مسکن

از سنگ نما محافظت کنید تا به خرج نیفتید!

خانه هم مانند ماشین نیازمند رسیدگی است؛ اگر به آن رسیدگی نشود به خرج می‌افتد و پشت هم خرابی به بار می‌آورد. به خرج هم که بیافتد ارزش آن کاسته می‌شود و دیگر نمی‌توان به خوبی آن را به فروش رساند.

برای مثال اگر بر روی ماشینی خط و خش بیافتد و به آن رسیدگی نشود بعد از چند وقت کل ماشین تبدیل به وسیله‌ای رنگ و رو رفته می‌شود.

اگر بر اثر تصادف‌های مختلف به ترتیب چراغ ماشین بشکند، گلگیر‌ها خوردگی پیدا کنند و یا سیستم فنی ماشین به مشکل بخورد و در هیچ مرحله‌ای تعمیرات اساسی صورت نگیرد، در نهایت بعد از چند وقت یک ماشین قراضه و بدون مشتری به جا می‌ماند.

در خانه‌ها و آپارتمان‌ها نیز دقیقاً با همین مورد روبرو هستیم. اگر هر قسمتی از خانه نیازمند تعمیر بشود و ما آن را به خوبی تحت سرویس‌دهی قرار ندهیم، کم‌کم با یک خانه فرسوده و قدیمی روبرو می‌شویم که جای‌جای آن خراب است. و هنگامی که بخواهیم آن را اجاره دهیم و یا به فروش برسانیم هر کسی که از واحد آپارتمانی ما بازدید کند، سریع بیرون می‌رود که دیگر بیش‌تر از این خانه وحشتناک مخروبه را مشاهده نکند.

پیشگیری بهتر از درمان است.

گاهی اوقات تصور می‌کنیم حتماً باید مشکلی پیش بیاید تا در بهترین حالت به آن رسیدگی کنیم و آن را رفع کنیم. ولی در بسیاری از موارد پیشگیری هم آسان‌تر است و هم ارزان‌تر؛ که این دو مورد می‌تواند برای ما بسیار به‌صرفه‌تر باشد و روند را به جلو بیاندازد. برای نمونه همین ماشین را مثال بزنیم. می‌گویند برای این‌که ماشین به مشکلات فنی نخورد، هر فلان کیلومتر شمع و تسمه تایم را تعویض کنید. و یا بعد از گذشت n کیلومتر روغن موتور و فیلتر هوا را عوض نمایید. این موارد دقیقاً همان پروسه پیشگیری است. چرا که هم آسان است و هم ارزان‌تر. عوض‌کردن شمع خودرو قبل از این است که هزینه‌ای بگذارد؛ به این معنا که قبل از وقتی که ماشین به مشکل بخورد، بهتر است با یک هزینه نسبتاً کمتر شمع‌ها را عوض کرد تا بعد‌ها هزینه سنگینی را به وجود نیاورد؛ چرا که اگر آسیبی فنی به وجود بیایید دیگر پیشگیری معنایی ندارد و در بهترین حالت باید هزینه‌های تعمیر به علاوه تعویض قطعه مصرفی را پرداخت کرد.

بیشتر بخوانید
بررسی پیشینه کاری دیار ۲۲ برای معامله پروژه h2

در آپارتمان‌ها هم دقیقاً همین‌گونه است. برای مثال وقتی که بدانیم لوله‌های خانه قدیمی است و امکان ترکیدن آن در فصل‌های مختلف وجود دارد، بهتر است قبل از به وجود آمدن مشکلی حاد؛ لوله‌ها را به‌طور کلی تعویض نماییم.

و یا هنگامی که می‌دانیم از سرویس بهداشتی طبقه بالا نم پس می‌دهد، بهتر است قبل از این‌که سقف پایین تخریب شود و مشکلات بیش‌تری به وجود بیاید، اقدام به سرویس دهی و تعمیر آن کنیم.

تعمیرات ساختمان

جلوگیری از تخریب سنگ نما

نمای ساختمان‌های جدید، معماری متفاوتی از گذشته دارند. با بروز‌شدن طرح نماها و استفاده از سنگ‌های مختلف در آن‌ها زیبایی نمای هر ساختمانی حتی آپارتمان‌های معمولی نیز افزایش پیدا کرده است.

اما در عین زیبایی، سنگ‌های نمای ساختمان‌ها نیازمند مراقبت در برابر عوامل مختلف هستند چرا که با توجه به خاصیتشان می‌توانند با موارد مختلفی مورد تخریب قرار بگیرند.

تخریب‌شدن نمای ساختمان‌ها تحت تأثیر دو مورد هستند.

یا در برابر عوامل مختلفی مانند نور مستقیم آفتاب، باران‌های اسیدی، نفوذ رطوبت به داخل سنگ‌ها و موارد طبیعی دیگر تخریب می‌شوند که این تخریب می‌تواند یا در مورد قسمتی از سنگ باشد و یا تمام آن را در بگیرد.

یا به علت سنگینی سنگ و خاصیت آن باشد.

برای مثال سنگ مرمریت سنگین است و نمی‌تواند به خوبی به ملات بچسبد. به همین علت ممکن بعد از یک سال، دو سال و یا چند سال بعد از ساخت در عین سالم ماندن از جایش کنده بشود و فرو بریزد. که فرو ریختن آن علاوه بر زشت‌کردن نمای ساختمان و هزینه بابت جایگزینی سنگ دیگر و نصب آن می‌تواند هزینه‌های جانبی دیگری را هم برای مالک ساختمان به وجود آورد. چه به‌صورت خسارت مالی مانند سقوط سنگ بر روی ماشین و یا وسایل دیگر و چه برخورد کردن و سقوط سنگ بر روی عابر و ایجاد حادثه جانی.

بیشتر بخوانید
معضل بزرگ زباله‌های ساختمان و نحوه مقابله با آن

نمای ساختمان

راه مقابله با تخریب چیست؟

برای این‌که از تخریب پیشگیری کنیم و نگذاریم تخریب سنگ‌ها خسارت مالی و یا جانی به وجود آورد؛ چند رویکرد در برابر ما قرار داد که به ترتیب به عامل پیشگیری تا عامل زیباسازی تقسیم می‌شوند.

اولین و بهترین راه عبارت است از:

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

با انجام دادن پیچ و رولپلاک نما به زبان ساده می‌توانیم خیال خود را راحت کنیم. چرا که با این روش سنگ نما ساختمان از هر جنسی که باشد تا سالیان سال مستحکم و ثابت در جای خود قرار می‌گیرند و عاملی نمی‌تواند آن‌ها را تخریب‌کرده و باعث سقوط‌شان شود.

هم‌چنین با انجام این عامل نگرانی بابت حفظ تناسب نمای ساختمان وجود نخواهد داشت. به علت این‌که پس از پایان یافتن فرایند پیچ و رولپلاک سنگ نما جای آن‌ها مشخص نبوده و به وسیله یک رنگ و پولیش هم رنگ سنگ ساختمان می‌شوند.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

پولیش کاری سنگ ساختمان

این روش یکی از مواردی است که با استفاده از مواد نانو می‌تواند عمر سنگ را تا مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

عملکرد این ماده به این‌صورت است که به‌صورت لایه‌ای بر روی سنگ‌ها قرار گرفته و نمی‌گذارد رطوبت و آب به داخل بافت سنگ ساختمان نفوذ کند.

هم‌چنین این عامل از نشستن گرد و غبار و کثیفی هم بر روی سنگ‌ها تا طولانی مدت جلوگیری کرده و تقریباً می‌تواند شما را از انجام نماشویی بی‌نیاز سازد.

با انجام این روش‌ها می‌توانید به‌صورت دائمی از نمای ساختمان خود محافظت کنید و علاوه بر عدم ایجاد خرج مازاد برای خود، از هر گونه خسارت مالی هم جلوگیری به عمل آورید.

بیشتر بخوانید
سقوط قیمت مسکن حتمی است

سنگ نمای ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا