اقتصادی

سود سهام عدالتی که خبری از آن نیست!

از چند ماه پیش صحبت‌های بسیاری در مورد آن که سود سهام عدالت از اوایل اسفندماه به حساب سهام‌داران ریخته خواهد شد وجود داشت و دست‌آخر با سررسیدن اسفند ماه و درست در سوم اسفند بود که فرآیند پرداخت سود سهام عدالت آغاز شد. اما باوجودی‌که به روزهای پایانی اسفندماه رسیده‌ایم و قرار هم بر این بود که تا پایان اسفندماه سود سهام عدالت به حساب تمامی سهام‌داران ریخته شود، هنوز بسیاری از سهام‌داران هیچ سودی به حساب‌شان ریخته نشده است. رییس سازمان خصوصی‌سازی هم تا کنون هیچ آماری از میزان واریز سودسهام عدالت ارائه نداده است، این در حالی است که هر سال می‌بایست سازمان خصوصی‌سازی گزارش عملکرد خود را به مردم و مسئولان، به‌خصوص در زمینه‌ی سهام عدالت، ارائه دهد.

پیگیری‌ها هیچ راهی پیش نبرده‌اند و خبرنگاران نتوانسته‌اند با رییس سازمان خصوصی‌سازی صحبت کنند و از او در مورد وضعیت پرداخت سودسهام عدالت پرسش کنند.

آقای علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی‌سازی، حتی پیش‌تر گفته بود که این امکان وجود دارد که قبل از به پایان‌رسیدن اسفندماه سودسهام عدالت به حساب سهام‌داران واریز شود تا «قدرت خرید بیشتری داشته باشند». قرار بود به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، ۲۵۰ هزار تومان پرداخت شود، این در حالی است که این میزان برای سال ۱۳۹۶ برابر با ۱۷۵ هزار تومان و برای سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۵۰ هزار تومان بود و با توجه به شرایط تورمی کشور نسبت به سال‌های ۹۶ و ۹۶ پیش‌بینی می‌شد که رقم سود سالانه‌ی سهام عدالت امسال بسیار بیشتر از سال‌های پیشین باشد.

سهام‌دارانی که مشمول دریافت سودسهام عدالت می‌شوند حدود ۴۹ میلیون و ۱۵۴ هزار نفر هستند که البته همه‌ی آن‌ها سهام یک میلیون تومانی ندارند و میزان سهام درصدی از آن‌ها متفاوت است. به عنوان مثال کسانی که از سهام ۵۰۲ هزارتومانی برخوردار هستند، سودی که به حساب‌شان واریز می‌شود در حدود ۱۱۰ هزار تومان است. همچنین کسانی که شماره شبای خود را در سیستم وارد نکرده‌اند، قادر به دریافت سود نخواهند بود.

بیشتر بخوانید
ایلان ماسک ثروتمندتر از بیل گیتس شد!

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار + 5 =

دکمه بازگشت به بالا