شبکه‌های اجتماعی

شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی کیست؟ + فیلم

سال‌هاست که بحث پیرامون رابطه‌ی تیره‌وتار حاکم دبی و دخترش شاهزاده لطیفه نقل مجالس است؛ خود شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی در ویدئویی اظهار داشته‌است که او را در ویلایی حبس کرده‌اند و چند پلیس برای نگهبانی از او گمارده‌اند و او حتی نمی‌تواند هوایی تازه با آزادی استشمام کند. شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی کیست؟ مشکل‌اش با پدرش چیست که این‌گونه گروگان‌اش گرفته‌است؟

شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی کیست؟

لطیفه بنت محمد ابن راشد آل مکتوم زاده‌ی ۱۹۸۵ است. این شاهزاده‌ی ۳۶ ساله دختر همان کسی است که ادعای مدرن‌کردن دبی را دارد، همان کسی میلیون‌ها و حتی میلیاردها دلار صرف مدرنیزاسیون شیخ‌نشینِ دبی کرده‌است. مادر او حوریه احمد آل ماش خانمی از کشور الجزایر است. او دو خواهر دارد و دختر وسط محسوب می‌شود.

شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی

شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی سازگاری با اندیشه‌های پدرش ندارد. سال ۲۰۱۸ تصمیم به فرار از امارات گرفت، اما پلیس اینترپل دستگیرش کرد، آن هم کجا، در آب‌های اطراف کشور هند!

فرار سال ۲۰۱۸ لطیفه اولین فرارش نبود، او در حدود ۱۶ سالگی – حوالی سال ۲۰۰۱ – هم با همکاری رفیق‌اش فرار کرده‌بود و باز هم ناکام بود از این‌که برای همیشه از امارات متحده‌ی عربی بگریزد.

فرار سال ۲۰۱۸ لطیفه از دبی با همکاری دو تن از دوستان‌اش بود که البته یکی از آن‌ها تاجری فرانسوی بود. آن‌ها با قایق بادی و جت‌اسکی توانستند از دبی خارج شوند و به آب‌های بین‌المللی برسند. مقصد آن‌ها قایقی بود که یکی از دوستان‌شان با پرچم آمریکا تهیه کرده‌بود، اما وقتی که به سواحل هند رسیدند عده‌ای کماندو به قایق‌شان حمله کردند و دستگیرشان کردند و به دبی بازگشت‌شان دادند.

بیشتر بخوانید
ماجرای جدایی شهاب حسینی از همسرش پریچهر قنبری

اکنون که حدود ۲ سال از آن ماجرا گذشته، باری دیگر بحث‌ها پیرامون شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی بالا گرفته‌اند. او در ویدئویی که می‌گویند برای دوست‌اش ضبط و ارسال کرده می‌گوید که در ویلایی زندانی‌اش کرده‌اند، مأمور پلیس برای او گمارده‌اند و کاری کرده‌اند که حتی نمی‌تواند به حیاط برود و هوایی تازه استشمام کند.

ورود سازمان ملل به ماجرای لطیفه

پس از آن که لطیفه را به دبی بازگرداندند، مری رابینسون – رییس‌جمهور پیشین ایرلند و گزارشگر سابق حقوق بشر سازمان ملل – با لطیفه دیدار کرد. عکاسان عکس‌های زیادی از آن‌ها گرفتند و بعدها از این عکس‌ها برای سالم جلوه‌دادن لطیفه استفاده کردند. اکنون مری رابینسون می‌گوید خانواده‌ی آل مکتوم فریب‌اش داده‌اند و او درصدد است که باری دیگر پیرامون لطیفه تحقیق کند و از محل زندگی‌اش باخبر شود.

شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی

یکی از کارکنان حقوق بشر سازمان ملل گفته‌است که گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه‌ی سازمان ملل بعد از آنالیز فیلم‌های شاهزاده لطیفه دختر حاکم دبی درصدد برآمده که پژوهش‌هایش درباره‌ی لطیفه را آغاز کند. افزون بر این، وزارت امور خارجه‌ و توسعه‌ی بریتانیا هم اعلام کرده که موضوع لطیفه نگران‌کننده است و این وزارت‌خانه ماجراها و تحولات آن را دنبال خواهد کرد. وزیر خارجه‌ی بریتانیا نیز در لفافه گفته که خواهان ارائه‌ی شواهد و مدارکی از سوی حاکمان شیخ‌نشین‌های امارات برای آزاد بودن شاهزاده لطیفه است.

پیام زهره الهیان نماینده مجلس به شاهزاده لطیفه

زهره الهیان در توییترش نوشت:

به ایران بیا. می‌توانی در ایران همچون سایر بانوان و دختران ایرانی هم درس بخوانی و هم زندگی کنی! و هم از نعمت آزادی و حقوق بشر بهره مند باشی.

محمد ابن راشد آل مکتوم کیست؟

شیخ محمد ابن راشد آل مکتوم حاکم ۷۱ ساله‌ی شیخ‌نشین دبی است. او همچنین نایب‌رییس کل کشور امارات متحده‌ی عربی محسوب می‌شود. از او به‌مثابه‌ی معمار دبیِ نوین یاد می‌کنند. او کسی است که در طی سال‌های حکومت‌اش بر دبی بارها دستوراتی داده که خرج کنند و دبی را مدرن سازند و خلاصه از حالت سنتی خارج‌اش کنند و به اروپا و آمریکا شبیه‌اش کنند.

بیشتر بخوانید
جنجال جدید بهروز افخمی و تقابل‌اش با کرونا + عکس

شیخ محمد آل مکتوم حاکم دبی

او زنان زیادی داشته و دارد و از آن‌ها به طور رسمی صاحب ۲۱ فرزند شده‌است. ۱۳ تا از این ۲۱ فرزندش دختر اند و مابقی پسر. جنجالی‌ترین ازدواج او مربوط به ازدواج‌اش با هیا بنت الحسین دختر ملک حسین پادشاه قبلی اردن است. این ازدواج در سال ۲۰۰۴ انجام گرفت و حاصل آن ۲ دختر بود که در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ به دنیا آمدند.

حدود دو سال پیش خبرهایی پیرامون این که این هیا بنت الحسین از امارات فرار کرده و به آلمان پناهنده شده منتشر شدند. مدتی بعد معلوم شد که خبرها واقعی اند و خود شیخ محمد هم که دستی در شاعری دارد، از طریق سرودن اشعاری فرار کردن همسرش را محکوم کرد. مدتی بعد او فهمید که همسرش با محافظ شخصی‌اش که اهل بریتانیاست رابطه‌ی جنسی داشته و از این رو بدون اطلاع طلاق‌اش داد!

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا