خبر ببر

صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری ایران به اوراسیا

وزیر نیرو از صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری ایران به اوراسیا خبر داد.

نشست مشترک شورای هماهنگی و توسعه صادرات ایران 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا اردکانیان در نشست مشترک شورای هماهنگی و توسعه صادرات ایران با محوریت اوراسیا در استانداری گیلان، اظهار داشت:

ایجاد چنین تشکلی به این معنا نیست که کار منحصر به این استان شود بلکه نباید منتظر ماند تا یک کار وسیع در مقیاس ملی صورت گیرد.

وی در این نشست که در چارچوب هموار کردن مسیر اجرایی موافقت‌نامه موقت الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دائمی کردن آن برگزار شده بود، افزود:

این کار می‌تواند از گیلان شروع شود و می‌توان یک مجموعه محدودی را فعال کرد و ما نیز در ستاد به صورت مؤثر بتوانیم پشتیبانی کنیم.

اردکانیان گفت: لیستی از مسائل را با یک هدف‌گذاری معقول و زمان‌بندی قابل قبول فراهم می‌کنیم. جلسات مختلفی نیز با سازمان‌های دست‌اندرکار داریم که می‌توان سازوکار سیستماتیک به آن داد تا محوریت استان در این زمینه حفظ شود.

وی موافقت‌نامه موقت تجارت آزاد اوراسیا را نخستین تجربه جدی ایران برای ورود به ترتیبات تجاری منطقه‌ای بعد از تجربیات نه چندان موفق اکو در این بخش عنوان کرد.

وزیر نیرو همچنین با استقبال از گردشگری رودخانه‌ای در دریای خزر گفت:

کشتی بزرگی را صرفاً برای این منطقه می‌سازیم که به زودی در بحث توریسم خزر بخواهد فعال شود و از هر نوع پیشنهادی در این زمینه با همکاری وزارت گردشگری استقبال می‌کنیم.

صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری ایران به اوراسیا طی دوماه اخیر

وی با اشاره به عملیاتی شدن موافقت نامه اوراسیا از پنجم آبان گفت:

از آن زمان، حدود ۲۵۰ میلیون دلار از سوی اوراسیا و ۱۸۰ میلیون دلار از سوی ایران صادرات ما به اوراسیا بوده است. این نشان دهنده بهره‌مندی ۸۶ درصدی اوراسیا از تخفیف‌های کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی بوده و از طرف ایران کمتر از ۲۳ درصد بوده است. این فاصله زیادی است و باید هدف‌گذاری کنیم تا زودتر به تعادل برسیم.

اردکانیان عمده کالاهای صادراتی اوراسیا به ایران را کالاهای اساسی و مورد نیاز برشمرد.

وی در خصوص ارز حاصل از صادرات نیز گفت:

از قبل ۵ آبان، این دغدغه مطرح بود که شاید اصلی‌ترین چالش ما و مشکلی که نیازمند توجه جدی است بحث رابطه بانکی و مسائل پولی و بانکی است که این موضوع در چارچوب کمیسیون مشترک ایران و روسیه، کارگروه روابط بانکی داریم که با سفیر جدید ایران در این کشور در چاره‌اندیشی شده است.

وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت هدف‌گذاری‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت در این چارچوب گفت:

روسیه، سالانه ۲۵۰ میلیارد دلار واردات دارد. با توجه به سطح خوب روابط با مسکو باید درصد قابل ملاحظه‌ای از این رقم را هدف‌گذاری کنیم.

وی با اشاره به نقش گیلان و دیگر استان‌ها در رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده در این چارچوب گفت:

علاقمندی خوبی میان استان‌های روسیه و ایران بویژه در زمینه گردشگری وجود دارد، در زمینه گردشگری خزر نتوانستیم استفاده خوبی بکنیم که استان گیلان می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌ استان‌های مرزی

وزیر نیرو در عین حال با اشاره به بحث قفقاز شمالی با جمعیت ۱۰ میلیون نفری و نقش استان‌های شمالی در چارچوب اتحادیه اوراسیا و نیز مبادلات با ارمنستان بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های این استان‌ها در تحقق اهداف پیش رو تاکید کرد.

اردکانیان گفت: خوشبختانه اتفاق خوبی در چهارچوب سفر اخیر رئیس‌جمهوری به باکو در حال شکل‌گیری است که امید داریم به موقع اطلاع‌رسانی شود و این گشایش خوبی ایجاد خواهد کرد.

وی درباره بحث صادرات و نیاز واحدهای صنعتی به انرژی گفت:

در استان گیلان مشکلی برای تأمین برق واحدهای صنعتی و شهرک‌ها نداریم.

اردکانیان اظهار داشت: در این استان، ظرفیت تولید برق یک هزار مگاوات بیشتر از مصرف است و بهترین زمینه مصرف آن بخش صنعت است.

وی ادامه داد: ارتباط وزارت نیرو با شهرک‌ها مشخص است و تأمین برق این شهرک‌ها با وزارت نیرو است و پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است.

بررسی نیازمندی صنایع استان گیلان به برق

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نیرو خواست تا دو هفته آینده جلسه‌ای در وزارت نیرو با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و شهرک‌های صنعتی در خصوص بررسی نیازمندی صنایع استان به برق تشکیل شود.

بیشتر بخوانید: صادرات بیش از ۳۲ میلیارد دلار کالا در سال ۹۸

بیشتر بخوانید
انحصارطلبی روزافزون صدا و سیما با طرح قرارداد معنوی با هنرمندان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

8 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا