فوتبالیورزشی

آیا شکایت الاهلی از استقلال راه به جایی خواهد بُرد؟

چند روز پیش وب‌سایت گل عربستان خبر داد که باشگاه الاهلی عربستان که در دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا در گروه استقلال بود، قصد دارد از استقلال به AFC شکایت کند، چراکه هروویه میلیچ قراردادش را پیش از لیگ قهرمانان آسیا با استقلال فسخ کرده و بنابراین استقلال به‌صورت غیرقانونی از این بازیکن در لیگ قهرمانان آسیا استفاده کرده‌است. امروز خبر رسیده که الاهلی به‌شکل رسمی از استقلال شکایت کرده‌است. باید منتظر ماند و دید شکایت الاهلی از استقلال راه به کجا می‌برد. قابل‌ذکر است که سال گذشته هم النصر عربستان از پرسپولیس شکایت کرد و ادعا داشت که برخی بازیکنان پرسپولیس زمانی به این تیم اضافه شده‌اند که پنجره‌ی نقل‌وانتقالاتی پرسپولیس بسته بوده‌است، اما ادعای النصری‌ها راه به جایی نبرد.

شکایت الاهلی از استقلال

آیا شکایت الاهلی از استقلال به مقصود می‌رسد؟

به گزارش خبر ببر، رسول باختر، یکی از وکلای ورزشی، پیرامون شکایت الاهلی از استقلال صحبت‌هایی را با خبرآنلاین داشته‌است.

باختر در ابتدا در مورد احتمال به‌نتیجه‌رسیدن شکایت الاهلی عربستان گفت:

ببینید مطلبی که وجود دارد این است که اگر در نظر بگیریم میلیچ قراردادش را فسخ کرده و قرارداد جدیدی امضا کرده یک فرض است که خودش حتی در صورت این‌که حقیقت داشته باشد هم نیاز به اثبات دارد و اثبات آن هم کار بسیار دشوار است.

در واقع تنها در صورتی این موضوع قابل اثبات است که یک نفر از داخل خود باشگاه استقلال بخواهد این تیم در پرونده محکوم شود و اسناد و مدارک را به طور کامل در اختیار بقیه قرار دهد که تا این لحظه خبری در این مورد وجود نداشته است. پیدا کردن ادله‌ی اثبات همین فرض یعنی فسخ قرارداد قبلی و انعقاد قرارداد جدید بسیار سخت است. لذا بر این اساس می‌توان گفت حتی اگر میلیچ قرارداد جدیدی هم بسته باشد اثباتش کار ساده‌ای نیست. چون اسناد در اختیار میلیچ و باشگاه استقلال است و اگر بخواند منتشر کنند خودشان دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود:

پس عملاً اگر دعوایی هم علیه باشگاه استقلال مطرح شود باشگاه با مشکلی مواجه نخواهد شد. فقط تنها نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که میلیچ ممکن است در زمان فسخ احتمالی یک رونوشت هم برای فیفا ارسال کرده باشد که بعضی از وکلا این کار را انجام می‌دهند و وقتی برای باشگاه نامه‌ی فسخ را ارسال می‌کنند، برای فیفا هم این کار را می‌کنند. اگر این نامه ارسال شده باشد، در اسناد فیفا موجود خواهد بود و از فیفا استعلام می‌گیرند. لذا اگر فسخی وجود داشته و مدارک آن را به فیفا داده شده باشد، در اختیار مرجع رسیدگی کننده قرار خواهد گرفت.

باختر با اشاره به یک نکته‌ی مهم درباره‌ی زمان ارسال شکایت گفت:

باشگاه‌های قبلی که استقلال با آن‌ها بازی کرده باید در فرصت تعیین‌شده اقدام به شکایت می‌کردند که اگر اقدام نکرده باشند اصلا به شکایت رسیدگی نخواهد شد.

او در مورد این‌که آیا قانون منع ورود بازیکنان خارجی فقط در بازی‌های داخلی رسمیت دارد یا شامل لیگ قهرمانان آسیا هم می‌شود، گفت:

با توجه به این‌که نمی‌دانیم این قانون چیست و متن مصوبه آن را در جایی ندیده‌ایم، نمی‌شود درباره‌اش اظهار نظر کرد. برای مثال ممکن است در آن نوشته شده باشد باشگاه‌های ایرانی حق ندارند تحت هیچ شرایطی با بازیکنان خارجی قرارداد امضا کنند. اگر این باشد تحت هیچ شرایطی باشگاه استقلال و میلیچ به فرض فسخ نمی‌توانند مجددا قرارداد امضا کنند. از طرفی ممکن است نوشته شده باشد باشگاه‌های ایرانی حق استفاده از بازیکن خارجی را در لیگ برتر و جام حذفی ندارند که در این صورت مشکلی وجود ندارد. اما با توجه به اینکه این مصوبه برای سازمان لیگ است احتمالا مربوط به بازی‌های داخلی خواهد بود نه خارجی اما این هم یک مشکلی دارد؛ فرض کنیم قرارداد قبلی فسخ شده باشد یعنی اعتبار سابق را ندارد و مجددا استقلال و میلیچ باید قراردادی را ثبت می‌کردند که چنین کاری نکردند و موقع ارسال لیست آسیایی به قرارداد قبلی اشاره کرده نه فعلی که می‌تواند برای استقلال مشکل‌ساز شود.

باختر در پاسخ به این‌که آیا سازمان لیگ می‌تواند برای باشگاه‌های ایرانی در مسابقات آسیایی هم محدودیت استفاده از بازیکن خارجی ایجاد کند، مدعی شد:

بله قطعا و از اختیارات این سازمان است و چون ثبت قرارداد با سازمان لیگ است تا زمانی که آن را تایید نکند ثبت انجام نمی‌شود.

او در پایان گفت:

در کل حتی به فرض فسخ قرارداد اگر میلیچ نامه‌ای برای فیفا نفرستاده باشد چون ادله‌ی اثباتی در دست طرف مقابل نیست، نمی‌توانند آن را اثبات کنند.

بیشتر بخوانید
مصاحبه‌ی جنجالی سوشا مکانی | از بچگی استقلالی بودم

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نه − 1 =

دکمه بازگشت به بالا