پزشکی

در شرایط اورژانسی برای بیمار دیابتی چه باید کرد؟

با دانستن چند نکته‌ای که در ادامه این نوشتار برای شرایط اورژانسی بیمار دیابتی ذکر خواهیم کرد، شاید بتوان به هنگام قرار گرفتن در چنین وضعیتی جان یک انسان را نجات بدهیم. دیابت فقط بالا و پایین بودن قند خون نیست و همان قدر که بالا رفتن قند برای یک نفر خطرناک است، پایین بودنش نیز خطرناک است و حتی می‌تواند باعث شود فرد مبتلا به دیابت بیهوش شود.

در شرایط اورژانسی برای بیمار دیابتی چه باید کرد؟

  • اگر کسی که دیابت دارد، احساس لرزو گرسنگی یا سرگیجه و تاری دید داشت، به او نگویید که تو قند داری و نباید مواد شیرین بخوری. اگر زمانی، یک خوراکی شیرین خواست به او می‌توانید ۱۵ گرم خوراکی قندی بدهید. مثلاً یک لیوان آب میوه یا یک قاشق شکر یا عسل. پس از یک ربع میزان قند فرد مبتلا به دیابت را چک کنید و ببینید که میزان آن به محدوده مطمئنه برای آن شخص بازگشته یا نه. اگر هنوز میزان قند بیمار، پایین بود مجدداً ۱۵ گرم دیگر از مواد قندی به او بدهید.
  • بعضی اوقات بیمار ممکن است آن قدر میزان قند خونش افت کند و چیزی نخورد که بیهوش شود. در چنین مواقعی هیچ چیزی به بیمار ندهید و سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.
  • کسانی که دیابت دارند حواشسان باشد که اگر احساس تشنگی زیاد، خشکی دهان، تکرر ادرار، خستگی شدید، نفس با بوی میوه، تهوع و استفراغ، درد شکمی، مشکل در تنفس یا سرگیجه داشتند، باید حتما به پزشک مراجعه کنند. این علائم می‌توانند نشان دهنده این باشند که کبد به خاطر کمبود انسولین برای تامین انرژی در حال سوزاندن چربی است که باعث عوض شدن ترکیب شیمیایی خون می‌شود و ممکن است عوارض جدی برای بیمار ایجاد کند.
بیشتر بخوانید
قیمت واکسن کرونا چقدر خواهد بود؟

بیشتر بخوانید: همه‌چیز در مورد دیابت نوع دو | علائم – عوامل – درمان دارویی – درمان خانگی

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه + 2 =

دکمه بازگشت به بالا