پزشکی

خوردن این موادغذایی باعث سوزش سر دل می‌شود

سوزش سر دل از آن درد‌هایی است که بسیاری از انسان‌ها با آن‌ها آشنایی دارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به این اختلال دچار هستند، این خبر خوب را برای شما داریم که یک سری مواد غذایی را اگر مصرف نکنید قطعاً درصد دچارشدن به سوزش سر دل شما کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. ادامه‌ی این نوشتار به معرفی این موادغذایی می‌پردازد.

سوزش سر دل ناشی از چیست؟

 سوزش سر دل عمدتاً زمانی اتفاق می‌افتد که ریفلاکس معده رخ می‌دهد، یعنی زمانی که اسید معده از معده به مری بیاید. معمولاً اسید معده از معده به مری نمی‌آید زیرا مانعی در سر راه آن قرار دارد به نام اسفنکتر پایینی مری. این اسفنکتر، عموماً بسته است مگر زمانی که عمل بلع صورت گیرد و یا فرد آروغ بزند. اما در افرادی که به ریفلاکس معده دچار اند، این عضله ضعیف است و به‌این‌ترتیب در این افراد راه برای بالا آمدن اسید معده باز است. رژیم غذایی نیز در ضعیف‌شدن این عضله نقش دارد. برخی از مواد غذایی موجب می‌شوند که اسفنکتر پایینی مری سست شده و به‌این‌ترتیب اسید معده ساده‌تر از این اسفنکتر عبور کند و به مری برسد.

غذاهایی که موجب سوزش سر دل می‌شوند

۱- غذاهای چرب

یکی از غذاهایی که باعث سوزش سردل می‌شود غذاهای چرب است. برخی غذاهای مفید و مغذی نیز در زمره‌ی این غذاها قرار می‌گیرند، از جمله آووکادو، پنیر و آجیل. این غذاها از دو راه باعث سوزش سر دل می‌شوند: یا اسفنکتر پایینی مری را سست می‌کنند و یا آن که موجب ترشح هورمون کوله‌سیستوکینین می‌شوند. این هورمون نیز موجب سست‌شدن اسفکنتر پایینی مری می‌شود. در نظر داشته باشید که این قضیه فقط برای غذاهایی که دارای میزان چربی بالایی اند برقرار نیست، بلکه غذاهایی که سرخ شده‌اند را نیز شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید
توصیه‌هایی مفید جهت رعایت بهداشت مواد غذایی

سوزش سر دل

۲- آب مرکبات

برخی متخصصان بر این باور اند که آب مرکبات نیز از خوراکی‌های سوزش‌سردل‌آور است. به عنوان مثال، در یک مطالعه که بر روی ۳۸۲ نفر از مبتلایان به سوزش سردل صورت گرفت، ۶۷ درصد از آنان پس از نوشیدن آب پرتقال سوزش سر دل را تجربه کردند. دقیق معلوم نیست که چرا نوشیدن آب مرکبات باعث سوزش سر دل می‌شود، اما عده‌ای اعتقاد دارند که اسید موجود در آب مرکبات است که باعث سوزش معده می‌شود.

۳- شیر

برخی به‌اشتباه فکر می‌کنند شیر دوای سوزش معده است، اما شیر نه تنها باعث ازبین‌رفتن سوزش نمی‌شود بلکه خود از عوامل سوزش معده محسوب می‌شود. برخی پژوهش‌ها نشان‌دهنده‌ی این قضیه هستند که شیر سبب افزایش تولید اسید معده و در نتیجه سبب سوزش معده می‌شود. به عنوان مثال، نتیجه‌ی یک مطالعه که روی ۴۰۰ نفر انجام گرفت نشان از آن داشت که ۳۸ درصد از افراد پس از نوشیدن شیر احساس سوزش سر دل داشتند.

۴- پیاز

پیاز نیز این قابلیت را دارد که باعث سوزش سر دل شود. پیاز – همچون برخی از مواد غذایی فهرست ما – از طریق سست‌کردن اسفکنتر مری این کار را انجام می‌دهد. در طی یک مطالعه، برخی از مبتلایان به سوزش سر دل یک روز همبرگر خالی و روز دیگر همبرگر با پیاز مصرف کردند. مصرف همبرگر با پیاز به‌شکل قابل‌توجهی باعث ایجاد سوزش سر دل در آن‌ها شد.

۵- نعناع

شاید فکر کنید نعناع از درمان‌های سوزش‌سر‌دل است، ولی برخی شواهد نشان‌دهنده‌ی این قضیه هستند که نعناع هم از موادی ست که مصرف‌شان سوزش معده را باعث می‌شود. در واقع نعناع برای سردی روده‌ها مفید است و نه برای رفع سوزش معده.

بیشتر بخوانید
روایت جان باختن یکی از اولین مبتلایان ویروس کرونا در قم

به عنوان مثال، نتیجه‌ی یک مطالعه نشان از آن داشت که مصرف دوز بالایی از نعناع، سوزش معده را به همراه دارد، اما برخلاف سایر مواد غذایی این فهرست نعناع پوشش مری را آزار می‌دهد و نه آنکه اسفنکتر را سست کند. البته با قاطعیت نمی‌توان در مورد مضر بودن نعناع در مورد معده گفت و بنابراین بر طبق تجربه‌ی خودتان عمل کنید.

۶- شکلات

شکلات هم می‌تواند برای سوزش معده مضر باشد. این موضوع می‌تواند ناشی از کافئینِ موجود در شکلات باشد.

سوزش سر دل

۷- نمک

هفتمین ماده‌ی غذایی فهرست ما نمک است. در طی یک تحقیق مشخص شد که افرادی‌که در وعده‌های غذایی اصلی نمک مصرف می‌کردند، تا ۷۰ درصد بیش از دیگران به سوزش معده دچار بودند. با این همه، البته دقیقاً معلوم نیست که چرا نمک باعث سوزش معده می‌شود؛ شاید مصرف نمک و یا غذاهای شور باعث افزایش مصرف غذاهای چرب شود و از این روست که باعث سوزش معده می‌شود!

۸- غذاهای تند

غذاهای تند دارای ماده‌ای به نام کپسایسین هستند. این کپسایسین سرعت هضم را کاهش می‌دهد و بنابراین غذاها برای مدتی طولانی‌تر در معده باقی می‌مانند و این درست یکی از عوامل سوزش سر دل است.

سخن پایانی

از آن‌جا که سوزش سر دل آزاردهنده است و باز هم از آن‌جا که غذایی که می‌خورید نقشی اساسی در سوزش دارد، شرط عقل این است که برای کم‌کردن آزارِ ناشی از این سوزش، مصرف این مواد غذایی که در این نوشتار معرفی شدند را کاهش دهید.

همچنین بخوانید: این مواد غذایی در پیشگیری از سکته قلبی مفید هستند

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه + 16 =

دکمه بازگشت به بالا