شبکه‌های اجتماعیهنر هفتم

انتشار سکانس‌های سانسور شده سریال «در پناه تو» بعد از گذشت ۲۵ سال

این روزها و پس از گذشت ۲۵ سال از پخش سریال «در پناه تو» برخی ازسکانس‌های حذف شده این سریال پر خاطره و اصطلاحا خیابان خلوت کن دهه هفتاد منتشر شده است. این کار را حمید لبخنده، کارگردان سریال، در حساب کاربری ایسنتاگرامی خود انجام داده است. ما نیز این سکانس را در اختیار شما، مخاطبان ارجمند مجله اینترنتی خبرببر قرار داده ایم. انتشار این سکانس سانسور شده، آن هم بعد از گذشت ۲۵ سال باعث شد تا سرنوشت شخصیت رامین پرچمی در داستان بالاخره برای مخاطبان آن روشن شود.

چند وقت پیش بود که به بهانه درگذشت حسن جوهرچی، سریال «در پناه تو» از شبکه آی فیلم بازپخش ‌شد. سریالی که می‌توان از نظر ایجاد تحول در ساخت موضوعات عاشقانه آن را اثری همچون «عروس» در سینما، برای تلویزیون دانست.تولید این سریال اما دردسرهای فراوانی داشت. سرانجام حواشی پیش آمده منجر به حذف شدن ۴۰۰ صفحه از فیلم نامه، حذف شخصیت پارسا و نهایتا تراژدی قسمت آخر شد. اتفاقی که باعث شد حمید لبخنده از تهران برود.

مهم‌ترین اتفاق در روند شکل‌گیری حذفیات سریال، حذف شدن داستان پارسا بود که پارسا پیروزفر این نقش را در سریال است. در نسخه اولیه داستان سریال حضور شخصیت پارسا به مراتب پررنگ‌تر از آن چیزی بود که دیدید. قرار بر این بود که در داستان خام و اولیه سریال، پدر پارسا مرد ثروتمندی باشد که با منشی‌ خود به طور مخفیانه ازدواج کرده، زن او که نقش آن را زنده یاد هما روستا ایفا می‌کرد، ار ماجرا بی‌اطلاع است اما هنگامی که از قضیه پیش آمده باخبر می‌شود، دچار مشکلات روحی شده و روان‌پریش می‌شود.

بیشتر بخوانید
حق طلاق زن - مهدی کوشکی - ریحانه پارسا؟

از طرفی پارسا هم که از دلداگان مریم در داستان بود؛ پس از جدا شدن مریم از رامین تصمیم می‌گیرد با او ازدواج کند اما اینجاست که پدر رامین مانع این کار می‌شود جالب است بدانید حتی حرف از حضور زنده یاد داود رشیدی برای ایفای نقش پدر پارسا هم زده می شود اما وقتی گروه با بحران محتوایی و سانسور مواجه می‌شود تصمیم می‌گیرد قید این قصه را بزند. قرار بر این بود که این قصه در داستان اصلی سریال توامان با داستان عاشقانه مریم با بازی لعیا زنگنه و محمد با بازی زنده یاد حسن جوهرچی جلو رود که انجام آن میسر نشد.

خوب است بدانید حذف این داستان مهم‌ترین مشکل سریال در پناه تو نبود. نکته جالب توجه اینجاست که گروه ۱۲ قسمت از سریال را آماده پخش می‌کند اما پس از پخش تنها دو قسمت از سریال، مدیران تلویزیون خواستار بازبینی راف کات‌های موجود و آماده تا آن زمان می‌شوند. پس از بازبینی صورت گرفته، مدتی بعد به گروه سازنده از قابل پخش نبودن ۵ قسمت از کار خبر می‌دهند. به همین دلیل عوامل سازنده سریال به موتلیان وقت تلویزیون اعتراض می‌کنند و می‌گویند با چنین وضعیتی روند داستان سریال به صورت جدی آسیب می‌بیند، پس بهتر است پخش آن متوقف و چاره‌ای اندیشیده شود، اما مدیران تلویزیون مخالفت می‌کنند.جالب اینجاست که حذفیات مدیران تلویزیون شامل ۱۰۰ صفحه و بیش از ۲۰ شخصیت از فیلم‌نامه سریال است.

خوب است بدانید برای پخش قسمت آخر مدیران وقت تلویزیون از حمید لبخنده سوال جالبی می‌پرسند. آنها می‌گویند «مگر امکان دارد یک پسر با ایمان با دختری ازدواج کند و آن دختر نازا بماند؟» پس از آن هرچه که حمید لبخنده در جایگاه کارگردان به آنها توضیح می‌دهد که اساس این قصه بر روی سترون بودن شخصیت زن و نازایی او بنا شده و اصلا این داستان، یک عشق به دور از این مسایٔل است اما مدیران تلویزیون زیر بارنمی‌روند که نمی‌روند. حتی کار به جایی می‌رسد که راه حل پیشنهادی را در ازدواج دوم مرد داستان می‌دانند.

بیشتر بخوانید
ماجرای طلاق آناشید حسینی از پسر سفیر ایران در دانمارک

حال چند روزی است که در اقدامی مشابه دیگری، حمید لبخنده سکانس حذف شده دیگری از این سریال را برا مخاطبان منتشر کرد که تماشای آن هم خالی از لطف نیست.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا