بین‌المللیسیاسی

سورپرایز خاورمیانه توسط بن‌سلمان با صحبت از دوستی با ایران

محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در یک‌ گفت‌وگوی تلویزیونی که با تلویزیون العربیه داشت و ساعاتی‌ پیش از تلویزیون دولتی سعودی نیز پخش شد کشورهای خارومیانه را سورپرایز کرد و از دوستی با ایران صحبت کرد. رسانه‌های خبری جهان این اتفاق را اتفاق بزرگی می‌دانند.

محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی در این مصاحبه تلویزیونی در رابطه با ایران گفت:

ایران کشور همسایه ماست و ما در آرزوی داشتن روابط خوبی با ایران هستیم. دوست نداریم ایران وضعیت سختی داشته باشد. ما از رشد و شکوفایی ایران خشنود می‌شویم و دوست داریم خوشبختی آنها را ببینیم. دوست داریم منافعی در ایران داشته باشیم و ایرانی‌ها هم متقابلاً منافعی در عربستان داشته باشد و سرمایه‌گذاری کنند تا به این وسیله کشورهای منطقه و جهان به سمت رشد و شکوفایی، سوق داده شوند. تنها مشکل ما با ایران، رفتار منفی‌شان است.

ولیعهد سعودی در ادامه افزود:

این رفتار منفی به زعم ما بحث برنامه هسته‌ای آنها، حمایت ایران از شبه نظامیان غیرقانونی در بعضی از کشورهای منطقه و موشک‌های بالستیکی است که این کشور دارد. ما با شرکای خود در منطقه و به طور کلی در سطح جهان جهت ایجاد راه حلی برای این موارد همکاری می‌کنیم. البته امیدواریم از این موانع گذر کنیم و روابط مثبتی میان دو کشور ایجاد شود که در آن منافع همه در نظر گرفته و برطرف شود.

محمد بن‌سلمان در حالی شب گذشته چنین صحبتی کرد که در روزهای اخیر هم شاهد انتشار خبرهای دیدار و مذاکرات مقامات ارشد امنیتی دو کشور ایران و عربستان در بغداد و برنامه‌ریزی‌ برای تداوم این دیدارها، بودیم. همان گونه که پیشتر به آن پرداختیم، در خبرها آمده که علی شمخانی سرپرست تیم مذاکره کننده ایرانی و خالد بن علی الحمیدان هم سرپرست تیم مذاکره کننده سعودی است. حال باید منتظر ماند و دید این صحبت‌های جالب توجه  بن‌سلمان و خبرهایی که از مذاکره مستقیم دو کشور می‌آید به چه سرانجامی می‌رسد.

بیشتر بخوانید
درگیری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ به شدیدترین حالت رسیده‌است

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا