آشپزینوشیدنی

چطور لیموناد خانگی درست کنیم؟ + ۴ روش ساده و سریع

به فصل تابستان نزدیک می‌شویم. در گرمای روزهای این فصل یکی از بهترین کارهایی که می‌توان انجام داد نوشیدن نوشیدنی‌های خنک و ضدعطش است. لیموناد از قدیمی‌ترین و البته بهترین نوشیدنی‌های ضدعطش است و خوشبختانه تهیه‌کردن آن در خانه کار بسیار ساده‌ای است. البته امکان خرید لیموناد کارخانه‌ای یا به‌اصطلاح صنعتی هم وجود دارد ولی همانطور که خود می‌دانید نوشیدنی‌های کارخانه‌ای پر از شکر و اسید هستند و بیش از آن که برای بدن فایده داشته باشند، ضرر دارند. چه بهتر آن که خودمان لیموناد خانگی یا سایر نوشیدنی‌ها را درست کنیم و محتاج محصولات کارخانه‌ای نباشیم.

طرز تهیه‌ی لیموناد خانگی

چند نوع لیموناد می‌توان تهیه کرد. یک لیموناد که همان لیموناد ساده و معمولی است که از ترکیب شکر، آب و آبلیمو تهیه می‌شود، اما جز آن انواع دیگر از جمله توت‌فرنگی، اسطوخودوس و نعناع نیز وجود دارد که هر یک می‌توانند نوشیدنی‌هایی عالی برای گرمای تابستان باشند. ابتدا به معرفی نحوه‌ی تهیه‌ی لیموناد ساده و سپس به سایر انواع می‌پردازیم:

۱- طرز تهیه لیموناد ساده

طرز تهیه لیموناد خانگی

تهیه‌ی لیموناد ساده بسیار راحت است. برای این منظور یک فنجان آب را درون ماهیتابه یا قابلمه بریزید. شعله را روشن کنید و آن را روی مقدار کم قرار دهید. سپس مقداری شکر به آب اضافه کنید و طوری هم بزنید که شکر در آب کاملاً حل شود. بعد از حل شدن شکر در آب، شعله را خاموش کنید. به این ترتیب شما یک «شربت شکر» تهیه می‌کنید. این شربت شکر را اجازه دهید خنک شود و بعد از خنک شدن آن را در پارچ بریزید. سپس یک فنجان آبِ لیمو به پارچ اضافه کنید. اگر لیمو در دسترس ندارید از آبلیمو استفاده کنید. البته پیشنهاد می‌شود از آبلیموی طبیعی استفاده کنید و نه آبلیموی کارخانه‌ای.

بیشتر بخوانید
پاستای پنه مرغ و بیکن | یک پیشنهاد لذیذ برای ساختن شبی به یاد ماندنی

بعد از ترکیب آبلیمو با شربت شکر، ۴ الی ۵ فنجان آب سرد به ترکیب اضافه کنید و آن را در یخچال قرار دهید. اگر احساس کردید خیلی شیرین نیست، می‌توانید مقداری شکر به آن اضافه کنید، اگر احساس کردید خیلی شیرین است مقداری آبلیمو به آن اضافه کنید.

بعد از طی‌کردن این مراحل، لیموناد خانگی شما تهیه شده و می‌توانید نوش‌جان کنید.

۲- طرز تهیه‌ی لیموناد نعناع

لیموناد نعناع

لیموناد نعناع یکی از خوش‌طعم‌ترین انواع لیموناد است و از همه‌ی انواع دیگر خنک‌تر است. در روزهای بسیار گرم تابستان می‌توانید حساب ویژه‌ای روی این نوع لیموناد باز کنید. خوشبختانه تهیه‌ی لیموناد خانگی نعناع هم چندان کار سختی نیست، کافی است از مراحل زیر پیروی کنید:

مقداری برگ تازه‌ی نعناع آماده کنید و آن‌ها را به همراه مقداری شکر و چند فنجان آب گرم (نه داغ) درون مخلوط‌کن بریزید. مخلوط‌کن را روشن کنید و اجازه دهید خوب ترکیب شوند. این کار را باید تا زمانی ادامه دهید که برگ‌های نعناع خرد شوند و شکر به طور کامل درون آب حل شود. در نظر داشته باشید که مقدارِ شکر و مقدارِ آب بستگی به این دارد که چه میزان لیموناد می‌خواهید تهیه کنید. چندان راجع‌به میزان شکر و آب حساس نباشید چراکه در هر مرحله این امکان را دارید که در صورت شیرین نبودن مقداری شکر اضافه کنید و در صورت شیرین بودنِ زیاد، مقداری آب و آبلیمو.

در این مرحله، آبِ لیموی تازه یا آبلیموی طبیعی را به همراه چند فنجان آب گرم به مخلوط‌کن اضافه کرده و دوباره مخلوط‌کن را روشن کنید.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه گراتن بادمجان | خوش‌طعمِ شیک

پس از حدود ۴۵ ثانیه، مخلوط‌کن را خاموش کنید و لیموناد را داخل لیوان بریزید. ترکیب به دست آمده را در یخچال بگذارید. پس از یکی دو ساعت می‌توان نوش‌جان کنید و از طعم و خنکی آن لذت ببرید.

۳- طرز تهیه لیموناد توت‌فرنگی

طرز تهیه لیموناد خانگی

لیموناد توت‌فرنگی یکی دیگر از بهترین لیمونادهای خانگی است و به احتمال بسیار، طعم آن می‌تواند راضی‌تان کند. برای تهیه‌ی لیموناد توت‌فرنگی، مقداری توت‌فرنگی داخل مخلوط‌کن بریزید و به هم بزنید. سعی بر این است که به‌وسیله‌ی مخلوط‌کن توت‌فرنگی‌ها تقریباً به پوره تبدیل شوند. پس از این کار، آن‌ها را از صافی رد کنید تا ترکیبی ریز به دست آورید.

سپس چند فنجان آب گرم در قابلمه بریزید و مقداری شکر به آن اضافه کنید. شعله را روشن کنید و ترکیب را به هم بزنید تا شکر در آب حل شود. در این مرحله هم شربت به دست آمده و هم پوره‌های توت‌فرنگی را در یک پارچ بریزید و مقداری دیگر آب به آن‌ها اضافه کنید. به هم بزنید و سپس دو فنجان آبلیمو به ترکیب اضافه کنید. باز هم به هم بزنید و پس از آن پارچ را در یخچال قرار دهید. پس از یکی دوساعت می‌توانید لیموناد خانگی با طعم توت‌فرنگی را نوش‌جان کنید.

۴- طرز تهیه لیموناد اسطوخودوس

لیموناد اسطوخودوس

لیموناد اسطوخودوس نیز می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای روزهای گرم تابستان باشد. برای تهیه‌ی آن، ابتدا مقداری اسطوخودوس خشک‌شده را درون قابلمه بریزید. چند فنجان آب و مقداری شکر به آن اضافه کنید. قابلمه را روشن کنید و ترکیب را با قاشق به هم بزنید. پس از چند دقیقه که شکر حل شد و اسطوخودوس به خوبی در شربت آب و شکر جا گرفت، شعله را خاموش کنید و شربت را از صافی رد کنید تا برگ‌های درشت اسطوخودوس از صافی رد شوند.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه‌ی گرانولا بار | یک میان‌وعده‌ی سالم و خوشمزه

در این مرحله مقداری آب سرد و آبلیمو به ترکیب اضافه کنید و آن را در یخچال بگذارید. پس از دو ساعت می‌توانید لیموناد اسطوخودوس را نوش‌جان کنید.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا