خانه‌داریسبک زندگی

نحوه‌ی صحیح شستن کفش با ماشین لباسشویی

معمولاً کفش‌ها بعد از چند بار استفاده جلوه‌ی زیبای اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند و با گذشت زمان و هرچه کثیف‌ترشدن، بیشتر از چشم‌مان می‌افتند. درحقیقت این آلودگی‌ها هستند که کفش‌های ما را زشت می‌کنند، تا جایی که دیگر رغبتی به پوشیدن‌شان نداریم، وگرنه کفش همان کفش است. این درحالی‌ست که بسیاری از کفش‌ها به‌سادگی با استفاده از ماشین لباسشویی درست مثل روز اول تمیز و درخشان می‌شوند و هنگام پوشیدن همان حس خوب اولین استفاده را به ما می‌دهند. با به‌کارگیری ماشین لباسشویی زمان کمتری برای شستن کفش‌های بسیار کثیف نیاز داریم و از سویی نتیجه‌ی کار بسیار بهتر از شستن کفش‌ها با دست خواهد بود. نکته‌ی مهم در این بین این است که بدانیم کدام کفش‌ها را می‌توان با ماشین لباسشویی شست و روش صحیح شستن کفش در ماشین لباسشویی به چه صورت است؟ در ادامه به پاسخ این پرسش‌ها خواهیم پرداخت.

روش شستن کفش با ماشین لباسشویی

همان‌طور که گفتیم می‌توان کفش‌ها را با ماشین لباسشویی تمیز و براق کرد و به‌شکل روز اول درآورد، اما این به این معنی نیست که می‌توانیم هر کفشی که خواستیم را از جاکفشی مستقیماً به ماشین لباسشویی انتقال دهیم، دستگاه را روشن کنیم و کفش تمیز تحویل بگیریم!

معمولاً تنها کفش‌های پلاستیکی، کتانی و کفش‌های ورزشی قابل شست‌وشو با ماشین لباسشویی هستند و سایر انواع کفش، درصورت شست‌وشو با ماشین لباسشویی آسیب می‌بینند. از سویی انتقال مستقیم کفش‌های کتانی به ماشین لباسشویی می‌تواند باعث آسیب‌دیدن دستگاه شود، چرا که به‌احتمال زیاد خرده‌سنگ‌ها و اشیایی همراه با کفش به داخل ماشین لباسشویی منتقل می‌شوند و همین ذرات می‌توانند به دستگاه صدمه بزنند.

بیشتر بخوانید
ما ایرانیان در دور ریز غذا رکورد زدیم!

شستن کفش در ماشین لباسشویی

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تنها کفش‌های ورزشی و کتانی را با ماشین لباسشویی بشویید و هنگام اقدام برای شستن این کفش‌ها با ماشین لباسشویی دستورالعمل زیر را به یاد داشته باشید:

۱- پیش از قراردادن کفش‌ها در ماشین لباسشویی آن‌ها را برای شست‌وشو آماده کنید

قبل از قراردادن کفش در ماشین‌ لباسشویی لازم است ابتدا ذرات سنگ یا هر شی دیگری که به کف یا سایر قسمت‌های کفش چسبیده را جدا کنید، چون همان‌طور که اشاره کردیم این ذرات می‌توانند به دستگاه آسیب بزنند. می‌توانید با استفاده از یک برس یا مسواک تمامی ذرات کوچک چسبیده به کفش را از آن جدا کنید و با چندبار تکان‌دادن کفش مطمئن شوید چیزی از این ذرات داخل کفش باقی نمانده باشد.

برای ازبین‌رفتن بوی کفش می‌توانید بندها و کفی کفش را جدا کنید و آن‌ها را همراه با خود کفش‌ها ۲۴ ساعت قبل از شست‌وشو داخل ظرفی مناسب بگذارید و روی تمامی اجزای کفش را با جوش شیرین بپوشانید.

۲- برنامه‌ی شست‌وشوی مناسب را انتخاب کنید

بهترین برنامه برای شستن کفش با ماشین لباسشویی برنامه‌ای است که در آن آب در پایین‌ترین دمای ممکن و دور موتور در کم‌ترین حالت باشد. با این برنامه کفش‌ها بر اثر تکان‌ها و برخوردهای شدید با هم و با بدنه‌ی ماشین لباسشویی و همچنین به‌علت حرارت بالای آب آسیب نمی‌بینند و تغییر رنگ نمی‌دهند.

۳- از شوینده‌ی مناسب استفاده کنید

بهتر است برای شستن کفش در ماشین لباسشویی از مایع لباسشویی به‌جای پودر لباسشویی استفاده کنید. مایع لباسشویی به بافت کفش آسیب نمی‌زند و با استفاده از آن می‌توانید مطمئن باشید که بخشی از شوینده در پایان شست‌وشو داخل کفش باقی نمی‌ماند.

بیشتر بخوانید
طالع‌بینی ازدواج متولدین اسفند | فال ازدواج مرد و زن اسفندماهی

برای شستن کفش با ماشین لباسشویی از افزودن بیش‌ازاندازه‌ی شوینده خودداری کنید، چرا که این کار نه‌تنها باعث تمیزی بیشتر کفش‌ها نمی‌شود بلکه ممکن است به دستگاه آسیب بزند و مانع از شست‌وشوی صحیح کفش‌تان شود. مقدار شوینده باید به‌اندازه‌ی ظرفیت مخزن‌های شوینده‌ی ماشین لباسشویی باشد.

۴- از خشک‌کن استفاده نکنید

استفاده از خشک‌کن ماشین لباسشویی برای خشک‌کردن کفش‌ها باعث صدمه‌دیدن‌شان می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم تکان‌ها و برخوردهای شدید کفش‌ها با هم و با جداره‌ی فلزی داخل ماشین لباسشویی می‌تواند به خراب‌شدن کفش‌ها منتهی شود، پس استفاده از خشک‌کن برای خشک‌کردن کفش‌ها به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

برای خشک‌کردن کفش‌ها پس از پایان شست‌وشو با ماشین لباسشویی بهتر است آن‌ها را در محیطی خنک و به‌صورت واژگون قرار دهید و صبر کنید تا کفش‌ها به‌تدریج خشک شوند. درصورتی‌که قالب‌های پلاستیکی مخصوص فرم‌گرفتن کفش را هنگام خشک‌شدن داخل آن‌ها قرار دهید، کفش کمتر تغییر فرم خواهد داد.

دقت داشته باشید که استفاده از سشوار داغ و وسایل مشابه برای خشک‌کردن کفش می‌تواند به آن آسیب بزند و عمر مفید کفش را کم کند، پس بهتر است زمانی برای شستن کفش با ماشین لباسشویی اقدام کنید که زمان کافی برای خشک‌شدن طبیعی آن داشته باشید. چنان‌چه زمان کمی برای خشک‌شدن کفش در اختیار دارید می‌توانید با استفاده از هوای سرد، مثل سشوار سرد یا باد پنکه یا کولر کفش را خشک کنید.

چند نکته درباره‌ی شستن کفش در ماشین لباسشویس

  • برای شستن بند کفش‌ها، و به‌طورکلی هر شی کوچک در ماشین لباسشویی، باید آن‌ها را در یک توری بگذارید و بعد در دستگاه قرار دهید.
  • برای کاهش شدت برخورد کفش‌ها با بدنه‌ی داخلی ماشین لباسشویی بهتر است همراه با کفش‌ها یک حوله‌ یا تکه‌ای پارچه را هم داخل ماشین لباسشویی بگذارید.
  • درصورتی‌که قالب مخصوص فرم‌دادن کفش در اختیار ندارید، می‌توانید حین خشک‌شدن کفش‌ها آن‌ها را با تکه‌های روزنامه یا پارچه پر کنید.
  • از قراردادن کفش‌های کتانی بسیار سنگین در ماشین لباسشویی خودداری کنید.
بیشتر بخوانید
آیا نگهداری شیر مادر در فریزر امکان‌پذیر است؟

سخن پایانی

در این نوشتار به روش صحیح شستن کفش با ماشین لباسشویی پرداختیم. همان‌گونه که اشاره کردیم بعضی از انواع کفش درصورت شست‌وشو با ماشین لباسشویی خراب می‌شوند، بنابراین بهتر است پیش از آن‌که کفش‌هایی که کتانی یا پلاستیکی نیستند را در ماشین لباسشویی بشویید، ابتدا با مطالعه‌ی برچسب روی کفش از نحوه‌ی شست‌وشوی صحیح آن مطمئن شوید. همچنین همیشه هنگام خرید کفش درباره‌ی امکان شست‌وشوی آن با ماشین لباسشویی از فروشنده سوال کنید.

همچنین بخوانید: کاربردهای لیمو در کارهای روزمره‌ی خانه!

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا