خانه‌داریسبک زندگی

میوه و سبزی را اینطور ضدعفونی کنید!

در روزهای شیوع کروناویروس در ایران و جهان اهمیت ضدعفونی‌کرده میوه و سبزی بیشتر از همیشه شده است. تحت هیچ شرایطی نباید هیچ سبزی و هیچ میوه‌ای را بدون ضدعفونی اصولی مصرف کنید. البته که مصرف میوه و سبزی را هم نباید کاهش دهید چراکه مصرف میوه‌جات و سبزی‌جات تأثیری بسیار روی تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. برای ضدعفونی‌کردن میوه‌جات و سبزی‌جات نباید به شستن آن‌ها زیر آب اکتفا کنید، چراکه کروناویروس با این کارها از بین نمی‌رود، بلکه باید از روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند برای ضدعفونی کردن میوه و سبزی استفاده کنید.

ضدعفونی کردن میوه

کروناویروس از آن دسته ویروس‌هایی است که با استفاده از مواد شستشوی شیمیایی از جمله مایع ظرفشویی و مایع دستشویی از بین می‌روند؛ بنابراین برای ضدعفونی کردن میوه و سبزی می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید.

میوه‌ها را در تشتی بریزید و با اضافه کردن آب به تشت، چند قطره مایع ظرفشویی در تشت بریزید. اجازه دهید مایع ظرفشویی ۵ دقیقه در تشت بماند و پس از آن میوه‌ها را در ظرفی دیگر که فقط آب خالی در آن است قرار دهید. پس از آن که حدود ۵ دقیقه میوه‌ها در ظرف جدید حاوی آب خالی قرار گرفتند، آن‌ها را از ظرف خارج کنید و با آب به صورت دقیق و محکم بشویید.

ضدعفونی کردن سبزی

سبزی‌ها را ابتدا پاک کنید و هر سبزی زرد رنگ و گندیده را دور بریزید. سپس سبزی‌ها را هم مانند میوه‌ها در تشت بریزید و پس از اضافه کردن آب، چند قطره مایع ظرفشویی در تشت بریزید و ۵ دقیقه بگذارید سبزی‌ها در تشتِ حاوی آب و مایع ظرفشویی بمانند. سپس سبزی‌ها را با دقت بشویید.

بیشتر بخوانید
کشاورزان و دانشمندان چگونه میوه و سبزیجات شما را مهندسی می‌کنند

چند نکته

۱- پلاستیک‌های میوه‌ها و سبزی‌ها را در همان بدو ورود به خانه در سطل آشغال بیندازید.

۲- پس از شستن سبزی‌ها و میوه‌ها در ظرفشویی، سینک ظرفشویی را ضدعفونی کنید.

۳- به هیچ وجه، میوه‌های شسته‌نشده را در یخچال قرار ندهید.

۴- موقع خرید میوه، سعی کنید میوه‌هایی را بخرید که گندیده و سوراخ نیستند. در صورت سوراخ بودن میوه ممکن است ویروس به درون میوه رسوخ پیدا کند.

۵- از جوش شیرین هم می‌توانید برای شستشو استفاده کنید، اما دقت کنید که جوش شیرین را به تنهایی مورد استفاده قرار ندهید. برای استفاده از جوش شیرین برای ضدعفونی کردن میوه و سبزی می‌توانید یک قاشق جوش شیرین را در یک تشت آب بریزید و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و سپس میوه‌ها و سبزی‌ها را به مدت ۵ دقیقه در آن تشت قرار دهید و بعد از آن یک به یک خارج کرده و دقیق بشویید.

۶- فراموش نکنید که اگر میوه‌ها و سبزی‌ها به مدتی زیاد [مثلاً بیش از ۱۰ دقیقه] در تشت حاوی مایع ظرفشویی و آب بمانند ممکن است خراب شوند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

بیست − 5 =

دکمه بازگشت به بالا