هنرهنر هفتم

حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده

سه گانه محبوب و کلاسیک پدرخوانده از بهترین آثار تاریخ سینما و از برجسته‌ترین آثار فرانسیس فورد کاپولا، کارگردان شهیر در حوزه فیلم سازی به حساب می‌آید. در این مقاله قصد داریم حقایقی ناشنیده یا کمتر شنیده شده از قسمت اول این سه گانه جذاب که محصول ۱۹۷۲ میلادی است را با شما مخاطبان ارجمند مجله اینترنتی خبرببر در میان بگذاریم.

همچنین بخوانید: بهترین سه‌گانه‌های تاریخ سینما

نکته جالب اینجاست که کاپولا بسیاری از اعضای خانواده‌اش را در این فیلم بازی داد. مثلا:

  • خواهرش تالیا شایرکه  در هر سه قسمت فیلم، نقش کانی کورلئونه را بازی کرد.
  • مادرش ایتالیا کوپولا، یکی از حاضرین در رستوران بود.
  • پدرش کارمین کوپولا در نقش نوازنده‌ی پیانو ظاهر شد.
  • پسرهایش جیان کارلو و رومن کوپولا، در صحنه‌ی کتک کاری سانی و کارلو دیده می‌شوند
  • و نهایتا دخترش سوفیا کوپولا همان نوزادی است که غسل تعمید می‌شود. سوفیا در قسمت سوم «پدرخوانده» نقش تعیین کننده‌ی مری کورلئونه را بازی کرد که عملکردش در این نقش با انتقادات بسیاری همراه شد.

حقایق اصلی فیلم پدرخوانده (۱۹۷۲):

قطعه پیانویی که بعد از کشته شدن «ویرجیل سولاتزو و کاپیتان مک کلاسکی» با هنرمندی آل لتیری و استرلینگ هایدن نواخته می‌شود، توسط کارماین کاپولا، پدر واقعی کارگردان فیلم، فرانسیس فورد کاپولا در فیلم اجرا شده است. کارماین کاپولا دوسال بعد در سال ۱۹۷۴، به خاطر ساخت موسیقی برای قسمت دوم پدرخوانده، جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم را گرفت.

حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
کارماین کاپولا

آل پاچینو و جیمز کان ایفاگران نقش «مایکل و سانی کورلئونه» در دنیای واقعی ۱۰ سال و جان کازال، هنرمند دوست داشتنی که به خاطر بازی در نقش «فردو کورلئونه» به شهرت رسید، تنها ۵ سال از خانم مرگانا کینگ، ایفاگر نقش «کارملا کورلئونه»، کوچک‌تر بودند. کارملا کورلئونه در داستان جایگاه مادر خانواده را داشت. خانم مرگانا کینگ در اصل خواننده سبک جاز بود که در سال ۲۰۱۸ هم از دنیا رقت.

بیشتر بخوانید
و جوایز اسکار 2020 رسید به ...
حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
مرگانا کینگ

مارلون براندو می‌خواست دون کورلئونه شبیه سگ نژاد بولداگ باشد. بنابراین در هنگام تست گریم، داخل دهانش پنبه گذاشت تا زیر گونه‌هایش برجسته‌تر شود. او در هنگام فیلمبرداری از یک دندانگیر ویژه که توسط دندان پزشک طراحی شده بود، استفاده کرد. در حال حاضر از این دندانگیر در موزه‌ای در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
دندانگیر مارلون براندو که در موزه‌ای در نیویورک از آن نگهداری می‌شود.

الویس پریسلی یکی از طرفداران پر و پا قرص رمان پدرخوانده اثر ماریو پوزو بود. حتی یکی از گزینه‌ها برای نقش آفرینی شخصیت «تام هیگن» بود که بعدها رابرت دووال به بهترین شکل از پس ایفای نقش در آن شخصیت بر آمد. نکته جالب اینجاست که الویس اشتیاق فراوانی داشت تا نقش آفرینی برای بازی در نقش اصلی اثر یعنی «دون ویتو کورلئونه» را به او بسپارند اما پس از اینکه به گوشش رسید نقش «تام هیگن» را برای اون در نظر گرفته‌اند، پیشنهاد سازندگان فیلم را رد کرد.

حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
الویس پریسلی یکی از طرفداران پر و پا قرص و مشهور رمان پدرخوانده اثر ماریو پوزو

فرانک پولیا هنرمند فقید ایتالیایی که بیشتر به خاطر نقش آفرینی در فیلم‌هایی چون علی بابا و چهل دزد، ژاندارک، آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود و کازابلانکا شناخته می‌شود؛ در ابتدا قرار بود به جای سالواتوره کورسیتو در نقش «آمریگو بوناسرا» همان شخصیت سرخورده‌ای که نخستین سکانس فیلم پدرخوانده با حضور او آغاز می‌شود؛ نقش آفرینی کند. وی حتی برای تست دادن به پشت صحنه این فیلم پیوسته بود ولی در نهایت این نقش به سالواتوره کورتیسو که آرایشگری ایتالیایی بود رسید.

حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
فرانک پولیا هنرمند فقید ایتالیایی در فیلم علی بابا و چهل دزد

در سکانس معروفی از فیلم پدرخوانده، «ویتوکورلئونه» برای خرید میوه به میوه فروشی رو به روی محل کار خود، Genco Olive Oil می‌رود. در این سکانس می‌توانید پوستری از مبارزه جیک لاموتا ملقب به گاو برانکس را ببینید. لاموتا بوکسر سرشناسی در تاریخ این رشته ورزشی بود که بعدها «رابرت دنیرو» در فیلم Tanging Bull که اثری از مارتین اسکورسیزی است به ایفای آن نقش پرداخت. لازم به ذکر است در قسمت دوم سه گانه پدرخوانده، رابرت دنیرو برای بازی در نقش ویتو کورلئونه جوان برنده جایزه اسکار بهترین نقش مکمل مرد شد.

بیشتر بخوانید
پس از 15 سال رضایا هم مجوز گرفت و اولین ترک قانونی خود را منتشر کرد
حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
رابرت دنیرو در حال بازی در نقش ویتو کورلئونه جوان

آردل شریدان، بازیگر نقش «خانم کلمنزا»، همسر «پیتر کلمنزا» که نقش آن را در فیلم پدرخوانده، ریچارد کاستلانو ایفا کرد؛ در عالم واقعیت دوست عاطفی کاستلانو بود. کاستلانو از فرانسیس فورد کاپولا تقاضا کرد تا شریدان نقش مقابل «پیتر کلمنزا» را ایفا کند. جالب است بدانید این دو پس از این فیلم با هم ازدواج کردند و کمی بعد نیز در یک سریال کمدی خانوادگی به نام «The Super» نقش یک زن و شوهر ایتالیایی را بازی کردند. البته ناگفته نماند برونو کیربی بازیگر نقش جوانی «پیتر کلمنزا» در قسمت دوم سه گانه پدرخوانده، در همان سریال کمدی خانوادگی The Super نیز در کنار ریچارد کاستلانو به ایفای نقش پرداخت با این تفاوت که این بار نقش فرزند کاستلانو را بر عهده داشت.

حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
ریچارد کاستلانو

سوفیا کاپولا که در قسمت سوم و پایانی پدرخوانده به خاطر ایفای نقش «مری کورلئونه» جایزه تمشک طلایی بدترین بازیگر مکمل زن را گرفت. سوفیا در قسمت اول سه گانه پدرخوانده نقش پسر نوزاد «سانی کورلئونه» که «مایکل کورلئونه» پدرخواندگی او را بر عهده داشت، در مقابل دوربین پدرش فرانسیس فورد کاپولا قرار گرفت. سوفیا همچنین در قسمت دوم پدرخوانده، یک نقش کوتاه دیگر همراه با هنروری در سکانسی که ویتو کورلئونه درون کشتی قرار دارد، ایفا کرده است. جالب است بدانید سوفیا کاپولا برای فیلم «گمشده در ترجمه» که نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشت، جایزه اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی را دریافت کرده است.

حقایقی درباره قسمت اول از سه گانه پدرخوانده
سوفیا کاپولا در نقش مری کورلئونه در قسمت سوم پدرخوانده

در حوزه حقایق سینمایی همچنین بخوانید: ۷ حقیقت جذاب درباره فیلم ۱۹۱۷

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا