اجتماعیبین‌المللیهنر هفتم

سریال بازی مرکب (Squid Game) نتفلیکس | افزودن قتل به نوستالژی زمین بازی

حتی اگر این سریال یا قسمت‌هایی از آن را در اینترنت مشاهده نکرده‌اید، به احتمال زیاد نام بازی مرکب را شنیده‌اید. همه از تریلر فوق خشونت آمیزی صحبت می‌کنند که از زمانی که دو هفته پیش در نتفلیکس پخش شد، تبدیل به یک موفقیت بزرگ شد. در واقع، یک سریال کره‌ای، با محوریت یک بازی وحشیانه برای بقا، در راه است تا به بزرگترین سریال پلتفرم‌های پخش فیلم در تمام دوران تبدیل شود.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، در حالی که ژانر این سریال آنقدرها هم جدید نیست، نمایی چشمگیر، شخصیت‌ سازی‌های مناسب و حقایقی آزار دهنده درباره طبیعت انسان برای مخاطبان در سراسر جهان به تصویر کشیده می‌شود.

قتل‌های زمین بازی

در بازی مرکب، یک گروه ۴۵۶ نفره از افراد بدهکار و مستأصل، به یک بازی بقا کشانده می‌شوند که در صورت پیروزی در تمام شش بازی، این شانس را دارند که با ۴۵.۶ میلیارد وون کره (۳۹ میلیون دلار) کنار بروند. اما از سوی دیگر، در صورت باختن در هریک از بازی‌ها، کشته می‌شوند. بازی‌ها بسیار ساده هستند، آنها بازی‌های دوران کودکی هستند که بازیکنان با انجام آنها بزرگ شده‌اند و این تقابل شگفت انگیز بازی کودک بی‌گناه با مرگ خشونت آمیز باعث شده تماشاگران با اشتیاق به تماشای این سریال بنشینند. هوانگ دانگ هیوک، کارگردان بازی مرکب در مصاحبه‌ای گفت:

مردم به این طعنه داستان جذب می‌شوند که بزرگسالان ناامید جان خود را برای پیروزی در بازی کودکان به خطر می‌اندازند. بازی‌ها ساده و آسان هستند، بنابراین بینندگان می‌توانند تمرکز بیشتری بر روی هر شخصیت داشته باشند تا قوانین پیچیده بازی.

در این سریال عنصر نوستالژی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، چالش لانه زنبوری دلگونا که در قسمت سوم نشان داده شده است، بازی‌ای است که اغلب کره‌ای‌ها در کودکی آن را به خاطر دارند. در این چالش، بازیکنان باید با استفاده از یک سوزن یک شکل از ورق آبنبات نازک را با دقت برش دهند. اگر شکل بسیار پیچیده‌ای نصیب شما شود، آب نبات ترک می‌خورد و ضرر می‌کنید. یکی از کاربران کره‌ای در توئیتر خود نوشت:

بازی مرکب باعث می‌شود دوباره دلگونا بخورم. ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد … آیا آنها هنوز هم هستند؟ فکر نمی‌کنم بتوانم یکی پیدا کنم.

شخصیت‌هایی مثل من و تو

کارشناسان همچنین موفقیت این نمایش را به شخصیت‌های آن نسبت می‌دهند که بسیاری از آنها افراد حاشیه نشین جامعه هستند. اگرچه همه آنها با مشکلات مالی عظیمی‌ روبرو هستند، اما از همه قشری حضور دارند. به عنوان مثال، شخصیت اصلی داستان یک مرد بیکار با مشکل قمار است که برای جلب احترام از طرف خانواده خود تلاش می‌کند. در طول بازی، او با یک جوان فراری از کره شمالی با پیشینه‌ای غم انگیز و یک کارگر پاکستانی که توسط کارفرمایانش مورد بدرفتاری قرار می‌گرفته است، ملاقات می‌کند. کیم پیونگ گانگ، استاد محتوای فرهنگی جهانی در دانشگاه سانگمیونگ، به بی‌بی‌سی گفت:

به نظر می‌رسد مردم، به ویژه نسل جوان، که مرتباً از بیگانگی و کینه در زندگی واقعی رنج می‌برند، با شخصیت‌ها همدردی می‌کنند.

طبیعت فوق رقابتی جامعه در کره جنوبی، مانند همسایگان آسیای شرقی آن، بسیاری را سرخورده کرده است. علیرغم سخت کوشی، همه افراد به راحتی نمی‌توانند به رتبه‌های برتر دانشگاهی یا مشاغل خوب دست یابند. بازی‌های این سریال، هر چند کشنده، دنیایی جایگزین را ارائه می‌دهند که ظاهراً بر اساس قوانین جوانمردانه است. همانطور که یکی از مسئولان بازی در این سریال می‌گوید:

همه شرکت کنندگان در بازی برابر هستند. ما به افرادی که در جهان خارج از رفتار و تبعیض نابرابر رنج برده‌اند آخرین شانس را برای برنده شدن در یک مسابقه عادلانه می‌دهیم.

چراغ قرمز، چراغ سبز

رسانه‌های غربی مقایسه‌هایی بین سریال بازی مرکب و فیلم «انگل»، فیلم کره‌ای برنده اسکار ۲۰۱۹ انجام داده‌اند که به نابرابری ثروت و بی عدالتی جامعه نیز پرداخته است. اما در شرق آسیا، بینندگان اشاره کردند که این سریال چگونه شباهت‌هایی با فیلم ژاپنی به نام The Gods Will (2014) دارد. این فیلم بر روی دانش آموزان دبیرستانی متمرکز است اما از داستان مشابهی پیروی می‌کند و برخی حتی بازی مرکب را به سرقت ادبی متهم کرده‌اند. به عنوان مثال، مشابه The Gods Will بازی سنتی کودکان «چراغ قرمز، چراغ سبز» را نیز شامل می‌شود. در یکی از مشهورترین صحنه‌های بازی مرکب، یک ربات غول پیکر از چشم‌های لیزری خود برای تشخیص بازیکنانی که بازی را باخته‌اند، استفاده می‌کند. سپس آنها کشته می‌شوند.

بیشتر بخوانید
افغانستان : بانک جهانی پس از تسلط طالبان کمک‌های خود را متوقف کرد

با این حال، کارگردان این اتهامات را رد کرده و گفته است که هیچ ارتباطی بین این دو نمایش وجود ندارد و تنها به دلیل ژانر این نمایش، قرینه سازی شده است. هوانگ در ادامه گفت:

من برنامه ریزی برای طرح بازی مرکب را در سال ۲۰۰۸ و نوشتن فیلمنامه را در سال ۲۰۰۹ آغاز کردم … شباهت‌هایی که به آنها اشاره شد کاملاً تصادفی است و هیچ کپی از طرفین وجود ندارد.

در هر صورت، همه هیاهوها پیرامون نمایش او منجر به فراخوانی برای فصل دوم شده است. اما طرفداران ممکن است مدت زیادی منتظر آن بمانند. او در ادامه افزود:

من برنامه خوبی برای بازی مرکب ۲ ندارم. فکر کردن به آن بسیار خسته کننده است.

استاد بزرگ شطرنج از نتفلیکس برای تصویرسازی گامبی وزیر شکایت می‌کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهارده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا