خبر ببر

سواحل کیش میزبان یک موجود مرگبار

در جزیره کیش، شما کارهای زیادی را می توانید انجام دهید تا خود را سرگرم کنید. شنا کردن در دریا و یا قدم در سواحل شنی این جزیره، می تواند خاطرات زیبایی را برای شما ایجاد کند. اما معمولا هر زیبایی با خود مشکلاتی را نیز به همراه دارد. یکی از مشکلاتی که ممکن است در هنگام شنا کردن و پیاده روی کردن در ساحل دریا با آن مواجه شوید، موجودی مرگبار اما زبیا به نام سفره ماهی است. این جانور آبزی، آرواره های بسیار قوی دارد و موقعی که این آرواره ها بر روی هم قرار می گیرند، قدرت بسیار زیادی پیدا می کنند. البته خطری که معمولا بقیه جانداران را تهدید می کند، این آرواره ها نیستند، بلکه دم این جانور می تواند زندگی سایرین را به خطر بیندازد. معمولا در ساعات پایانی شب، در نزدیک اسکله و جاهایی که عمق آب کم است، می توان سفره ماهی را که به صورت گروهی در حال حرکت هستند، مشاهده کرد. این جانور بسیار زیبا است اما در عین حال نیز می تواند بسیار خطرناک باشد. باید قبل از اینکه محلی را برای شنا انتخاب کنید، حتما از کسانی که به جغرافیای این منطقه به خوبی آشنا هستند، پرس و جو کنید تا مبادا با این آبزی زیبا دست به گریبان شوید. در صورتی که با سفره ماهی مواجه شدید، اصلا سعی نکنید که او را مورد اذیت و ازار قرار دهید، زیرا ممکن است یک تفریح چند ثانیه ای، زندگی شما را با خطر مواجه کند. معمولا این جاندار اگر زیر شن های ساحل قرار داشته باشد، اگر موجودی در حال نزدیک شدن به آن باشد، به کمک حرکت امواج آب متوجه شده و از منطقه دور می شود.

بیشتر بخوانید
جزئیات قیمت‌ خرید اوراق برای وام‌های ۱۴۰ و ۲۴۰ میلیونی مسکن

 

سفره ماهی در سواحل کیش

سفره ماهی در واقع نوعی ماهی تخت است که به خانواده رامک ماهیان تعلق دارد. این ماهی ها در اثر تحول و تکاملی که در نسل کوسه به وجود آمده است، ایجاد شده اند. این جانور آبزی به صورت خانوادگی زندگی می کند.
سفره ماهی که نام دیگر آن دال ماهی است، تمام بدنش از غضروف تشکیل شده است و تا کنون محققان توانسته اند ۱۵۰ گونه از این ماهی را شناسایی کنند. این جانور بیشتر در اقیانوس ها زندگی می کند. صدف ها و نرم تنان مهم ترین ماده غذایی این آبزی محسوب می شوند. سفره ماهی ها، در ابعاد و اندازه های متفاوتی دیده شده اند اما معمولا پهنای آن ها بین ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر است و قدشان نیز به دو متر هم می رسد. به طور معمول نود سانتی متر از قد این جاندار، مختص دم سفره ماهی است. سفره ماهی ها معمولا از سخت پوستان تغذیه می کنند. هنگامی که آن ها قصد دارند تا جانوری را شکار کنند، در زیر ماسه ها پنهان می شوند و تنها دم و چشمان آن ها خارج از ماسه قرار دارد. علت اینکه سفره ماهی دم خود را خارج از ماسه قرار می دهد، آن است که این جانور از دم خود به عنوان طمعه استفاده کرده و با این ترفند، ماهی را به سمت خود می کشاند. وقتی یک ماهی به وسیله دم، به این جاندار نزدیک شد، سفره ماهی با انجام یک حرکت سریع او را شکار می کند. سفره ماهی جانوران بسیار آرامی است و زمانی که انسان به صورت سهوی پا بر روی این حیوان می گذارد، این حیوان به حالت تدافعی درآمده و سعی می کند از خود دفاع کند و در این شرایط بسیار خطرناک می شود.

بیشتر بخوانید
پنج بنای تاریخی که مردم جانشان را نجات دادند

زیستگاه سفره ماهی

این جاندار آبزی بیشتر در مناطقی که اقلیم گرم و نیمه گرم دارد، زندگی می کند و در مناطقی از دریا که عمق آن بسیار کم باشد، می توان تعداد زیادی از آن ها را مشاهده کرد. در ایران می توان در جنوب کشور و خصوصا سواحل استان هرمزگان، سفره ماهی را به وفور مشاهده کرد. سفره ماهی این قابلیت را دارد که در آب های شیرین و رودخانه هایی که به دریا وارد می شوند نیز زندگی کند. البته این گونه از سفره ماهی اندام بزرگی ندارد و کوچک است.

سواحل کیش میزبان یک موجود مرگبار

چرا سفره ماهی های سواحل جزیره کیش خطرناک هستند؟

سفره ماهی جانور بسیار آرامی است و اگر زندگی خود را در خطر نبیند، معمولا نباید از آن ترسید. اما اگر یک بار اشتباها و یا از روی عمد، کاری کنید که این حیوان شما را به عنوان یک مهاجم شناسایی کند، آن زمان است که شما باید به شدت از سفره ماهی بترسید و به هیچ عنوان به او نزدیک نشوید. سفره ماهی به وسیله نیشی که در نوک دم او قرار دارد، از خود دفاع می کند. این نیش حاوی یک زهر بسیار قوی است و می تواند انسان را به راحتی از پای در آورد. فرض کنید که تور کیش lahzeakhar به این جزیره سفر کردید و در کنار ساحل در حال قدم زدن هستید و سهوا پای خود را بر روی یک سفره ماهی قرار می دهید، در این شرایط این حیوان برای آنکه بتواند از خود در برابر خطر ایجاد شده دفاع کند، دم خود را به صورت تازیانه ای به کار گرفته و از طریق نیشی که در دمش وجود دارد، زهری را به بدن شما وارد می کند و به سادگی از خود دفاع می کند. این نیش در صورتی که به سرعت شخص مصدوم به بیمارستان منتقل نشده و عملیات پزشکی بر روی زخمش انجام نشود می تواند حتی فرد را به کام مرگ بکشاند.

بیشتر بخوانید
آشنایی با جاذبه‌های دیدنی در جزیره قشم و راهنمای سفر به مشهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا