بین‌المللیهنر هفتم

استاد بزرگ شطرنج از نتفلیکس برای تصویرسازی گامبی وزیر شکایت می‌کند

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، نونا گاپرینداشویلی، استاد بزرگ شطرنج گرجستان، علیه نتفلیکس به دلیل افترا شکایت کرد و گفت که او در سریال موفق گامبی وزیر به اشتباه به تصویر کشیده شده است.

مورد او به سکانسی در قسمت آخر این درام اشاره دارد که می‌گوید گاپرینداشویلی، ۸۰ ساله، هرگز با مردان شطرنج رقابتی بازی نکرده بود. سندی که گاپرینداشویلی به آن اشاره می‌کند، می‌گوید که تا سال ۱۹۶۸، سالی که آن قسمت سریال در آن رخ می‌دهد، او حداقل با ۵۹ بازیکن مرد روبرو شده بود. نتفلیکس اعلام کرد که این ادعا هیچ ارزشی ندارد. این شرکت گفت که نهایت احترام را برای گاپرینداشویلی و حرفه درخشان او قائل است اما با قاطعیت از این پرونده دفاع خواهد کرد.

گامبی وزیر بر اساس رمان والتر توویس در سال ۱۹۸۳ ساخته شده است و داستان آن بر روی یک شطرنج‌باز به نام بث‌ هارمون، با بازی آنیا تیلور جوی تمرکز دارد. این سریال سال گذشته منتشر شد و تبدیل به چیزی شد که نتفلیکس آن را بزرگترین مجموعه فیلمنامه محدود تا کنون توصیف کرد. در قسمت پایانی، یک مفسر هنگام توصیف‌ هارمون از گاپرینداشویلی یاد می‌کند:

واقعاً تنها چیز غیرمعمول در مورد او، جنسش است که این موضوع حتی در روسیه هم منحصر به فرد نیست. نونا گاپرینداشویلی در روسیه هست، اما او قهرمان زنان جهان است و هرگز با مردان روبرو نشده است.

در سند ۲۵ صفحه‌ای که روز پنجشنبه در دادگاه ناحیه فدرال لس آنجلس تشکیل شد، آمده است:

نتفلیکس به طرز گستاخانه و عمدی در مورد دستاوردهای گاپرینداشویلی با هدف بی‌ارزش و بدبینانه افزایش درام داستان، دروغ گفته است و به نظر می‌رسد که قهرمان داستانی آن موفق شده است کاری را که هیچ زن دیگری از جمله گاپرینداشویلی انجام نداده بود انجام دهد. این ادعا که گاپرینداشویلی هرگز با مردان روبرو نشده است دروغی آشکار و همچنین به شدت جنسیتی و تحقیر آمیز است.

گاپرینداشویلی در سال ۱۹۴۱ در شهر زوغدیدی (Zugdidi) گرجستان متولد شد و در ۱۳ سالگی بازی شطرنج را آغاز کرد. در ۲۰ سالگی قهرمانی زنان جهان شد و اولین زنی بود که عنوان استاد بزرگ شطرنج را دریافت کرد. گاپرینداشویلی می‌گوید تا سال ۱۹۶۸ حداقل با ۵۹ شطرنج باز مرد (۲۸ نفر از آنها همزمان در یک بازی) از جمله حداقل ۱۰ استاد بزرگ آن زمان رقابت کرده بود.

بیشتر بخوانید
فاجعه سال جدید میلادی: بر پایی جهنم در استرالیا

گاپرینداشویلی، که در تفلیس زندگی می‌کند و همچنان در مسابقات شطرنج شرکت می‌کند. او به دنبال ۵ میلیون دلار غرامت و حذف این بیانیه است که هرگز علیه مردان بازی نکرده است. در این شکایت آمده است که خطی از کتابی که این سریال بر اساس آن ساخته شده، تغییر کرده است.

به گزارش نتفلیکس، گامبی وزیر توسط بیش از ۶۲ میلیون خانواده در ۲۸ روز اول پس از انتشار مشاهده شده است. این سریال در گلدن گلوب امسال دو جایزه گرفت و ۱۸ نامزدی در جوایز امی‌، که آخر این هفته برگزار می‌شود، به دست آورد.

اسکارلت جوهانسون از دیزنی به دلیل پخش فیلم بیوه سیاه شکایت کرد.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یازده − 2 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا