بین‌المللیپزشکی

بررسی پنهان کاری لندن در مورد شیوع ویروس کرونای جدید

گویا جدید‌ترین نسخه ویروس کرونا جداً کار انگلیس‌هاست!

دنیا این روزها در تب شیوع ویروس جهش یافته کرونا در انگلیس است. درست در روزهایی که امیدها به واکسن برای رهایی از این همه‌گیری بالا رفته بود. وزیر بهداشت ایران در همین رابطه می‌گوید که رد پایی از ویروس انگلیسی در ایران شناسایی نشده اما مینو محرز متخصص و عضو ستاد مدیریت کرونا معتقد است این ویروس پیشتر به ایران رسیده است.

حالا انگلیسی‌ها در دنیا برای پنهان کاری درباره زمان کشف ویروس جهش یافته در مضان اتهام هستند. تقریباً همه کارشناسان هم نظر هستند که دولت انگلیس از هفته‌ها قبل از شیوع ویروس کرونای جدید در سطح شهر لندن و بخش جنوب شرقی این کشور اطلاع داشته است. حتی بعضی نیز می‌گویند که شیوع این ویروس جدید از شهریور ماه پنهان شده است. ویروسی که بر اساس آخرین یافته‌های محققان ۷۰ درصد سرعت انتقال بیشتری نسبت به کرونای امروزی دارد، کودکان را به مراتب بیشتر درگیر این بیماری می‌کند و می‌تواند دنیا را بیش از این گرفتار بیماری کرونا کند.

پزشکان و متخصصان ایرانی هم معتقدند میزان سرایت پذیری ویروس کرونا پیش از همین جهش آخری که در انگلیس پیدا کرده و در حال شایع شدن است نیز بالا بوده است و اگر میزان قدرت سرایت جهش جدید ویروس کرونا به میزان ۵۰ تا ۷۰ درصد بیش از این مقدار باشد، اتفاق بسیار وحشتناکی رخ خواهد داد و به تعبیری این امکان وجود دارد که مراکز درمانی در کل دنیا را فلج کند.

جالب است بدانید بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پس از اطلاع رسانی دولت انگلیس به سرعت مرزهای خود را به روی این کشور بستند؛ از آلمان و فرانسه و اتریش گرفته تا بلغارستان و هلند مسافران انگلیسی را دیگر به خاک خود راه نمی‌دهند. از طرفی مشابه این رفتار و قطع ارتباط در کشورهای آسیایی هم برقرار شده و خوب است بدانید آخرین پرواز هواپیمایی ایران ایر از لندن به ایران خالی برگشته است.

بیشتر بخوانید
این محصولات ضدعفونی کننده تقلبی هستند

این در حالی است که پنهان کاری انگلیسی‌ها باعث شده تا این محدودیت‌ها چیزی از نگرانی دنیا برای شیوع ویروس کرونای جدید کم نکند. جالب اینجاست که تا همین امروز هم مبتلایانی به این ویروس در کشورهای ایتالیا، هلند، دانمارک و حتی استرالیا شناسایی شده‌اند. حتی این امکان وجود دارد پروازهای خطوط هواپیمایی انگلیس این ویروس را تا ایالات متحده نیز برده باشد. هر چند ایالات متحده هنوز هم مرزهای خود را به روی انگلیس نبسته است.

کارشناسان بر این باور هستند که انگلیس به دلایل اقتصادی و بحران‌های ناشی از ویروس کرونا و برگزیت درباره اعلام شناسایی ویروس کرونای جدید تعلل کرده است. انگلستان در مقطع کنونی در آستانه خروج از اتحادیه اروپاست که بر روابط تجاری این کشور اثر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس برای مهار آثار این بحران روی کمک‌های رئیس جمهور فعلی آمریکا، دونالد ترامپ، حساب زیادی باز کرده بود اما ترامپ نیز با شکست در انتخاب ۲۰۲۰ آمریکا و باختن قافیه در رقابت انتخاباتی به جو بایدن باید بهمن ماه کاخ سفید را ترک کند. رئیس جمهور بعدی ایالات متحده، جو بایدن، به زعم خودش رویکرد متفاوتی را در سیاست خارجی دنبال خواهد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز در چنین شرایطی با اعلام شناسایی ویروس جدید، انگستان بیش از پیش منزوی خواهد شد. اتفاقی که اکنون نیز به نوعی رخ داده است.

فرانسه که از همسایگان انگلستان محسوب می‌شود هم با مشاهده و شیوع جهش تازه ویروس کرونا در این کشور، مرزهای خود را به روی انگستان بسته تا بیش از ۲ هزار کامیون حامل محصولات غذایی به انگلیس در انتظار صدور اجازه ورود به این کشور بمانند. طبق بررسی‌های صورت گرفته نزدیک به یک چهارم محصولات غذایی انگلیس از اتحادیه اروپا وارد می‌شود. در همین حال انتظار می‌رود که در روزهای آینده کشورهای بیشتری ارتباط با انگلستان را به حالت تعلیق در آورند.

بیشتر بخوانید
واکنش‌های مختلف به فعال‌سازی مکانیسم ماشه توسط آمریکا

از سوی دیگر مذاکرات دولت انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر جزئیات برگزیت هم ناتمام مانده است. در حالی که در دوازدهم بهمن سال جاری مدت زمان دوره انتقالی که باید در آن جزئیات خروج انگلستان از اتحادیه اروپا مشخص می‌شد هم به پایان می‌رسد. اما فقط عوامل اقتصادی علت پنهان کاری انگلیسی‌ها از اعلام مشاهده و شیوع جهش جدید ویروس کرونا نیست.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس که به گفته بسیاری از کارشناسان روابط بین‌الملل نمونه اروپایی دونالد ترامپ است، از ابتدای شیوع ویروس کرونا به ایمنی گله‌ای برای مقابله با این ویروس اعتقاد داشت. رویکردی که به سختی هم در انگلیس شکست خورد اما همچنان خط مشی سیاسی جانسون نیز می‌تواند یکی از دلایل این پنهان کاری باشد.

روزنامه نیویورک تایمز در این زمینه می‌نویسد:

اگر جانسون در مورد این بیماری که از هفته‌ها پیش در انگلیس تشخیص داده شد، با همسایگان خود مشورت می‌کرد؛ این بحران به شکل بهتری قابل مدیریت بود. این بدان معناست که انگلیس در تبادل اطلاعات هم شکست خورده است.

در چنین شرایطی رسانه‌های انگلیسی نیز همچنان سعی در کتمان این حقیقت دارند که دولت این کشور عامل شیوع جدید است. همان رسانه‌هایی که بر اساس اسناد غیر علمی تلاش کردند تا نشان دهند ایران و هواپیمایی ماهان، عامل شیوع ویروس کرونا در کشورهای منطقه خاورمیانه هستند، درباره تازه‌ترین صادرات ویروس جدید کرونا از بریتانیا رویکرد متفاوتی را دنبال می‌کنند.

مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو ستاد مقابله با ویروس کرونا در کشور در این رابطه می‌گوید:

ویروس جدید از شهریور ماه در انگلستان شناسایی شده بود!

حال باید بدانیم که از آن تاریخ تاکنون فرودگاه هیترو که بزرگترین فرودگاه انگلستان است و در لندن واقع شده به ۲۴۲ مقصد پرواز داشته و با ۹۴ ایرلابن دنیا نیز همکاری داشته است. بر اساس اطلاعات موجود، در هفته تا پیش از تعلیق ارتباط با انگلیس ۳ هزار و ۱۷۱ پرواز به این فرودگاه رفت‌وآمد داشته است. به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود دولت انگلیس با اعلام نکردن شیوع ویروس کرونای جدید در این کشور، آن را به سرتاسر دنیا صادر کرده باشد. ویروسی که وزیر بهداشت انگلیس می‌گوید غیر قابل مهار است و سرعت انتشار آن می‌تواند کادر درمان را در دنیا بار دیگر فلج کند.

بیشتر بخوانید
باز هم سوءمدیریت در کشور | این بار در حوزه قیمت‌گذاری و توزیع ماسک

در همین رابطه پیشنهاد می‌کنیم مروری داشته باشید بر: تازه‌ترین جهش ژنتیکی ویروس کرونا و سرایت دوباره وحشت در جهان

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نوزده − یازده =

دکمه بازگشت به بالا