خبر ببر

صدا و سیما از طرف کمیسیون تلفیق مجلس ناظر و مدیر فضای مجازی شد

کمیسیون تلفیق مجلس مدیریت و نظارت بر محتوای فضای مجازی را به سازمان صدا و سیما سپرد. این کمیسیون ۲ هزار میلیارد تومان  هم بودجه برای تولید محتوی در فضای مجازی اختصاص داده است. این ۲ هزار میلیارد تومان در اختیار صدا و سیما و نهادهایی مثل سازمان تبلیغات قرار خواهد گرفت.

این مبلغ به جز ۲۶۰۰ میلیارد تومان بودجه‌ای است که در ردیف بودجه سالانه به سازمان صدا و سیما اختصاص داده شده است. در بودجه سال آینده همچنین مقرر شده تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی در اختیار قرار بگیرد. بحث سپردن مدیریت و نظارت فضای مجازی به صدا و سیما به این چند سال اخیر بازمی‌گردد.

پیشتر قانونی در مجلس تصویب شده بود که «صوت و تصویر فراگیر» را تحت کنترل سازمان صدا و سیما می‌دانست. در این خصوص جالب است بدانید صدا و سیما در آبان ماه سال ۹۸ به طور رسمی تایید کرد که اختیار صدور مجوز تولید آثار در VODها نیز به آنها رسیده است. در پی این اتفاق وزارت ارشاد به این موضوع اعتراض کرد اما نمایندگان در اتفاقی قابل تامل بدون بررسی جوانب لازم در این ماجرا طرف صدا و سیما را گرفتند. آنها طرحی دادند که صدور مجوز و نظارت بر برنامه‌های اینترنتی را هم به صدا و سیما می‌سپرد.

حالال کمیسیون تلفیق اختیارات صدا و سیما در فضای مجازی را بیشتر هم کرده است. آنها همچنین بودجه‌‌ی اضافه‌ای را هم به سازمان صدا و سیما داده‌اند تا در این فضا تولید محتوی کند. همه اینها در حالی است مخاطبان صدا و سیما در سال‌های اخیر به تدریج کمتر شده است. دلیل آن هم عدم توجه این سازمان به خواسته عموم مردم جامعه بوده است.

بیشتر بخوانید
آیا با قرنطینه شمال کشور، می‌توان زنجیره انتقال ویروس را در هم شکست؟

با این حال مجلس شورای اسلامی بودجه جدیدی از جیب همین مردمی که صاحبان اصلی صدا و سیما هستند؛ به آن سازمان اختصاص داده تا در فضای مجازی خرج کند. به بیان ساده‌تر انحصار صدا و سیما با تصویب این مصوبه بیشتر و بیشتر می‌شود. باید منتظر ماند و دید در دنیای امروز با ابزارهای نوین ارتباطی، آیا انحصار همچنان پاسخگو خواهد بود؟

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

13 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا