اقتصادی

سقوط قیمت دلار | دلار در نزدیکی ورود به کانال ۲۲ هزار تومان

قیمت دلار در صرافی بانکی با سقوط همراه شده و اکنون به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده‌است. فعالان بازار بر این عقیده اند که احتمال ورود قیمت دلار با کانال ۲۲ هزار تومان – طی امروز یا فردا – وجود دارد. همچنین قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده‎است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با نرخ ۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. قابل‎ذکر است که شاخص بورس نیز با افت شدید مواجه شده و نسبت به روز گذشته ۴۰ هزار واحد سقوط کرده‌است.

عوامل کاهش قیمت دلار

وحید شقاقی شهری، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی، در مورد عوامل کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر می‌گوید:

*در این مورد چند عامل تاثیرگذار بوده که یکی از آنها کاهش انتظارات تورمی ناشی از افت پیامدهای سیاسی است. به عنوان نمونه نزدیک انتخابات آمریکا شاهد بودیم که نرخ دلار به ۳۲ هزار تومان افزایش یافت اما با کاهش ریسک‌های سیاسی، دوباره نرخ کاهش یافت و به ۲۳ هزار تومان رسید. البته در این میان تقریبا ۲ یا ۳ هزار تومان دیگر شاهد نوسان بودیم که آن نیز مربوط به سیاست‌های خود بانک مرکزی بود اما حالا شاهد بازگشت دلار به کانال ۲۳ هزار تومان هستیم که بیشتر ناشی از فروکش‌کردن انتظارات تورمی و ریسک‌های سیاسی است.

*عامل دوم رایزنی برای آزادسازی منابع بلوکه شده در کشورهایی مانند کره جنوبی، عراق و چین است که هر چقدر سریع‌تر این اقدام صورت بگیرد حداقل در کوتاه‌مدت تاثیرات بالایی خواهد داشت.

*عامل سوم افزایش انتظارات برای صادرات نفتی است. به نظر می‌رسد با پیروزی بایدن، فشارهای تورمی وضع‌شده‌ی زمان ترامپ کاهش یابد و صادرات نفتی ما احتمالا به یک میلیون بشکه در روز برسد که می‌تواند تاثیر ماندگاری در کاهش نرخ دلار داشته باشد. البته باید در نظر داشت که این سه عامل مربوط به کوتاه‌مدت هستند و در بلندمدت ما باید به دنبال کاهش شکاف تورمی داخل و خارج یا افزایش صادرات غیرنفتی باشیم تا دوباره نرخ دلار افزایش نیابد.

بیشتر بخوانید
سود 12 درصدی وام یک میلیونی حذف شد!

* نباید انتظارات بدون منطق از نرخ دلار داشته باشیم. باید توجه داشت که طبق پیش‌بینی احتمالا نرخ تورم داخلی و خارجی در سال آینده ۲۵ درصد باشد یعنی احتمال افزایش این میزان به نرخ ارز وجود دارد پس باید به دنبال کاهش نرخ تورم و افزایش صادرات غیرنفتی بود.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا