زیست‌شناسیعلمیمحیط‌زیستنجوم

طاعون مریخی چیست؟

مأموریت بازآوری نمونه‌ی مریخ (MSR) که با هدف جمع‌آوری و و بازآوری نمونه‌هایی از سنگ‌ها و گرد و غبار موجود در سیاره‌ی مریخ طراحی و اجرا شده، نگرانی‌هایی را درباره‌ی شکل‌گیری نوع جدیدی از همه‌گیری در زمین ایجاد کرده‌است. بعضی از دانشمندان بر این باور هستند که دانش ما درباره‌ی حیات در کره‌ی مریخ آن‌قدر کافی نیست که مطمئن باشیم بازآوری نمونه از سطح این کره باعث ایجاد آسیب‌های بیولوژیکی به محیط زمین، شامل انسان‌ها و سایر موجودات زنده نمی‌شود. این خطر بالقوه با عنوان طاعون مریخی شناخته می‌شود.

آیا بازآوری نمونه از مریخ باعث بروز طاعون مریخی می‌شود؟

بعضی از دانشمندان از همان آغاز اکتشافات فضایی برای بازآوری نمونه از مریخ خواستار توقف یا محدودکردن این پروژه شدند، چرا که نگران ایجاد آسیب‌های بیولوژیکی‌ای بودند که ذرات ناشناخته‌ی موجود در این نمونه‌ها می‌توانند در زمین ایجاد کنند. کمیته‌ی بین‌المللی مبارزه با بازآوری نمونه از مریخ (icamsr) درست در همین راستا عمل می‌کند.

ظاهراً این نگرانی بعضی از دانشمندان، پس از همه‌گیری کووید ۱۹ اهمیت بیشتری نزد افکار عمومی پیدا کرد و اکنون بسیاری از افراد انتظار دارند دانشمندان بیش‌ازپیش با آینده‌نگری و احتیاط درباره‌ی فاجعه‌های احتمالی بلندمدت، این پروژه را پیش ببرند.

این درحالی‌ست که بسیاری از دانشمندان بر این باور اند که احتمال این‌که در نمونه‌های سطح مریخ موجودات بیولوژیکی وجود داشته باشند که بتوانند خود را با محیط کره‌ی زمین سازگار کنند و با تکامل و تغییرشکل باعث بروز آسیب‌های بیولوژیکی در زمین شوند بسیار کم است.

اندی اسپری دانشمند ارشد مؤسسه‌ی SETI (جست‌وجوی هوش فرازمینی) در کالیفرنیا و مشاور حفاظت سیاره‌ای ناسا در مصاحبه‌ای با وب‌سایت Space (فضا) گفت که هنوز ۱۵ سال تا بازگشت نمونه‌ها از مریخ باقی‌ مانده و ما زمان کافی برای این داریم که بتوانیم شرایط را تحت کنترل بگیریم.

بیشتر بخوانید
چرا برخی واژگان بهتر از بقیه در حافظه می‌مانند؟ | راز حافظه‌پذیری‌شان چیست؟

دیرک شولز ماکوچ ستاره‌شناس از دانشگاه ایالتی واشنگتن مدافع پروژه‌ی بازآوری نمونه از مریخ است. او می‌گوید ما فناوری لازم برای انجام این پروژه را داریم. او بر این باور است که احتمال وجود هر نوع حیات در مریخ که بتواند در شرایط جوی زمین آسیب‌زا باشد کمتر از یک درصد است، اما همچنان ضروری‌ست این خطر را درنظر گرفت.

شولز ماکوچ با اشاره به شهاب‌سنگ‌های بسیاری که از مریخ وارد جو زمین شده‌اند اظهار می‌کند که درهرصورت طی قرن‌ها میکروب‌های بالقوه‌ از این طریق از مریخ وارد زمین شده‌اند و همچنان که این شهاب‌سنگ‌ها درگذشته باعث ایجاد بحران بیولوژیکی نشده‌اند، پیش‌بینی می‌شود در آینده هم چنین نباشد، هرچند نمی‌باید احتمال چنین اتفاقی را صفر درنظر گرفت.

سخن پایانی

با توجه به اظهارات دانشمندان موافق و مخالف پروژه‌ی بازآوری نمونه از مریخ می‌توان نتیجه گرفت که احتمال ایجاد آسیب‌های بیولوژیکی با ورود این نمونه‌ها به زمین بسیار کم است و حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به‌احتمال زیاد شباهتی به طاعون نخواهد داشت و اطلاق اصطلاح طاعون مریخی به این رویداد تنها برای تأکید بر عمق فاجعه‌ی احتمالی‌ای است که مخالفان پروژه‌ی (MSR) انتظارش را دارند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

شانزده + ده =

دکمه بازگشت به بالا