خبر ببرشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

سرنوشت اینترنت در ایران به کجا خواهد رسید؟

گزارشی از طرح نگران کننده و پر سر و صدای این روزهای مجلس برای فضای مجازی

رضا تقی‌پور نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از احتمال تصویب طرحی در مورد اینترنت و موضوع فضای مجازی در مجلس سخن گفته بود. چندی پیش جزئیاتی از این طرح که بر اساس آن پیام‌‌رسان‌های خارجی در صورت عدم پذیرش شرایط ایران مسدود می‌شوند. با وجود اینکه رسانه‌های اصولگرا سعی در تکذیب این طرح داشتند اما جالب اینجاست که هم اکنون جزئیات بیشتری  از این طرح منتشر شده که قابل تامل است.

بر اساس جزئیاتی که منتشر شده، کاربران و سازمان‌هایی که در پیام‌رسان‌های مسدود شده فعالیت کنند به مجازات تعزیری درجه هفت که شامل جریمه نقدی و زندان است، محکوم می‌شوند. به بیان دیگر، کاربران پیام‌رسان‎‌هایی همچون توییتر، تلگرام و فیسبوک می‌توانند به زندان محکوم شوند. بر اساس این طرح کاربران فضای مجازی موظف به ثبت هویت خودشان هستند. پیام‌رسان‌ها هم ملزم به احراز هویت کاربرانشان خواهند شد. جالب اینجاست که چندی پیش حسین میرزایی نماینده مردم ورزنه و اصفهان هم طی مصاحبه‌ای که با یکی از خبرگزاری‌‌های کشور داشت گفته بود «افراد باید با شماره ملی خودشان احراز هویت شوند

بر اساس جزییات منتشر شده از این طرح، وزارت ارتباطات باید پهنای باند پیام‌رسان‌های خارجی را به میزان نصف پهنای باند پیام‎‌رسان‌های داخلی کاهش بدهد و قیمت پهنای باند داخلی هم باید ۱/۳ پهنای باند بین‌الملل باشد. همچنین هیئتی گسترده‌تر از کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، وظیفه اعمال فیلترینگ را بر عهده خواهد داشت. رئیس ملی فضای مجازی و نماینده‌های وزارتخانه‌های ارتباطات، فرهنگ و اطلاعات، دادستان کل، صدا و سیما، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات اسلامی، ناجا و سازمان پدافند غیرعامل از اعضای این هیئت هستند.

بیشتر بخوانید
قسمت جدید اینستاگرام ریحانه پارسا | عکس جنجالی جدید!

بر اساس این طرح تمامی پیام‌رسان‌های خارجی موظف به ثبت اطاعات و نماد خود در ایران هستند و گرنه باید مسدود شوند. همچنین ارائه خدمات پولی و بانکی به کسب و کارهای فعال در پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی ممنوع می‌شود. نکته دیگری که در طرح مورد توجه برخی کاربران قرار گرفته ماده پنح آن است. بر اساس این ماده مدیریت گذرگاه‌های اینترنت و به بیان ساده، دسترسی به اینترنت بین‌الملل از دست دولت به صورت رسمی خارج شده و به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار می‌شود.

باید منتظر ماند و دید طرحی که با عنوان صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در مجلس شورای اسلامی مطرح شده، در نهایت چه سرنوشتی برای میلیون‌ها کاربر پیام‌رسان‌های پر کاربر و کاربردی اما فیلتر شده‌ای همچون تلگرام، توییتر و فیسبوک رقم خواهد زد.

همچنین بخوانید: قوانین فضای مجازی | حکم فحاشی و ساختن اکانت فیک چیست؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 − دو =

دکمه بازگشت به بالا