اقتصادی

سفره کارگران مدام کوچک و کوچکتر می‌شود

این روزها، مواد غذایی در حال پر کشیدن از سفره کارگران هستند!

دستمزد کارگران برای سال جاری ۲۶ درصد افزایش داشته اما به دلیل گرانی‌های اخیر، این افزایش کاملا بی‌اثر شده است. آنچه نگران کننده‌تر است اینکه موج گرانی روی مواد غذایی، در مورد نیازهای اولیه هرم غذایی بیشتر است. مثلا در تیرماه برنج خارجی ۸۵ درصد، تخم مرغ ۶۶ درصد و لوبیا چیتی ۶۵ درصد نسبت به سال گذشته گران‌تر شده‌اند.

به طور کلی، بر اساس گزارش مرکز آمار کشور، از ۲۴ قلم کالای خوراکی، ۲۱ قلم آن بین ۴ تا ۸۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. اخیرا یک نظرسنجی نشان داده بود مصرف گوشت قرمز ۲۳ درصد مردم یا صفر شده و یا فقط چند باری در طوری سال است. با وضعیت فعلی دستمزد کارگران، عملا سفره کارگران در حالی خالی شدن از اقلام اساسی غذایی حتی برنج و تخم مرغ است.

گفته می‌شود یکی از دلایل گرانی پیش آمده در حوزه مواد غذایی، حذف ارز دولتی برای واردات کالاهای خوراکی است. گویا کرونا مشکل را تشدید کرده تا جایی که به گفته رئیس اتاق اصناف تهران ارز دولتی در این روزها تنها به دارو تخصیص داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: بررسی کامل نرخ تورم از آغاز سال ۹۹ تا به این لحظه

بیشتر بخوانید
خرید ارز دیجیتال با بهترین قیمت

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا