اقتصادیخودرو

سایپا و ایران خودرو حتی با وجود انحصار فروش هم ضرر می‌کنند

ممنوعیت واردات خودرو، همه نگاه‌ها را در طی چند سال اخیر به سمت تولید داخلی معطوف کرد چرا که تصور می‌شد با انحصاری شدن بازار برای دو خودروساز کشور یعنی سایپا و ایران خودرو، سود کلانی نصیبشان شود. روند افزایشی قیمت خودرو نیز این ذهنیت را تقویت کرد اما بررسی‌های انجام شده خلاف این موضوع را نشان می‌دهند.

بر اساس گزارش‌های واصله، یک باخت جمعی در بازار خودروی کشور صورت گرفته است. سند این باخت نیز آمارهای رسمی درباره افت تولید، افزایش زیان و از طرف دیگر افزایش بدهی‌های خودروسازان در فاصله سال ۹۷ تا نیمه سال گذشته است

و این به معنای دو دوره پر فراز و نشیب  پسابرجام و تحریم‌های ظالمانه است. خوب است بدانید میانگین قیمت خودروهای پر مصرف در بازار ۳۷۰ درصد جهش کرده و از سویی زیان خودروسازان ۲ برابر شده و بدهی آنها ۸۰ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که آمارها نشان می‌دهند زیان خودروسازان  حتی در دوران توافق هسته‌ای و برجام نیز افزایش داشته؛ زیانی که همراه با افزایش تولید رخ داده و به زیانی تلفیقی منجر شده است.

اینکه چرا حتی در دوران غیرتحریمی و با وجود رشد تولید خودروسازان باز هم با تداوم روند صعودی زیان بدهی مواجه بوده‌اند، ریشه در مسائل و سیاست‌های داخلی دارد. هر چه در یک بنگاه صنعتی تولید بالا برود، هزینه سربار کمتر و سوددهی نیز بیشتر می‌شود، اما در ایران خودرو و سایپا چنین اتفاقی حداقل در هفت سال گذشته کمتر رخ داده است. دلیل اولش هم این است که تامین نقدینگی در مسیر کاملاً درستی قرار ندارد . دلیل دومش نیز این است که قیمت فروش به صورت دستوری و با هزینه‌های تولید تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید
مالیات خودروهای لوکس و عواقب عدم پرداخت آن برای مالکان

این وظیفه از بهمن ۹۱ بر عهده شورای رقابت گذاشته شد. با افت درآمد خودروسازان در این دوران، بدهی آنها به قطعه‌سازان رشد می‌کند. در نتیجه تسهیلات‌گری با سود کلان از بانک‌ها افزایش یافته و هزینه سربار هم با توجه به نزولی شدن تولید بالا می‌رود. بنابراین طبیعی است که منحنی زیان و بدهی سایپا و ایران خودرو طی دوره تحت بررسی نیز صعودی باشد.

در حال حاضر با تداوم تحریم‌ها، تولید به سطح دوران پیش از تحریم نرسیده و قیمت‌گذاری نیز همچنان دستوری است. از همین رو چشم انداز مثبتی مبنی بر کاهش زیان‌دهی و بدهی خودروسازان قابل تصور نیست، چشم‌اندازی که حتی با لغو تحریم‌ها در سال جاری مثبت نخواهد بود؛ چرا که چالش بزرگ داخلی یعنی سیاست‌های دستوری به خصوص در حوزه قیمت همچنان پابرجا خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دورخیز خودروسازان خارجی برای بازگشت به بازار ایران

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا