بازی‌های رایانه‌ایتکنولوژی

۹ تا از مشهورترین شخصیت‌های منفی در بازی‌های رایانه‌ای

شخصیت‌های منفی برای بسیاری از کاربران بازی‌های ویدئویی بسیار جذاب‌تر از شخصیت‌های مثبت هستند. جالب آن‌که در بسیاری موارد، این شخصیت‌های منفی هستند که نام و چهره‌ای ماندگارتر از شخصیت‌های مثبت پیدا می‌کنند. به‌عنوان مثال جوکر در فیلم بتمن بسیار مشهورتر و دوست‌داشتنی‌تر از خود بتمن است. این نوشتار بر روی معرفی ۹ تا از مشهورترین شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای متمرکز است. با هم خواهیم دید که در دنیای بازی‌های رایانه‌ای، کدام شخصیت‌های منفی مشهور هستند و چهره‌ای ماندگار از آن‌ها در ذهن کاربران بازی‌های رایانه‌ای نقش بسته است.

مقدمه‌ای کوتاه در مورد شخصیت‌های منفی

اغلب موارد برای فیلم‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و حتی رمان‌ها دو قطب مثبت و منفی وجود دارند. تقابل این دو قطب مثبت و منفی است که می‌تواند پیش‌برنده‌ی ماجرای رمان‌ها، فیلم‌ها و باز‌ی‌های رایانه‌ای باشد. این ماجرا در بسیاری مواقع برای زندگی‌های واقعی‌مان نیز برقرار است. در کل اگر منفی وجود نداشته باشد مثبت نیز معنایی نمی‌تواند داشته باشد. در تقابل با منفی است که چیزی می‌تواند خود را به‌عنوان مثبت جلوه دهد. اگر شخصیت منفی در بازی یا رمان حضور نداشته باشد چگونه شخصیت مثبت می‌تواند نشان دهد که شخصیتی مثبت است؟ می‌توانم پا را فراتر بگذارم و بگویم در اغلب مواقع نقش اصلی، رل اساسی، نه بر عهده‌ی شخصیت مثبت که بر عهده‌ی شخصیت منفی است. با این مقدمه با من همراه باشید تا با هم مروری بر مشهورترین شخصیت‌های منفی بازی‌ها رایانه‌ای داشته باشیم.

شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای

۱- شخصیت Bowser از بازی Super Mario

شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای

باوزر را شاید بخشی از گیمرهای جدید نشناسند، اما او از قدیمی‌ترین شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای است و جالب اینجاست که به‌راحتی می‌توانیم نام‌اش را در زمره‌ی محبوب‌ترین شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای بیاوریم. کم نیستند کسانی که با بازی سوپر ماریو خاطره‌ها دارند و هنوز هم اگر نامی از این بازی بشنوند دنیای شیرین کودکی و نوجوانی در ذهن‌شان می‌آید و برای چند لحظه‌ای هم که شده از دنیای بزرگسالی با آن همه دردسر فارغ می‌شوند و گشتی ذهنی در دنیای کودکی می‌زنند.

باوزر که درصدد ربودن شاهزاده بود، خود را باید برابرِ ماریو می‌دید. او حتی درصدد بود که مردمان سرزمین قارچ‌ها را نابود سازد. باوزر در ظاهر تلفیقی از اژدها و لاک‌پشت بود و این یکی از مواردی بود که در ماندگار کردن چهره‌اش نزد گیمرها نقشی اساسی ایفا کرد.

بیشتر بخوانید
نینتندو هشدار داد که کمبود تراشه به فروش سوییچ ضربه خواهد زند

۲- شخصیت kefka Pallazzo در Finall Fantasy

kefka Pallazzo

درعین‌آن‌که سفیروث هم می‌تواند شخصیت منفی بازی فاینال‌فانتزی باشد، اگر بخواهیم دقیق‌تر به بازی نگاه کنیم می‌توانیم نقش منفی و پایه‌ای پالاتزو را هم ببینیم. پالاتزو همچون جوکر در پی خراب‌کردن نظم است و گاهی حتی این قابلیت را دارد که از دردی که انسان‌ها می‌کشند لذت ببرد و کیف کند. بخواهم مثال بزنم می‌توانم به آن‌هنگام که دهکده توسط او آتش می‌گیرد اشاره کنم. او زمانی که این دهکده را آتش می‌زند شاید فقط در پی آن است که ضجه‌ی مردم را بشنود و از این طریق لذت ببرد.

او همچنین در پی ازبین‌بردن جهان بود و سرِ آن داشت که خود را به‌عنوان خدا معرفی کند. این‌ها را اگر همه در کنار یکدیگر قرار دهیم می‌توانیم کفکا پالاتزو را نیز یکی از مشهورترین شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای معرفی کنیم.

۳- شخصیت Joker در بازی Arkham

شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای

جوکر از مشهورترین شخصیت‌های دنیای رمان، سینما و بازی‌های رایانه‌ای‌ست و چندین فیلم و بازی حول این شخصیت ساخته و عرضه شده‌اند و عمدتاً هم استقبال خوبی از آن‌ها شده‌است، اما از میان تمامی شخصیت‌های جوکر در بازی‌های کامپیوتری می‌توانم به شخصیت جوکر در بازی Arkham اشاره کنم. جوکر از آن‌هاست که عمدتاً «ایده» دارند و نه آن‌که در عمل وارد ماجرا شوند. این ضد اجتماعِ فردمحور به‌دنبال برهم‌زدن نظم جامعه است و شاید بتوانم بگویم در دنیای اخلاق چیزی برای او اهمیتی ندارد.

۴- شخصیت Albret Wesker در بازی Resident Evil

Albret Wesker

یکی دیگر از مشهورترین شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای شخصیتی آشنا برای بسیاری از گیمرهاست، شخصیتی چشم‌قرمز با ردای مشکی! آلبرت وسکر شخصیتی‌ست که در ۵ سری از سری بازی‌های رزیدنت ایول حضوری اساسی دارد و جالب آن‌که هر بار از بار قبل بسیار قوی‌تر ظاهر می‌شود و نیات و اهدافی خبیث‌تر در ذهن دارد. وسکر در ابتدا با گروه S.T.A.R.S ارتباط داشت لیکن به‌تدریج به کسی مبدل شد که سودای آلوده‌ساختن تمامی انسان‌ها را در سر پروراند. او در پی آن بود که هر انسانی که هست را به یک زامبی مبدل سازد. آلبرت وسکر هر بار نشان‌مان داد بسیار مصمم است و تصمیماتی که می‌گیرد را به‌سادگی رها نمی‌کند. آلبرت وسکر عیان ساخت که برای نیاتی که در ذهن دارد تمامی تلاش‌اش را به‌کار می‌گیرد و هم و غم‌اش این می‌شود که به نیت یا نیات‌اش برسد.

بیشتر بخوانید
یک شرکت موسیقی، ان‌اف‌تی میم «چشم غره کلویی» را خریداری کرد

۵- شخصیت Handsome Jack در بازی  Bordelands 2

شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای

پرستیژ و جلوه‌ی ظاهری شخصیت‌های منفی – چه در سینما و چه در صنعت بازی – نقشی مهم در منفی‌نشان‌دادن‌شان ایفا می‌کند. اگر دقت کرده باشید عمده‌ی شخصیت‌های منفی ظاهری عادی ندارند و عمدتاً عناصری از «زشتی» یا در چهره‌شان یا در سر و لباس‌شان مشاهده می‌شود، اما جکِ خوشتیپ، چنان‌که از نام‌اش برمی‌آید، ظاهری بسیار دوست‌داشتنی دارد و در نگاه نخست جلوه‌ی ظاهری‌اش بسیار ساده به دل راه می‌بَرَد.

اما نکته‌ی مهم این‌جاست که در پسِ این ظاهر تو‌دل‌برو شخصیتی سیاه نهفته – شخصیتی که هیچ سودایی ندارد جز ازبین‌بردن هستنده‌هایی که زندگی می‌کنند. جک خوشتیپ در کره‌ای دیگر به سر می‌برد لیکن به‌دنبال نابود ساختن موجودات زنده از جمله انسان‌ها و حیوانات است.  جالب آن‌که با وجودی که نیتی شوم در سر اوست، کمتر گیمری است که به جک خوشتیپ علاقه نداشته باشد.

۶- شخصیت Arthas در بازی Warcraft

شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای

آرتاس شاید منفیِ منفی نباشد – همانطور که به‌نظرم خیلی از شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای نیز رگه‌هایی از عناصر اخلاقی مثبت در شخصیت‌شان هست – اما به‌هرحال حیف است که در مورد مشهورترین شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای صحبت کنم و نامی از آرتاس به میان نیاورم. نکته‌ی قابل‌توجه در باب آرتاس این‌که او در بازی وارکرفت ابتدا کارش را به عنوان شخصیتی مثبت می‌آغازد و بعد از آن‌که فراست‌مورن نفرین‌اش می‌کند به شخصیتی شرور مبدل می‌شود.

۷- شخصیت Frau Engel از بازی Wolfenstein

Frau Engel

زنان در دنیای رمان‌ها و فیلم‌ها گاهی به‌مثابه‌ی شخصیت‌های منفی جلوه‌گر می‌شوند. این قضیه در دنیای بازی‌های رایانه‌ای نیز صادق است. Frau Engel در بازی Wolfenstein شخصیتی شرور است، شخصیتی که در پی به‎قتل‌رساندن قهرمان بازی‌ست و سرانجام هم به نیتی که دارد می‌رسد. Frau Engel در سری اول بازی چندان به چشم نمی‌آمد، اما در سری دوم به یکی از شخصیت‌های اصلی بازی تبدیل شد و داستان پیرامون کشاکش او با قهرمان بازی پیش رفت. در میان آن‌همه شخصیت منفی در بازی Wolfenstein به‌جرأت می‌توانم Frau Engel را معرفی کنم، شخصیتی که نام‌اش در دنیای شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای ماندگار شده‌است.

بیشتر بخوانید
ایکس باکس در 20 سالگی | داستان بعدی بازی‌ها به کجا می‌رسد

۸- شخصیت Zeus از بازی God of War

شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای

زئوس – خدای خدایان در افسانه‌های یونانی – در صنعت بازی و در بازی خدای جنگ نیز نقش خدای خدایان را دارد. زئوس به‌دنبال پنهان‌کاری مادر از پدر چشم بر دنیا می‌گشاید، اما به‌تدریج مسیر خدای خدایان‌شدن در پیش می‌گیرد. خصلت مستبدش او را برآن می‌کند که مجال نفس‌کشیدن به کس ندهد. او برآن است که هیچ‌کسی مجالی برای آن‌که بتواند کاری خلاف خواست او انجام دهد نداشته باشد. زئوس حتی فضا را برای پسرش – برای یادگار او – باز نگذاشت و ازآن‌جا‌که می‌دید کریتوس درحال مبدل‌شدن به رقیب‌اش است، حضور و وجودش را تاب نیاورد و او را به مبارزه خواند. نمی‌توانستم از شخصیت‌های منفی در دنیای بازی‌های رایانه‌ای یاد کنم و نامی از زئوس نیاورم.

۹- شخصیت Glados در بازی Portal

شخصیت‌های منفی بازی‌های رایانه‌ای

گلادوس – این ربات انسان‌نما، رباتی که برخوردار از شخصیت است و شخصیتی منفی هم دارد، – یکی دیگر از شخصیت‌های منفی در دنیای بازی‌های رایانه‌ای‌ست و لیاقت آن‌که در فهرست ما حضور داشته باشد را دارد. گلادوس، که صدایی زنانه دارد، در ابتدای بازی در واقع دستیار گیمر است و هر بار وقتی که گیمر مرحله‌ای را به‌خوبی جلو می‌برد به او پاداش می‌دهد، اما نیت این رباتِ پلید چیزی جز نابودی گیمر نیست.

چندان آسان نیست که موجودی که نه جلوه‌ای انسانی دارد و نه جلوه‌ای حیوانی، آن هم زمانی که کاملاً در کنار شخصیت اول بازی است، توانایی آن‌که به‌عنوان شخصیتی منفی جلوه کند داشته باشد.  اما طراحان بازی Portal و شخصیت گلادوس به همراه صداپیشه‌ی فوق‌العاده‌ی این شخصیت ماندگار، الن مکلین، توانسته‌اند این قضیه را عملی کنند.

سخن پایانی

با هم مروری بر ۹ تا از شخصیت‌های منفی در بازی‌های رایانه‌ای داشتیم. دیدیم که این شخصیت‌های منفی باوجودی‌که نیاتی غیراخلاقی در سر دارند محبوبیتی بسیار نیز در نزد درصدی از گیمرها در اختیار دارند. اما علت چیست؟ آن‌چیزی که موجب می‌شود شخصیتی که در پی نابودی هستی بر روی زمین است بتواند محبوب باشد چه چیزی است؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

بیست − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا