اجتماعیخبر ببر

روزنامه ایران خبر داد: سن کولبری در برخی مناطق به ۱۳ سال رسیده!

به گزارش خبری که روزنامه ایران در روز ۲۸ بهمن ماه منتشر کرد، در ارتباط با کولبران در کردستان به گفت‌و‌گو با تعدادی از آنها پرداخته‌است که کمتر از ۱۸ سال سن دارند و هم‌زمان با تحصیل به حمل بار در مسیرهای خطرناک کوهستانی و پرتگاه‌ها برای کسب درآمد و تامین مخارج خانواده می‌پردازند.

در این گزارش که با عنوان «کودکان کولبر در کوهستان برفی» در روز دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه منتشر شده فواد حسنی ساوان، فعال مدنی کردستان،‌ می‌گوید:

 «ما به خانه‌های زیادی که افراد آن درگیر کولبری هستند، سر زدیم و موارد زیادی را دیدیم. متاسفانه تعداد کودکانی که به کولبری روی می‌آورند، زیاد است و معمولا از همان سن ۱۳ سالگی شروع به کار می‌کنند.»

یکی از کودکان کولبر به نام آریان که ۱۴ سال سن دارد به خبرنگار روزنامه ایران گفته‌است که او نیز مانند بسیاری دیگر از کودکان کولبر در روزهای تعطیل مدرسه و یا پس از کلاس‌ها و امتحانات خود برای تامین «خرجی» به کولبری می‌پردازد.

جثه کوچک کودکان کولبر،‌ تلاش برای تامین هزینه‌های خانواده بدون سرپرست، حمل بارهای بزرگ و سنگین‌، عبور از گردنه‌های خطرناک و آن هم در هوای سرد و همچنین در خطر بودن جان آن‌ها از جمله مواردی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: ما ایرانیان در دور ریز غذا رکورد زدیم!

بیشتر بخوانید
اشرف غنی؛ ماهی گیر آب گل آلود یا دلواپس زبان فارسی و افغانستان

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا