اقتصادی

۲۷ مردادماه: شاخص بورس باز هم منفی شد!

در روزهایی که شاخص بورس هر روز قرمزپوش است و این آژیر خطر را برای بسیاری به صدا درآورده‌است، امروز هم شاخص بورس قرمزپوش شد. شاخص بورس امروز ۲۷ مرداد در دقایق اولیه ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد منفی شد و به ۱ میلیون و ۷۹۸ هزارواحد رسید.

بر طبق اعلام شرکت بورس تهران، معاملات بازار امروز دوشنبه ۲۷ مرداد در دو نیمه برگزار می‌شوند: یک نیمه از ساعت ۸:۴۵ تا ۱۱:۴۵ و دیگری از ساعت ۱۲:۱۵ تا ۱۵:۱۵.

نظر مدیر آموزش و فرهنگ سازی شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات‌رسانی بورس در مورد افت شاخص بورس

بهزادفر، مدیر آموزش و فرهنگ‌سازی شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات‌رسانی بورس با اشاره به این که با منفی‌شدن شاخص بورس نباید مردم بترسند گفت:

بازدهی بازار سرمایه در بلندمدت معمولاً از بازار‌های موازی مثل مسکن، سکه، طلا و یا شرکت‌های تولید محور بالاتر است. با وجود اینکه این بازار‌ها در کشور رشد بالایی داشته اند، اما رشد بازار سرمایه هم می‌تواند از این بازار‌های موازی بالاتر باشد. همین موضوع باعث شده است که مردم سرمایه‌شان را به این بازار بیاورند.

تعداد دارندگان کد بورسی در کشور به ۵۰ میلیون نفر رسیده است که عمده این افراد دارای سهام عدالت هستند، اما با این وجود استقبال قابل توجهی برای دریافت کد بورسی شده است همچنین تاکنون ۳۰ میلیون نفر در بازار بورس حداقل یک بار سفارش گذاشته اند.

او ادامه داد:

در خصوص کد‌های بورسی که صادر شده امسال نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته ایم، در سال گذشته تعداد کدهای بورسی که صادر شده ۸۲۰ هزار کد بوده و این عدد امسال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد بورسی در سه ماه اول سال رسیده است همچنین ثبت‌نام‌ سجام هم در سال گذشته سه میلیون بوده و امسال به ۱۰ میلیون رسیده است.

با وجود این که این بازار در کوتاه مدت هم سود خوبی داشته است، اما به روند بازار که توجه کنیم می‌بینیم که زمان‌هایی هم بوده است که این بازار منفی بوده پس مردم انتظار نداشته باشند در این بازاری که ریسک دارد همیشه سود کنند وقتی مردم سهام یک شرکت را می‌خرند یعنی بخشی از مالکیت آن را خریده اند و شما در سود و زیان آن شریک هستید.

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث زیان‌دیدن افراد تازه‌وارد می‌شود این است که آن‌ها در زمان منفی‌بودن سهم‌شان را می‌فروشند و زمان مثبت‌بودن سهام می‌خرند که این موضوع هم باعث آسیب‌دیدن این افراد است.

بهزادفر در پایان اظهار داشت:

 افرادی که اصرار بر این دارند که در بازار سرمایه خودشان مستقیم سرمایه‌گذاری کنند باید دانش کافی را داشته باشند در غیر این صورت باید به سراغ روش غیرمستقیم بروند که در این بازار متضرر نشوند و سود هم بکنند و نکته‌ی قابل‌توجه دیگر این است که مردم تا می‌توانند با پس‌ا‌ندازشان وارد این بازار شوند و با سرمایه‌ی اصلی زندگی‌شان به این بازار ورود نکنند.  افرادی هم که تمایل به خرید صندوق‌های سبدگردانی دارند می‌توانند به سایت FIPIRAN.IR مراجعه کنند تا صندوق‌های پربازده بودند را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید
قیمت دلار 30 هزار تومان را رد کرد

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا