سیاسی

مروری بر سوابق محمد سعیدی | دیپلمات و ناخدایی که اکنون متهم است!

ماجرای پر پیچ و خم محمد سعیدی از جلسات تیم هسته‌ای ایران با محمد البرادعی و چرخیدن سانتریفیوژهای کشور آغاز شد و در سکان کشتیرانی کشور ادامه یافت و در آخر هم پایانش، بازداشت وی در هفته گذشته بود. جالب است بدانید که این اولین بار نیست که او بازداشت می‌شود. دفعه قبل در آبان ماه ۹۸ دستگیر شد اما کمی بعد به قید وثیقه آزاد شد.

محمد سعیدی از سال ۹۴ تا سال ۹۸ مدیر عامل سازمان کشتیرانی کشور بود، اما ناخدای ما روزی روزگاری در اوایل دهه هشتاد عضو تیم دیپلماسی ایران در حساس‌ترین مذاکرات اتمی در آن مقطع بوده است. درست در زمانی که حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. حسن روحانی هم کمی بعد از آنکه بر مسند ریاست جمهوری کشور می‌نشیند، این دیپلمات باسابقه را به ریاست سازمان کشتیرانی، یکی از مهم‌ترین سازمان‌های دولتی کشور منصوب می‌کند. سازمانی که در این سال‌ها پیوند تنگاتنگی با با مساله تحریم‌ها داشته است.

تنها ۴ ماه بعد از اینکه که ۴ سال مدیریت سعیدی در این سازمان تمام می‎شود، او به اتهام دریافت رشوه ۴۴ میلیارد تومانی، بازداشت می‌شود. این روزها خبر بازداشت دوباره‌اش، رسانه‌ای شده و در همین راستا حتی گمانه‌زنی‌های مختلفی نیز انجام شده اما سرانجام مقامات قضایی اتهام رسمی وی را اعلام کردند و بر خلاف برخی شایعات، اتهام سعیدی درباره مسائل مذاکرات هسته‌ای نیست و اتهامش تنها محدود فساد مالی‌اش است.

مجموعه‌ای از اتهامات سعیدی

  • بدهی به بانک‌های دولتی
  • انتصابات فامیلی
  • دریافت رشوه
  • ساخت و ساز غیر مجاز در شیان

اما نکته اینجاست که یک موضوع از همه جنجالی‌تر است و آن هم پرونده هیوندای و پرونده خرید ۸ کشتی از کره جنوبی است. اگر تاریخ را مرور کنیم در آن زمان، در سال ۹۵، رسانه‌های اصولگرا حملات تندی به قرار داد داشتند که داستان را پیچیده‌تر کرد. آنجا بود که برخی رسانه‌های از اختلاف قرارگاه خاتم الانبیاء با دولت بر سر این پرونده، خبر دادند. در همین رابطه فرمانده قرارگاه خاتم می‌گوید عقد قرارداد کشتیرانی با هیوندای آن هم در حالی که شرکت‌های داخلی می‌توانستند کشتی بسازند، خلاف اقتصادی مقاومتی بوده است.

بیشتر بخوانید
تهدید مجدد احمدی‌نژاد به تحریم انتخابات در صورت عدم تایید صلاحیتش

حالا ناخدای سابق کشتیرانی و دیپلمات اسبق و چهره نزدیک به برادران فریدون در بازداشت به سر می‌برد. پرونده‌ای مرموز که گره‌اش تنها با برگزاری دادگاهی علنی و شفاف، باز می‌شود!

در همین رابطه بخوانید: محمد سعیدی عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بازداشت شد

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا