تناسب اندامزیبایی

شما سیب هستید یا گلابی؟

در سال‌های اخیر، بر طبق نظر برخی از متخصصان، دیگر نمی‌توان تمام افرادی را که اضافه وزن دارند صرفاً با عنوان «چاق» دسته‌بندی کرد و برای چاقی آن‌ها یک نسخه پیچید. بر طبق نظر این دسته از متخصصان، برای ارائه‌ی راه حلی بهتر در راستای رفع چاقی هر فرد، باید چاقی هر فرد را جزو یکی از دسته‌های بدن سیبی شکل، بدن گلابی‌شکل و بدن ساعت‌شنی‌شکل قرار داد و با توجه به ویژگی‌های هر دسته، نوع رژیم غذایی و البته نوع ورزش مناسب با چاقی آن دسته را پیشنهاد کرد تا فرد مورد نظر به صورت آسان‌تری از چاقی و اضافه وزن رهایی یابد. اگر اضافه‌وزن دارید، این نوشتار را بخوانید تا ببینید بدن‌تان سیبی ‌شکل است، گلابی‌شکل است یا ساعت‌شنی‌شکل. در ضمن توضیح هر یک از این اشکال بدن، خواهیم گفت که چه کارهایی برای کاهش وزن هر یک از این انواع می‌توانند مفید باشند.

اشکال بدن‌های چاق

۱- بدن سیبی شکل

بدن سیبی شکل
بدن سیبی شکل

بدن افرادی که جزو این دسته قرار می‌گیرند، عموماً در ناحیه‌ی کمر و شکم و سینه چاق است و ناحیه‌ی باسن و پاهای آن‌ها به وضوح لاغرتر از بالای بدن آن‌هاست. به طور کلی، بالاتنه‌ی این افراد چاق‌تر از پایین‌تنه‌ی آن‌هاست. این شکل از بدن هم در میان مردان و هم در میان زنان، تقریباً به یک اندازه دیده می‌شود.

این افراد باید:

  • از تمرینات بدنسازی مربوط به بالاتنه، پرهیز کنند.
  • ورزش‌هایی که عضلات کمر آن‌ها را تقویت می‌کند را انجام دهند زیرا عضلات کمر آن‌ها بار سنگینی را به دوش می‌کشد.
  • تمرینات ایروبیک انجام دهند چرا که یکی از بهترین راه‌های لاغری برای این افراد، تمرینات ایروبیک است.
بیشتر بخوانید
چگونه می‌توان با عطر خوراکی‌ها لاغر شد؟

۲- بدن گلابی شکل

بدن گلابی شکل
بدن گلابی شکل

بدن افرادی که جزو این دسته قرار می‌گیرند، عموماً در ناحیه‌ی باسن و پاها چاق است و ناحیه‌ی شانه‌ها و سینه‌ی آن‌ها، به وضح لاغرتر از پایین بدن آن‌هاست. در واقع بدن این افراد، دقیقاً به مانند یک گلابی از بالاتنه‌ای لاغر و پایین‌تنه‌ای چاق برخوردار است. این شکل از بدن، در میان زنان شایع‌تر از مردان است.
این افراد باید:

ورزش اسپینینگ را برای لاغری ران‌های خود انجام دهند، زیرا در صورت ورزش نکردن استعداد تراکم چربی، مخصوصا در قسمت باسن و پاهای خود، را دارند.

ورزش ایروبیک انجام دهند زیرا این ورزش هم ورزشی مناسب برای این افراد است.

۳- بدن ساعت شنی شکل

بدن ساعت شنی شکل

بدن افرادی که جزو این دسته قرار می‌گیرند، عموماً در ناحیه‌ی شانه‌ها و سینه پهن است و دور کمر آن‌ها به نسبت بالاتنه و پایین تنه، لاغرتر است. در واقع، بدن این افراد دقیقا به مانند یک ساعت شنی است که از بالاتنه و پایین‌تنه‌ای چاق برخوردار است ولی دور کمر آن‌ها به نسبت بالا و پایین، لاغر است.

استخوان‌های این افراد معمولاً بسیار قوی است و به طور کلی آمادگی جسمانی آن‌ها در وضعیت خوبی قرار دارد. این شکل از بدن معمولاً در زنان شایع‌تر از مردان است.

این افراد باید:

  • از ورزش‌هایی که تمرکز آن‌ها روی کمر است پرهیز کنند.
  • بیش از آن که به کاهش وزن فکر کنند، به فکر کاهش سایز باشند.

همچنین بخوانید: ۱۰ تا از رایج‌ترین اشتباهات کاهش وزن

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

16 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا