اطلاعات‌محورتکنولوژی

سیم کارت ایرانسل بهتر است یا همراه اول ؟

در حال حاضر سه اپراتور اصلی سیم‌کارت در کشورمان فعالیت می‌کنند: ایرانسل، همراه اول و رایتل. کسی نمی‌تواند انکار کند که همراه اول و ایرانسل کاربران بسیار بیشتری نسبت به رایتل دارند و رقابتی شدیدتر میان‌شان برقرار است. در همین راستا، به‌هنگام خرید سیمکارت نکته‌ای که وجود دارد این است که آیا باید سیمکارت ایرانسل خرید یا سیمکارت همراه اول؟ در ادامه با بررسی چند متر و معیار خواهیم دید که سیم کارت ایرانسل بهتر است یا همراه اول .

مقایسه‌ی تعرفه‌ی تماس سیمکارت ایرانسل و همراه اول

تعرفه‌ی پایه‌ی تماس در سیمکارت ایرانسل برای تماس سیمکارت ایرانسل به ایرانسل یا سایر خطوط در سیم‌کارت‌های دائمی به‌ازای هر دقیقه ۵۹.۹ تومان و در سیم‌کارت‌های اعتباری به‎ازای هر دقیقه ۸۹.۹ تومان است. این یعنی با سیم‌کارت ایرانسل چه به سیم‌کارت ایرانسل زنگ بزنید و چه به سیم‌کارت غیرایرانسل، هزینه یکی است و همان است که اشاره شد.

تعرفه‌ی پایه‌ی تماس در سیم‌کارت همراه اول هم درست به‎‌مانند ایرانسل برای سیم‌کارت‌های دائمی برابر با ۵۹.۹ تومان و برای سیم‌کارت‌های اعتباری برابر با ۸۹.۹ است. بنابراین از لحاظ تعرفه‌ی تماس در حال حاضر هیچ تفاوتی میان سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری همراه اول و ایرانسل نیست.

تعرفه‌ی پیامک فارسی در ایرانسل برای سیم‌کارت دائمی برابر با ۹۹ ریال و برای سیمکارت دائمی برابر با ۱۱۶ ریال است، این در حالی است که در همراه اول تعرفه‌ی هر پیامک فارسی برای سیم کارت دائمی برابر با ۸۹ ریال و برای سیمکارت اعتباری ۱۰۶ ریال است. از لحاظ تعرفه‌ی پیامک لاتین هر دو تقریباً در سطح قرار دارند.

بیشتر بخوانید
ریزش شدید قیمت خودرو در بازار خودرو پس از کاهش قیمت دلار

نتیجه: از لحاظ تعرفه‌ی تماس هر دو شرکت برابر هستند، ولی تعرفه‌ی پیامک در همراه اول مقدار بسیار کمی ارزان‌تر است.

مقایسه‌ی وضعیت اینترنت سیمکارت ایرانسل و همراه اول

همراه اول زودتر ۴.۵G را به کار برد، اما ایرانسل هم خیلی سریع این تکنولوژی را به کار گرفت و در حال حاضر هم با خرید سیمکارت ایرانسل و هم با خرید سیمکارت همراه اول می‌توانید از اینترنت ۴.۵G بهره ببرید. در کل هر دو شرکت از لحاظ سرعت اینترنت تقریباً در یک سطح هستند.

سیم کارت ایرانسل بهتر است یا همراه اول
سیم کارت ایرانسل بهتر است یا همراه اول

مقایسه‌ی بسته‌های ایترنت ایرانسل و همراه اول

منظور بسته‌های اینترنت این دو شرکت برای سیم‌کارت‌های مکالمه‌شان است و نه سیم‌کارت‌هایی که مخصوص اینترنت ارائه می‌دهد.

به اپلیکیشن‌های «ایرانسل من» و «همراه من» که مراجعه کنید به‌وضوح می‌بینید که بسته‌های اینترنت ایرانسل نسبت‌به همراه اول بسیار گسترده‌تر و متنوع‌تر هستند – هرچند که چند سال پیش وضع بسته‌های اینترنت ایرانسل بسیار بهتر از چیزی که در حال حاضر هست بود.

از لحاظ قیمت بسته‌ها هم می‌توان گفت که ایرانسل وضعیتی بهتر دارد. به عنوان مثال، تعرفه‌ی ۶ماهه‌ی همراه اول با ۳۵گیگابایت اینترنت ۹۹ هزار تومان است، این در حالی است که ایرانسل ۳۶گیگابایت اینترنت ۶ماهه را با قیمت ۹۵ هزار تومان ارائه می‌دهد. یا مثلاً ایرانسل اینترنت ۳ماهه‌ی ۲۴گیگابایتی را ۵۸ هزارتومان ارائه می‌دهد، این در حالی است که همراه اول ۲۵ گیگابایت اینترنت ۳ماهه را با قیمت ۶۵ هزارتومان ارائه داده‌است.

اما آن‌چه که ایرانسل را در بسته‌های اینترنتی بسیار بهتر از همراه اول می‌کند، بسته‌های پیشنهادی است. در اپلیکیشن همراه اول می‌توانید به قسمت «طرح‌های تشویقی» بروید و یک طرح اینترنتی که به شما پیشنهاد شده را ببینید، اما در اپلیکیشن ایرانسل من وقتی که به قسمت پیشنهادها می‌روید می‌بینید که بسته‌های پیشنهادی متعددی وجود دارند که بعضاً هم بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند.

بیشتر بخوانید
با اولین هتل نامرئی ساخته شده در جهان آشنا شوید

نتیجه: ایرانسل از لحاظ تنوع بسته‌های اینترنتی و هزینه‌ی آن‌ها بهتر از همراه اول است.

مقایسه‌ی بسته‌های مکالمه‌ی ایرانسل و همراه اول

از لحاظ بسته‌های مکالمه هم ایرانسل بهتر از همراه اول است. هر دو البته از قسمتی برای خرید بسته‌های مکالمه برخوردار هستند، اما آن‌چه که ایرانسل را بهتر از همراه اول می‌کند همان قسمت «پیشنهادها» است – قسمتی که در آن ایرانسل تعرفه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای برای مکالمه ارائه می‌دهد. در واقع می‌توان گفت برای کسی که با سیمکارت مکالمه‌ی زیادی انجام می‌دهد سیمکارت ایرانسل با توجه به بسته‌های مکالمه‌ای که دارد گزینه‌ای بهتر است.

مقایسه‌ی پوشش‌دهی ایرانسل و همراه اول

بررسی‌ها نشان از آن دارند که در اکثر نقاط شهری، هم همراه اول و هم ایرانسل وضعیت آنتن‌دهی خوبی دارند، اما در جاده‌ها نقاط کور زیادی برای هردوی این اپراتورها وجود دارد. در کل از لحاظ آنتن‌دهی می‌توان هر دو را تقریباً در یک سطح دانست.

مقایسه‌ی پشتیبانی

پشتیبانی هر دو اپراتور در حال حاضر اگر عالی نباشد خوب است. هم می‌توان از طریق تماس تلفنی با کارشناسان آن‌ها صحبت کرد و هم می‌توان در قسمت مخصوص اپلیکیشن‌های‌شان به صورت «چت» مشکلات را با کارشناسان در میان گذاشت.

سخن آخر

با هم در این نوشتار به پرسش سیم کارت ایرانسل بهتر است یا همراه اول پرداختیم. به نظر می‌رسد که هردوی این اپراتورها تقریباً در یک سطح قرار دارند، هرچند که بسته‌های مکالمه در ایرانسل بهتر از همراه اول هستند. البته که در حال حاضر بسیاری از کاربران، از سیم‌کارت‌های هر دو اپراتور استفاده می‌کنند، اما اگر قرار است فقط از یک سیم‌کارت استفاده کنید، با توجه به بررسی‌هایی که در بالا انجام دادیم انتخاب یکی از این دو اپراتور کاملاً به شما و اولویت‌های شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
سامسونگ تگزاس را به عنوان محل احداث کارخانه جدید 17 میلیارد دلاری تراشه انتخاب کرد

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۴۷ نظرها

 1. سلام .خسته نباشید
  واقعا خوب مقایسه کردید دمتون گرم، ولی تنها مسئله ای که بهش نپرداختید.مشکل آنتن دهی بود که تمام صورت مسئله رو بهم میریزه .
  به نظر من سیم کارت همراه اول از نوع دائمیش بهتر از ایرانسله چون قدرت آنتندهیش بیشتره وقتی هم قدرت آنتن بیشتر باشه هم در تماس وهم در اینترنت خیالت راحته .ممنون ازتیم خوبتون

 2. هردو سیمکارت یعنی همراه اول و ایرانسل قسمتی ویژه برای ارائه بسته های ارزان و به صرفه دارند؛در همراه اول اگر با شماره گیری *۱۰۰۰# را وارد کنید،بسته های مکالمه،اینترنت و همچنین بسته پیامک (که درسیمکارت ایرانسل نمیتوان بصورت جداگانه آنرا خرید)وجود دارد که بصورت ماهانه میباشند؛تفاوت قسمت پیشنهادهای ویژه بین همراه اول و ایرانسل این است که ایرانسل بغیر از بسته های مکالمه و اینترنت ماهانه،بسته های روزانه و هفتگی را نیز ارائه میدهد که کمتر کاربرد دارند زیرا بسته های یک روزه و یک هفته کمتر طرفدار دارند؛ولی همراه اول در این زمینه بسته های از لحاظ مدت،قیمت وحجم مناسبی ارائه میدهد که بصرفه تر و بادوام تر هستش و از فعال کردن زیاد بسته ها جلوگیری میکنددر ظمن برای خرید آوای انتظار نیز همراه اول ارزان تر از ایرانسل است زیرا همه آهنگ های همراه اول را میتوان به قیمت۳۰۰تومان خرید وبصورت رایگان تعویض کرد اما ایرانسل این آهنگ هارا به قیمت ۴۲۰ الی ۱۰۰۰ تومان ارائه میدهد و تعویضی بصورت رایگان در سیمکارت ایرانسل وجود ندارد گرچه ایرانسل قسمت های خاصی برای آوای انتظار دارد اما ایرانسل از نظر ارائه ی آهنگ پیشواز میتوان گفت که قیمت زیادی را دریافت میکند که از این لحاظ نیز بنظر من همراه اول بهتر است؛در ضمن غیر از آهنگ پیشواز و بسته اینترنت،سیمکارت همراه اول بسیار رسمی تر و ظاهر و منوی منظم تری دارد؛اما ایرانسل اگه کمی نگاه بیفکنیم میبینم که منوی ایرانسل در نگاه با همراه اول بسیار نامنظم و شلوغ تر است که صرفا جنبه ی خاصی نیز ندارند.

 3. در کل برای کسانیکه از بسته های کم مدت(یک روزه،یک هفته)یا مدت زیاد(۳ماهه و۶ماهه)استفاده میکنند شاید سیمکارت ایرانسل گزینه بهتری باشد؛ولی برای کسانیکه از بسته های یک ماهه یا ساعتی استفاده میکنند و بیشتر اهل مکالمه و جزع طرفداران آهنگ پیشوازند بنظر من قطعا همراه اول سیمکارتی بهتر خواهد بود؛در ضمن از لحاظ قیمت سیمکارت نیز سیمکارت های همراه اول بخصوص با شماره های رند یا سیمکارت دائمی از ارزش خاصی برخوردارند.

  1. دقیقا بسته همراه اول یک ساعته ۱۵۰ مگابایت به قیمت ۲۲۰ الی ۵۵۰ تومن هست که بعضی وقت ها به ۱۳۸ تومن هم میرسه اما قیمت بسته ۳۰۰ مگابایت یک ساعته ایرانسل ۹۰۰ تومنه که وقتی حجمش کم میشه اینترنت به شدت ضعیف میشه

 4. درضمن بسته های ماهانه همراه اول مقدار اندکی ارزان تر از بسته های ماهانه ایرانسل است؛برای مثال ۱گیگ اینترنت ماهانه همراه اول ۱۰.۴۰۰ تومان وبسته۲گیگ ۱۰.۹۰۰ تومان قیمت دارد این درحالی است که ایرانسل بسته۱گیگ ماهانه را ۱۰.۵۰۰ تومان و۲گیگ ماهانه را نیز ۱۱.۰۰۰ تومان ارائه داده است؛پس در کل میتوان گفت که از نظر اینترنت ماهانه همراه اول گزینه بهتری است.

  1. سلام
   من از هر دو خط دارم استفاده میکنم
   اول همراه اول خریدم بعد ایرانسل
   به نظرم واسه خرید سیمکارت همراه اول پولمو ریختم دور
   مکالماتش همش قطع و وصل داره و اصلا کیفیت نداره،تو اکثر مناطق
   آنتن دهیش همش یه خط نهایت دو خطه
   پیامک دیر ارسال و دریافت میکنه
   اینترنتش که دوزار نمیارزه
   به شدت کنده
   من خیلی جاها امتحان کردم
   در کل اینترنت همراه اول بدرد نمیخوره و تو عصر هجر مونده
   تو اینترنت ۳g رو درست ارائه بده اینترنت ۵gبخوره تو سرت
   ولی ایرانسل
   آنتن دهی عالی،سرعت ارسال پیامک عالی
   اینترنت هم اکثر جاها ۴g با سرعت بالا
   خیلی کم پیش اومده برامن که اینترنتش h یا h+بشه
   بسته های اینترنتش هم فقط متنوع هستش
   در کل پولتونو نریزید دور واسه خرید سیمکارت همراه اول
   ایرانسل بگیرید
   تو عصر امروز تمام کارهای یه فرد با اینترنت حل میشه
   عصر مکالمه خیلی وقته تموم شده
   جالبه که کیفیت مکالمه ایرانسل هم ازهمراه اول آشغالی بهتره

 5. فقط همراه اول
  چون هم بسته های مکالمه خوبی داره و هم آهنگ پیشوازهای ارزان قیمت (۳۰۰تومان ماهانه) داره و از نظر هزینه پیامک هم به صرفه تر از همه سیمکارت هاست و از نظر بسته اینترنت نیز بسته های *۱۰۰۰#همراه اول بسته های مناسب وعالی هستند،بعضی ها گول قیمت های پایین بسته های پیشنهادب اینترنت ایرانسل را میخورند باید بدانید که این بسته ها اولا شامل تعرفه نیم بها نمیشوند(این درحالیست که بسته های پیشنهادی همراه اول شامل نیم بها میشوند)و دوما این بسته های پیشنهادی ایرانسل کم دوام هستند یعنی خود شما هم اگر امتحان کنید به این نتیجه میرسید مثلا وقتی یک فایل ۶۰ مگ دانلود میکنید با سیمکارت ایرانسل وقتی به اپلیکیشن ایرانسل من برای مشاهده باقی مانده حجم اینترنت سیمکارت میروید میبینید تقریبا ۸۰ تا ۹۰ مگ از حجم بسته شما کم شده است این درحالیست شما یک فایل۶۰مگ دانلود کرده اید در اینجا ۲۰ تا ۳۰ مگ حجم اضافه از بسته شما کسر میگردد که فقط در ایرانسل این گونه است ودر همراه اول اینگونه نیست.
  ایرانسل بسته های پیشنهادی خود را بیهوده نیست که ارزان میفروشد این بسته های بی کیفیت هیچگاه با بسته های باکیفیت و کم هزینه همراه اول برابری نمیکند،در واقع همراه اول گرانفروش نیست او بسته های خود را با قیمت مناسب و واقعی میفروشد ولی ایرانسل بسیاری از ویژگی های موجود در این بسته ها را حذف میکند واین دلیل ارزانی بسته های اینترنت ایرانسل است یا به قول قدیم:
  هیچ گرانی بی حکمت نیست و هیچ ارزانی بی علت نیست.

  1. داداش حجم بسته ها تمام بهاست نه نیم بها،شما تو برنامه های داخلی اگه دانلود انجام دهید اونوقت دقیق به میزان حجم فایل مورد نظر یا حجم کمتر از حساب شما کسر میشه.

  2. داداش آهنگ پیشواز همراه اول و ایرانسل کجاش یکیست!؟
   ایرانسل میتوان صدای خودتو هم تبدیل به آهنگ پیشواز کنی،ببینم کدوم سیمکارت همراه اولی این قابایتو داراست.

  3. اخه کی رو دیدیاز اینترنت همراه اول بتونه استفاده کنه
   با اون سرعت لاکپشتیش
   اگر ایرانسل نبود
   کل ایران میرفت تو خاموشی سایبری

  4. دقیقا خودم تست کردم ما جنوب تهرانیم ایرانسل ۴g+ بوده ولی اصلا اینستامو بالا نمیاره یا طول میکشه ولی همراه اول واقعا مثل موشک سرعت داره به خصوص تو بازی راحت روان 😍

 6. این به نظرم اصلا مقایسه سرانگشتی بود با اینکه خودم ۶ تا سیمکارت ایرانسل دارم و فقط یک همراه اول دایمی دارم اما انتن دهی همراه اول بسیار گسترده تر از ایرانسل هست مخصوصا برای طبیعت گردها برای گشت و گذار تو روستاها
  همراه اول بالای ۲۶هزار دکل داره تو کشور اما ایرانسل فکر میکنم چیزی حدود ۱۳۰۰۰ یعنی نصف اون داره و این باعث میشه برای طبیعت گردی مخصوصا اگه اینترنت براتون مهمه خرید یه بسته اینترنت همراه اول قبل از سفر از ضروریات هست

 7. فقط ایرانسل،چون همراه اول دولتی و مربوط به شرکت سهامی عام هستش پس سطح فیلترینگش بالاست.
  اما ایرانسل شخصی هستش و سطح فیلترینگش پایین است پس سرعتش بالاست.

 8. ایرانسل آنتی دهی خوبی داره ضمنا برای اینترنت هم بهترین گزینه است،بسته های اینترنت ایرانسل حرف اول را در کشور میزنه،تفاوت همراه اول و ایرانسل اینجاست که همراه اول بسته های مکالمه ارزانی داره و ایرانسل هم بسته های اینترنت به صرفه ارائه میده!قیمت آواهای انتظار هم به این علت است.
  در کل ایرانسل بهتر هستش چون خودم شاهد بودم که همراه اول در بسیاری از نقاط آنتن دهی نداره.

  1. به نظرم ایرانسل بهترین گزینه هست اوناییم که میگن پول خوره حرف مفت میزنن بسته های اینترنتیش که همین جوریشم عالیه مخصوصا قسمت پیشنهاداش واقعا چیزای به درد بخوری میزاره تازه تو مناسبتام اکثرا بسته های رایگان و یک روزه میزاره ولی همراه اول فقط یه ذره تخفیف میده وگرنه بازم پولیه اینترنت شبانه و بسته های اینترنت شبانه ایرانسلم خیلی عالی تره تازه با اون گزینه دعوت دوستان به ایرانسل من میتونی افراد دیگه رو دعوت کنی بعد به محض ورود اونا تو برنامه علاوه بر اونا تو هم پنجاه گیگ اینترنت رایگان روزانه میگیری خدایی کی همراه اول اینجوری اینترنت داده به کسی از لحاظ آهنگ پیشوازم که تو ایرانسل میتونی حتی صداتم ضبط کنی ولی همراه اول فقط آهنگ میشه گذاشت برای مکالمه هم که بسته های ده برابری ایرانسل که دیگه حرف نداره اندازه بیست هزار تومن حرف میزنی ولی فقط دو تومن برات حساب میکنه بعدم میگن ایرانسل پول خوره😒 من خودم خطم اعتباریه ولی خیلی کم پیش میاد شارژش کنم چون با دعوت بقیه اکثر روزا اینترنت رایگان دارم واسه مکالمه هم یا بسته ده برابری میگیرم یا ایرانسل مکالمه رایگان کل روز بهم میده

 9. جالب اینه همه اینا که میگن همراه اول؛ با سیمکارت ایرانسلشون اومدن نت 😂😂 یه بحث تخصصی که توی ایرانسل هست اینه که مساحت سلول های پوشش دهیش از همراه اول وسیع تره، یعنی اگر دوتا دکل همرا اول و ایرانسل در یه نقطه و یه زاویه نصب باشن ؛ همراه اول اگر تا ۶۰۰متر آنتن دهیش پوشش داشته باشه این فرمول در ایرانسل به ۱۰۰۰ متر میرسه

  1. میخواستم باهات شرط ببندم ولی متاسفانه شکست در انتظارته برو از همون ایران دزد استفاده کن حتما اونم بهت ی اعتباری مجانی دادن 😂
   بعدشم معنی سلول چیه ؟ 🤣 الان میگه من مهندس شبکم خودت خبر نداری

   1. اول اطلاعاتت رو ببر بالا بعد مثل فهمیده ها حرف بزن. سلول به محدوده محیط پوشش یه سایت bts میگن. مخفف cell. توعه آماتور اگه از پایین دکل مخابراتی رو نگاه میکنی من از بالای دکل موقع لینک فیبر هوایی زدن و تست آپ لینک دارم نگاهتون میکنم. چهارتا ناآگاه اظهار نظر کننده‌ی بی تخصص مثل تو توی ادارات هستن که وضع مردم اینطور آشفته‌س

 10. ما درمورد پیشواز های عادی حرف میزنیم!نه پیشواز های هوشمند،در ضمن قیمت پیشوازهای عادی همراه اول(۳۰۰ت)خیلی ارزانتر از پیشوازعادی ایرانسل(۱۰۰۰ت)است.
  من همراه اول رو بیشتر میپسندم.

 11. مفید بود اما به این اشاره کردید که بسته های اینترنتی ایرانسل متنوع تر از همراه اوله حالا نمیدونم شاید تو سال ۹۹ اون طور بوده اما الان من بسته های اینترنتی ایرانسل و همراه اول رو که نگاه میکنم همراه اول بسته های مقرون به صرفه تری داره همچنین اینترنت نامحدود هم داره که ایرانسل این اینترنت نامحدود رو برداشته علاوه بر این در مورد قسمت پیشنهاد ها در اپلیکیشن “ایرانسل من” که اشاره کردید باید بگم که بسته های اینترنتی با حجم های زیاد و گرون قیمت دارن که به درد نمیخورن. این رو هم امتحان کردم که هر وقت یک بسته با حجم زیاد از قسمت پیشنهاد ها خریدم دفعه بعد از قسمت پیشنهاد ها اون بسته حذف میشه پس باید بگم بسته های اینترنتی همراه اول خیلی خیلی بهتر از ایرانسله.

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهارده + 13 =

دکمه بازگشت به بالا