تکنولوژی

هوش مصنوعی گوگل می‌تواند در شناسایی بیماری‌های پوستی کمک کند

گوگل از ابزاری رونمایی کرد که بر اساس تصاویر بارگذاری شده توسط کاربران، از هوش مصنوعی برای کمک به تشخیص بیماری‌های پوستی، مو و ناخن استفاده می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی آزمایش «ابزار دستیار بیماری‌های پوستی» که در کنفرانس سالانه Google IO، رونمایی شده است، در اواخر امسال راه اندازی خواهد شد. این برنامه برای استفاده به عنوان ابزاری پزشکی در اروپا از نشان CE برخوردار است.

یک متخصص سرطان گفت:

پیشرفت هوش مصنوعی می‌تواند پزشکان را قادر سازد تا درمان‌های متناسب‌تری را برای بیماران انجام دهند.

بر اساس ادعای این شرکت، هوش مصنوعی می‌تواند ۲۸۸ بیماری پوستی را تشخیص دهد اما به عنوان جایگزینی برای تشخیص و درمان پزشکی طراحی نشده است. توسعه آن سه سال به طول انجامیده است و مجموعه‌ای متشکل از ۶۵۰۰۰ تصویر از بیماری‌های تشخیص داده شده، و همچنین میلیون‌ها تصویر از علائمی که مردم نگرانی ابتلا به بیماری‌های پوستی داشته‌اند و هزاران عکس از پوست سالم، در سایه‌ها و رنگ‌های متفاوت در آموزش هوش مصنوعی این برنامه به کار گرفته شده است. این برنامه همچنین علاوه بر استفاده از تصاویر، بیماران را ملزم به پاسخگویی آنلاین به یک سری سوالات می‌کند.

پیشرفت هوش مصنوعی می‌تواند پزشکان را قادر سازد تا درمان‌های متناسب‌تری را برای بیماران انجام دهند.

این ابزار بر اساس ابزارهای قبلی ساخته شده توسط گوگل برای یادگیری تشخیص علائم برخی سرطان‌ها و سل است. در حال حاضر هیچ یک از این ابزارها به عنوان گزینه‌ای برای تشخیص بیماری‌های انسان تأیید نشده است. گوگل می‌گوید هر ساله حدود ۱۰ میلیارد جستجو در حوزه مشکلات پوستی ، مو و ناخن در موتور جستجوی آن انجام می‌شود.

دستیار بیماری‌های پوستی(Dermatology Assist) هنوز توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای استفاده در ایالات متحده مجوزی دریافت نکرده است، اما مدل مشابه یادگیری ماشینی که توسط شرکت انگلیسی Optellum ساخته شده اخیراً توسط FDA تأیید شده است تا به عنوان دستیار در تشخیص سرطان ریه به کار گرفته شود.

بیشتر بخوانید
مدل جدید موستانگ ابرخودرویی الکتریکی و 1400 اسب بخاری است

پروفسور تیم آندروود، رئیس علوم سرطان در دانشگاه ساوتهمپتون، گفت:

چنین ابزاری توانایی ارائه درمان‌های متناسب با بیماری را دارد. استفاده از هوش مصنوعی، چه در سرطان و چه در سایر زمینه‌های پزشکی، اطلاعاتی را در مورد اینکه نوع بیماری چیست و چه درمان‌هایی می‌تواند برای فرد بیمار مناسب باشد، ارائه می‌دهد.

این اولین بار نیست که از تکنولوژی هوش مصنوعی در مراقبت‎‌های بهداشتی استفاده می‌شود، اما در قرار دادن این ابزار در دست مردم به جای پزشکان پیشرفت مهمی به حساب می‌آید. گوگل استفده از این هوش مصنوعی را از جستجوی اطلاعات خود بهتر می‌داند، اما آن را به عنوان جایگزینی برای مشاوره پزشکی مناسب نمی‌داند. اما اینکه مردم چگونه از آن استفاده می‌کنند موضوع دیگری است. همه ما می‌دانیم اینترنت هم منبع وحشت پزشکی و هم اطمینان کاذب است. چگونگی استفاده افراد از هوش مصنوعی در طراحی آن با هدف اولویت‌بندی ایمنی لحاظ شده است.

بله، حتی کسانی که ابزارهای پزشکی مانند این هوش مصنوعی را در دست دارند، باید برای درمان خود تعادل برقرار کنند. آیا تمرکز آن بر روی افراد مبتلا به بیماری است یا بر افراد سالم برای جلوگیری از نگرانی یا درمان‌های بی‌مورد تمرکز دارد؟ از نظر پزشکان و توسعه دهندگان، هوش مصنوعی برای تشخیص به موقع شرایط هشدار دهنده یا بحرانی مانند سرطان پوست بهینه‌سازی شده است. از طرف دیگر، به برخی از افراد توصیه می‌شود در مواردی که بیماری خوش‌خیم به نظر می‌رسد، بررسی‌های بیشتری انجام دهند.

هوش مصنوعی رشدی روز افزون دارد و خود را بر آینده انسان تحمیل می‌کند

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا