوخته و نه از مدل‌هایی که حس می‌کنی خام مانده)، یک غذای استاندارد که به جد می‌توان گفت خانم پسند. به بیان دیگر یعنی خانم‌هایی که دستی بر آشپزی دارند، ماکارونی دستپخت بنده را بپسندند، مشخص می‌شود که آن غذا خوب درست شده است.

سپس صابر خراسانی از حجت اسلام علی پناه خواست که بگوید ماکارونی را چگونه درست می‌کند. ایشان ضمن اینکه درست کردن ماکارونی را یکی از راحت‌ترین اتفاقات در زمینه هنر آشپزی دانست، طرز تهیه ماکارونی به روش خودش را چنین شرح داد:

موارد مورد نیاز طبخ این غذا، پیاز داغ، زردچوبه و ادویه است. گوشت چرخ کرده را سپس به آن اضافه می‌کنید. گوشت که حسابی تفت خورد و از حالت خامی اولیه خود در آمد به آن نمک می‌زنید. در ادامه با رب گوجه فرنگی آن را مخلو می‌کنید که ماحصل آن، سس ماکارونی می‌شود. از طرف دیگر یک قابلمه را می‌گذارید، بجوشد.

کمی بعد که آب به خوبی اصطلاحاً غُل‌غُل کرد (یعنی حباب‌های درشت باید بزند چون در همان ابتدای کار اگر ماکارونی را بریزید، به ظرف می‌چسبد)، نمک با روغن می‌زنید. البته من به شخصه بعضی وقت‌ها زردچوبه هم می‌زنم چون زردچوبه هم رنگ و ظاهر غذا را زیبا می‌کند و هم نمی‌گذارد رشته‌های ماکارونی بهم بچسبند. بعد از آن باید اجازه بدهید تا ماکارونی هم غُل‌غُل کند. در مرحله بعدی، زمانی ماکارونی نرم شد، باید آن را آبکش کنید و با سسی که پیش از این آماده کرده‌اید، مخلوط کنید و بگذارید دم بکشد.

روش حجت اسلام علی پناه برای خوب شدن ته دیگ ماکارونی

حجت اسلام علی پناه در ادامه از نکته اختصاصی خود که در کتاب‌ها هم برای خوب درست کردن ته دیگ ماکارونی قید نشده، برای خانم‌های خانه‌دار پرده برداشت:

درست کردن ته دیگ خوب ماکارونی، سه تا فوت دارد. یکی اینکه سیب زمینی را ضخیم باید برش بزنید. اگر نازک برش بزنید، حالت چیپسی پیدا می‌کند و خیلی خوب نمی‌شود. احتمالا ترد می‌شود و یا به احتمال فراوان می‌سوزد. دوم اینکه کف قابلمه باید روغن بریزید؛ قبل از اینکه ماکارونی مخلوط شده با سس را درون آن بریزید بگذارید این روغن داغ شود و سیب‌زمینی اصطلاحاً خودش را بگیرد و بعد هم روی آنها مقداری نمک اضافه کنید و پس از آن ماکارونی را بر روی ته دیگ سیب‌زمینی بیفزایید. حتما امتحان کنید و بخورید تا ببینید حاصلش چه غذای خوشمزه‌ای می‌شود.<

بیشتر بخوانید
چطور لیموناد خانگی درست کنیم؟ + 4 روش ساده و سریع

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا