اطلاعات‌محورزندگی‌نامه
موضوعات داغ

شیر صحرا لقب که بود؟

شیر صحرا کسی است که در سال ۱۳۳۵ وارد ارتش شد و سریعا به نیروهای نظامی ویژه پیوست. او فارغ‌التحصیل اولین دوره رنجری در ایران بود. کمی بعد دوره سخت چتربازی و تکاوری را در کشور اسکاتلند گذراند و در آنجا در رقابت نظامی بین تکاوران حاضر از ارتش‌های جهان اول شد و این چنین قدرت نظامیان ایران زمین را به رخ جهانیان کشید.

او اولین کسی بود که هنگام دفاع، نیروهای عراقی را به اسارت گرفت. به نقل از دلاوری‌های زمان جنگ این شیرمرد چنین گفته می‌شود که طی نامه‌ای صدام را به نبرد در دشت عباس فرا می‌خواند. از قضا صدام حسین هم یک لشکر به فرماندهی ژنرال عبدالحمید، هم دوره شیر صحرای ایران زمین در اسکاتلند، می‌فرستد. در این پیکار، عراقی‌ها را شکست داد و ژنرال عبدالحمید را هم به اسارت گرفت.

کمی بعد در سال ۱۳۶۲ به فرماندهی لشکر ۲۳ نیروهای ویژه منصوب می‌شود و پس از آن به دلیل رشادت‌های مثال زدنی‌اش در جنگ تحمیلی، به او لقب شیر صحرا را می‌دهند. شیر صحرا، لقب شهید حسن آبشناسان، فرمانده نیروهای ویژه ایران بود. سرانجام این شهید دلیر در عملیات قادر در سرسول به درجه نائل شهادت دست یافت و آسمانی شد. بر اساس شواهد موجود رادیو عراق با شادی و سرور تمام خبر شهادت شهید آبشناسان را برای مردم این کشور در زمان جنگ اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید: شهین‌دخت مجیدیان: فیلم چ حاتمی‌کیا هیچ ارتباطی به شهید فلاحی نداشت!

بیشتر بخوانید
چگونه با انجام دادن چند کار خیلی ساده میزان شیرابه زباله‌ها را کاهش دهیم

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

شانزده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا