پزشکی

ضدعفونی کردن ماسک | چطور ماسک را ضدعفونی کنیم؟

پیش‌تر در این که آیا باید برای پیشگیری از ابتلا به کرونا حتماً ماسک استفاده شود یا نه تردید وجود داشت و حتی سازمان بهداشت جهانی در وب‌سایت‌ رسمی‌اش به‌طور رسمی در مورد استفاده از ماسک توصیه‌ای نکرده بود، اما به‌تازگی رویکردها به ماسک عوض شده و حتی سازمان بهداشت جهانی به‌طور رسمی اعلام کرده که استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس مفید است. اما نکته‌ی مهم اینجاست که اگر قرار است از ماسک – چه ماسک‌های n95 یا n99 و چه ماسک‌های پارچه‌ای و خانگی – استفاده شود باید حتماً ماسک ضدعفونی شده باشد، وگرنه استفاده از ماسک نه‌تنها سودی در پی نخواهد داشت بلکه ممکن است خطرناک نیز باشد. در ادامه به روش‌های مفید برای ضدعفونی کردن ماسک خواهیم پرداخت.

روش‌های ضدعفونی کردن ماسک

۱- استفاده از آب جوش

ماسک پارچه‌ای را می‌توانید برای مدت ۵ دقیقه در آب جوش قرار دهید. سعی کنید بیش از ۵ دقیقه این کار را نکنید، چراکه احتمال آن که بافت پارچه در مدت‌زمانی بیش از ۵ دقیقه آسیب ببیند وجود دارد.

ضدعفونی کردن ماسک

۲- استفاده از ماشین لباسشویی

یک راه دیگر برای ضدعفونی کردن ماسک شستشوی آن در ماشین لباسشویی با آب گرم است. سعی کنید از آب سرد برای شستشوی ماسک استفاده نکنید.

۳- استفاده از محلول سفیدکننده

سفیدکننده یا وایتکس نیز می‌تواند در ضدعفونی کردن ماسک مفید باشد، اما شاید بهتر باشد از دو روش بالا استفاده کنید و در شرایطی که استفاده از دو روش فوق میسر نبود از سفیدکننده استفاده کنید.

برای بهره‌گرفتن از سفیدکننده جهت شستشوی ماسک می‌توانید ۴ فنجان آب گرم را در یک ظرف بریزید و به میزان یک قاشق چای‌خوری سفیدکننده به آب اضافه کنید. سپس ماسک را به‌مدت ۵ دقیقه در آب گرم قرار دهید.

بیشتر بخوانید
کودکان زباله‌گرد؛ گم شده‌هایی در بحبوحه بیماری کرونا!

ضدعفونی کردن ماسک

۴- استفاده از ماکروفر

بهتر است تا جای امکان از ماکروفر برای ضدعفونی کردن ماسک استفاده نکنید، اما اگر مجبور به این کار شدید باید ماسک را در دمای ۷۰ درجه آن هم به مدت ۵ دقیقه قرار دهید.

چند نکته برای استفاده از ماسک

  • قبل و بعد از پوشیدن ماسک دست‌تان را بشویید.
  • بیش از ۱۰ بار ماسک را ضدعفونی نکنید.
  •  هر بار که از ماسک استفاده کردید، برای استفاده‌ی دوباره حتماً آن را ضدعفونی کنید.
  • ماسک باید بتواند به طور کامل بینی و دهان و اطراف آن‌ها را بپوشاند.

ببینید: آمار آنلاین مبتلایان به کروناویروس در کشورهای جهان

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا