شبکه‌های اجتماعی

نیونیو برنامه‌ای که به شما امکان می‌دهد با پرداخت پول، کنترل زندگی شخص دیگری را در دست بگیرید.

چه حسی دارید اگر بتوانید با پرداخت مبلغی، چندین جنبه از زندگی شخص دیگری را کنترل کنید؟ نیونیو فرصتی برای انجام چنین کاری به شما ارائه می‌دهد.

وقتی براندون وونگ اخیراً در تصمیم گیری برای سفارش غذای دو دل شده بود، از دنبال‌کنندگان خود در شبکه‌ اجتماعی نیونیو خواست که به جای او انتخاب کنند. کسانی که می‌خواستند در انتخاب شام این جوان ۲۴ ساله تصمیم‌گیرنده باشند، ۵ دلار برای رای دادن در یک نظرسنجی پرداخت کردند و نظر اکثریت این بود که او باید غذای کره‌ای انتخاب کند. بنابراین او در نهایت غذای کره‌ای سفارش داد. آقای وونگ که در ادمونتون، کانادا زندگی می‌کند، می‌گوید:

من نمی‌توانستم بین غذای چینی یا کره‌ای تصمیم بگیرم، بنابراین این نظرسنجی برایم بسیار مفید بود. من همچنین از نظرسنجی‌های نیونیو برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه باید در آن روز چه لباسی بپوشم و بسیاری از موارد شخصی دیگر استفاده کرده‌ام. من از ماه مارس که به نیونیو  پیوستم، هفته‌ای سه یا چهار بار در آن نظرسنجی ارسال می‌کنم و تا به حال بیش از ۱۷۰۰ رأی داشته‌ام.

براندون وونگ به دنبال‌کنندگان خود در نیونیو اجازه می‌دهد تا در مورد جنبه‌های زندگی روزمره او رای دهند
براندون وونگ به دنبال‌کنندگان خود در نیونیو اجازه می‌دهد تا در مورد جنبه‌های زندگی روزمره او رای دهند

شبکه‌ اجتماعی نیونیو ایده کارآفرینی به نام کورتن اسمیت ساکن لس آنجلس است. این اپلیکیشن که هنوز در مرحله بتا یا مرحله قبل از انتشار کامل خود قرار دارد، خود را یک بازار سهام انسانی توصیف می‌کند که در آن برای کنترل تصمیمات انسان‌ها و مشاهده نتیجه آن، سهام زندگی افراد واقعی را خریداری می‌کنید. برای بسیاری از ما کمی شوم به نظر می‌رسد، اما واقعیت آن قدرها هم نگران‌کننده نیست. هدف آن چیزی است به گفته خودش شامل نویسندگان، نقاشان، نوازندگان، طراحان مد، بلاگرها و غیره می‌شود.

این شبکه به عنوان روشی برای ارتباط آنها با طرفداران و دنبال‌کنندگان خود، بسیار نزدیک‌تر از سایر سرویس‌های رسانه‌های اجتماعی، و مهم‌تر از همه ایجاد ارتباط بین آنها طراحی شده است. هنگامی که یک نفر حساب نیونیو خود را راه اندازی می‌کند و طرفداران خود را جذب می‌کند، باید از طریق کلیپ‌های ویدیویی از آنها بخواهد در مورد جنبه‌های کاری و زندگی شخصی او رأی دهند. آقای وونگ، نویسنده‌ای که در وبسایت و برنامه Wattpad داستان می‌نویسد، همچنین از رای نیونیو برای تصمیم گیری در مورد ژانر بعدی داستان‌های خود، به علاوه نام شخصیت‌ها و پیشرفت‌های داستان استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید
دختر همتی در کالیفرنیا زندگی می‌کند؟

سازنده، سوال به همراه دو جواب برای آن تنظیم می‌کند. دنبال‌کنندگان او رأی می‌دهند و می‌توانند برای انجام این کار هر چند بار که بخواهند هزینه پرداخت کنند. آنها فارغ از اینکه نتیجه به کدام سمت پیش رود، پول خود را پس نخواهند گرفت. پس از پایان رای‌گیری، دارنده حساب، پس از کسر کمیسیون اعلام نشده نیونیو باقی مبلغ را دریافت خواهد کرد. دنبال‌کنندگان علاوه بر رأی دادن می‌توانند با پرداخت هزینه اضافی (از ۲۰ دلار) از صاحب حساب نیونیو بخواهند کاری را مانند نامگذاری یک شخصیت در کتاب به نام آنها، انتخاب کند. اما سازنده می‌تواند همه این پیشنهادات را رد کند که در این صورت دنبال‌کنندگان دیگر مجبور به پرداخت پول نخواهند بود.

هنرمندان نظرسنجی‌های خود را از طریق کلیپ‌های ویدیویی ارسال می‌کنند
هنرمندان نظرسنجی‌های خود را از طریق کلیپ‌های ویدیویی ارسال می‌کنند

در حالی که برنامه‌های دیگری مانند Wishbone از افراد عمومی می‌خواهد در مورد همه چیز رأی دهند، نیونیو می‌گوید آنچه ارائه می‌دهد یعنی شانس پرداخت هزینه برای رأی دادن به جنبه‌های کار و زندگی شخصی فرد، بی‌نظیر است. اما آیا نیونیو که فقط دو ماه پیش راه اندازی شده و در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ حساب فعال در آن وجود دارد، جذابیت گسترده‌ای خواهد داشت؟ مت ناوارا، متخصص رسانه‌های اجتماعی می‌گوید که به این موضوع اطمینان ندارد. او می‌گوید:

نیونیو  مثل این است که TikTok با برنامه تلویزیونی Big Brother، که هر دو به طور خارق العاده‌ای محبوب بودند، صاحب فرزندی شوند. با این حال، به نظر می‌رسد کمی به دنبال جلب توجه باشد. و مطمئن نیستم که آیا استقبال از اینگونه ایده‌ها کوتاه مدت خواهد بود یا خیر. با این وجود اگر انتخاب لباس یک غریبه، به نسل جدید احساس خوبی دهد، می‌تواند جای پیشرفت داشته باشد.

خانم کورتن اسمیت، ۳۳ ساله و اهل کانادا، مدیر اجرایی و از بنیانگذاران این اپلیکیشن، برنامه‌های بزرگی برای نیونیو  دارد و حامیان قدرتمندی را جذب کرده است. از جمله این سرمایه گذاران می‌توان به پیتر تیل، بنیانگذار میلیاردر پی پال، و اولین شخصی در خارج از کشور اشاره کرد که پول خود را در فیس بوک سرمایه گذاری کرده است. از دیگر افرادی که در این اپلیکیشن سهیم هستند می‌توان از سرمایه گذار پیشرو فناوری در ایالات متحده، آندرسن هوروویتس و ویل اسمیت بازیگر هالیوود (هیچ ارتباطی با خانم کورتن اسمیت ندارد) نام برد. همچنین Snapchat هم در بحث فنی از این اپلیکیشن حمایت کرده است.

بیشتر بخوانید
ماجرای جدایی شهاب حسینی از همسرش پریچهر قنبری
ویل اسمیت، یکی از سرمایه گذاران نیونیو
ویل اسمیت، یکی از سرمایه گذاران نیونیو

خانم اسمیت می‌گوید:

نیونیو یک موقعیت سودمند دو طرفه را ایجاد می‌کند. پنج دلار مبلغ ناچیزی است که برای سرگرمی و دریافت جایزه پرداخت می‌کنید.

به عنوان مثال، حس اینکه رای شما به این معنی است که یکی از هنرمندان مورد علاقه شما نقاشی یک اثر هنری را به رنگ آبی و صورتی انجام می‌دهد، برای بسیاری از افراد واقعاً جالب خواهد بود. و برای آن هنرمند هم ساختن جامعه‌ای از افراد هماهنگ با آنچه انجام می‌دهد، بسیار جالب است. بنابراین هنگامی که شما آماده فروش آن کتاب یا قطعه هنری می‌شوید، طرفداران شما قرار است به شما کمک کنند تا آن را تبلیغ کنید، زیرا از نظر فنی، آنها به روش خود در ساخت آن کمک کرده‌اند.

در حالی که بسیاری از مردم ممکن است بپرسند که رای دادن به جنبه‌های زندگی روزمره یک هنرمند برای دنبال‌کنندگان او چه سودی دارد؟ خانم اسمیت می‌افزاید که این فقط پیوند بین دو طرف را بیشتر تقویت می‌کند. تقریباً هرچه سوالات پیش پا افتاده‌تر باشد، به فرد علاقه بیشتری پیدا می‌کنید.

خانم اسمیت طی دو سال گذشته در نیونیو مشغول بوده است. این ایده از طریق اپلیکیشن قبلی او به نام سورپرایز راه اندازی شد که در آن از عموم مردم می‌خواست در مورد جوایزی که به شرکت کنندگان در بازی ارائه می‌دهد رای دهند. او قبل از شروع کارآفرینی، بیش از ۱۰ سال برای دریک، رپر کانادایی کار می‌کرد. ابتدا به عنوان دستیار او و سپس به عنوان عضوی از تیم مدیریتی. این زوج دوستانی بودند که در تورنتو بزرگ شده‌اند و او می‌گوید که دریک پیشرفت نیونیو  را دنبال می‌کند.

بیشتر بخوانید
توییت جنجالی علی اصغر عنابستانی - نماینده‌ی سیلی‌زن!

استوارت داف، روانشناس تجارت و از شرکا شرکت Pearn Kandola در انگلیس، می‌گوید:

اپلیکیشن نیونیو به نظر سرگرم کننده می‌رسد و باید پیوندهای ویژه‌ای بین هنرمندان و دنبال‌کنندگان آنها ایجاد کند. اما در موارد نادر ممکن است برخی از این پیوندها، ناسالم شوند. ممکن است طولی نکشد که یک هنرمند برای جلب آرا از طرفداران خود به اقدامات شدیدتر و بیشتری بپردازد و در نهایت به سناریوهای خودآزاری یا تحقیرآمیز ختم شود.

سخنگوی نیونیو می‌گوید که این شرکت حق حذف و ممنوعیت کامل هر شخص و محتوای آنها را در صورت مغایرت با دستورالعمل‌ها برای خود محفوظ می‌دارد. ایمنی همه افراد در این پلتفرم، اولویت اصلی ما است. این شرکت کلیه مطالب ارسال شده را از طریق هوش مصنوعی مورد بررسی قرار می‌دهد تا هرگونه محتوای نامناسب را برچسب گذاری کند.

آندره پاتریک، ۳۴ ساله از تورنتو، از دنبال‌کنندگان نیونیو است. او می‌گوید که در ابتدا به این اپلیکیشن پیوسته است تا بتواند با بلاگری که دوست دارد تعامل داشته باشد. او می‌گوید:

نیونیو  یک روش جالب جدید برای احساس نزدیکتر بودن به یک شخص است و جنبه متفاوتی را به افراد نشان می‌دهد که شما معمولاً آن را نمی‌بینید.

بنابراین آیا نیونیو می‌تواند به موضوع بزرگ بعدی در رسانه‌های اجتماعی تبدیل شود؟ آیا هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر رای دادن را درباره آنچه رمان‌نویس یا نوازنده مورد علاقه آنها برای شام می‌خورد شروع می‌کنند؟ تصمیم گیری به عهده شما خواهد بود.

کلاب هاوس پس از بیش از یک سال انحصار در iOS به سیستم عامل اندروید راه پیدا کرد.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

7 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا