تکنولوژی

با رونمایی از سیستم عامل جدید، ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۵ بازنشسته خواهد شد.

مایکروسافت اعلام کرد که پشتیبانی از ویندوز 10 را در سال 2025 متوقف می‌کند، زیرا در اواخر این ماه آماده رونمایی از سیستم عامل جدید ویندوز خود می‌شود.

به گزارش وبسایت بی‌بی‌سی، هنگام راه اندازی اولیه ویندوز ۱۰، مایکروسافت گفت که این نسخه، آخرین نسخه از سیستم عامل است. از ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵، هیچ نسخه جدید یا اصلاحیه امنیتی برای نسخه‌های Home یا Pro وجود نخواهد داشت. مایکروسافت می‌گوید جانشین ویندوز ۱۰ یکی از مهمترین بروزرسانی‌های سیستم عامل در دهه گذشته خواهد بود. نسخه قبل‌تر از ویندوز ۱۰، یعنی ویندوز ۷، در سال ۲۰۲۰ بازنشسته شد، اگرچه مشاغل می‌توانند برای ادامه دریافت بروزرسانی‌های Windows 7 Professional و Windows 7 Enterprise حق اشتراک آن را به مایکروسافت پرداخت کنند.

ویندوز ۱۰ در ژوئیه ۲۰۱۵ منتشر شد و Windows as an service لقب گرفت، به این معنی که نرم‌افزار به تدریج و بدون هیچ هزینه اضافی به روز می‌شود، به جای اینکه این شرکت هر چند سال یک بار نسخه جدید سیستم عامل خود را منتشر کند. در آن زمان، ساتیا نادلا، مدیر اجرایی مایکروسافت گفت که این یک دوره جدید برای سیستم عامل شخصی است. جری نیکسون، توسعه دهنده evangelist و کارمند مایکروسافت، فراتر رفت و آن را آخرین نسخه ویندوز توصیف کرد، و آقای نادلا اضافه کرد که او به خصوص با ویژگی‌هایی مانند دستیار شخصی دیجیتال کورتانا، که برای رقابت با سیری اپل در نظر گرفته شده، بسیار هیجان‌زده شده است. اما کورتانا هرگز پیشرفت زیادی نکرد و در آوریل امسال در موبایل بازنشسته شد و در عوض به کمک بهره‌وری در ویندوز ۱۰، Outlook و Teams تمرکز کرد.

همچنین:

  • یک ماه پس از انتشار ویندوز ۱۰، بسیاری از وب‌کم‌های محبوب دیگر کار نکردند، مایکروسافت مجبور شد یک اشکال در نحوه رمزگذاری ویدئو که در ویندوز ایجاد شده بود را رفع کند.
  • صدها کاربر شکایت داشتند که فایل‌های خود را از دست داده‌اند و ایمیل‌های آنها دیگر همگام سازی نشده و مشکلات خرابی اتصالات Wi-Fi و چاپ را گزارش کردند.
بیشتر بخوانید
آستون مارتین ویکتور معرفی شد | سوپرخودرویی که فقط یک نسخه از آن تولید می‌شود!

طبق برخی آمارها در رابطه با مصرف‌کنندگان، برخی از کاربران مجبور به پرداخت هزینه برای تعمیر کامپیوتر خود بودند، در حالی که برخی دیگر گفتند که در خصوص هشدارهای پی‌در‌پی برای به روزرسانی احساس ناراحتی می‌کنند. یک سال پس از انتشار، یک منبع فرانسوی گفت ویندوز ۱۰ مقدار زیادی داده‌های اطلاعات شخصی را از کاربران جمع‌آوری کرده است.

آقای نادلا و پانوس پانای، مدیر ارشد محصولات، سیستم عامل جدید را در یک رویداد مجازی در ۲۴ ژوئن راه‌اندازی خواهند کرد، مایکروسافت اکنون نه تنها از طرف اپل بلکه از طرف گوگل نیز با رقابت سختی روبرو است. در حالی که فروش رایانه همچنان غالب است و طبق گفته گارتنر ۷۹.۴ میلیون بار در سال ۲۰۲۰ فروخته شده است، محبوب‌ترین گزینه گوگل با داشتن ۱۱.۷ میلیون دستگاه کروم بوک، دارای سیستم عامل گوگل کروم، در همان بازه زمانی بیشترین فروش را داشته است.

برخی از مفسران پیشنهاد می‌کنند به سیستم عامل جدید نامی جدید داده شود نه شماره ۱۱. تغییر نام تجاری و شایعات به کنار، سیستم عامل جدید احتمالاً شامل مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید، ظاهری مدرن‌تر و بازطراحی منوی استارت شده است.

ویندوز ۷ تا دو هفته دیگر به پایان راه می رسد

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا