زیست ‌محیطیمحیط‌زیست

زباله‌های پلاستیکی که به منظور بازیافت از انگلیس به ترکیه صادر شده‌اند، دفن شده و یا سوزانده می‌شوند

تحقیقات نشان می‌دهد زباله‌های پلاستیکی که از انگلیس به ترکیه می‌آیند یک تهدید زیست محیطی است نه یک فرصت اقتصادی

به گزارش گاردین زباله‌های پلاستیکی که در منطقه کویومکولار ترکیه دفن شده و سوزانده می‌شوند شامل بسته بندی‌های سوپرمارکت‌های انگلیس و برندهای جهانی غذا و نوشیدنی است. تحقیقات گرینپیس نشان می‌دهد ترکیه به آخرین مقصد برای زباله‌های پلاستیکی انگلیس تبدیل شده است که در نهایت در آنجا دفن شده، سوزانده می‌شود یا در اقیانوس رها می‌شود.

بیش از نیمی از پلاستیکی که دولت انگلیس ادعا می‌کند در حال بازیافت آن است، به خارج از کشور و اغلب به کشورهایی که زیرساخت‌های لازم برای این کار را ندارند، صادر می‌شود. انگلیس در سال ۲۰۲۰ به میزان ۶۸۸۰۰۰ تن بسته بندی پلاستیکی دور انداخته شده را صادر کرد که میانگین روزانه آن ۱.۸ میلیون کیلوگرم است. فقط ۴۸۶۰۰۰ تن در انگلستان بازیافت می‌شود.

چین مقصد اصلی بود، اما از آنجا که واردات انواع مختلف پلاستیک را در سال ۲۰۱۷ ممنوع کرد، ترکیه به عنوان اصلی‌ترین دریافت کننده زباله‌های پلاستیکی انگلیس شناخته شد. صادرات انگلیس به این کشور از ۱۲۰۰۰ تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۰۹۶۴۲ تن در سال ۲۰۲۰ افزایش یافت که حدود ۳۰٪ از کل صادرات زباله‌های پلاستیکی انگلیس است. با این وجود ترکیه به جای بازیافت، زباله‌های پلاستیکی سوپرمارکت‌ها را دفن کرده، سوزانده، در کوه‌ها انباشته می‌کند و یا در رودخانه‌ها و دریاها رها می‌کند.

گرینپیس در ماه مارس ۱۰ مکان در اطراف شهر آدانا در جنوب ترکیه را بررسی کرد و داده‌ها را روز دوشنبه در گزارش خود منتشر کرد. بسته بندی‌های پلاستیکی برندهای Tesco ،Asda ،Co-op ،Aldi ،Sainsbury’s  و …  پیدا شده، در حالی که دفن شده، در کیسه‌ها باقی مانده و یا سوزانده شده است. زباله‌های پلاستیکی خرده فروشان دیگر مانند B&Q ،Debenhams ،Poundland و Spar نیز پیدا شده است.

بیشتر بخوانید
خانه‌ای که در برابر آینده محافظت می‌شود، چگونه است؟
یک بسته بندی Tesco که در بین زباله‌های پلاستیکی دفن شده و سوزانده شده در استان آدانا، ترکیه پیدا شده است.
یک بسته بندی Tesco که در بین زباله‌های پلاستیکی دفن شده و سوزانده شده در شهر آدانا، ترکیه پیدا شده است.

کیسه‌های پلاستیکی و بسته بندی سوپرمارکت‌ها و همچنین بطری‌های نوشابه در زمین‌های نزدیک رودخانه‌ها، در نزدیکی ریل قطار و کنار جاده دفن شده‌اند. در بسیاری از موارد پلاستیک‌ها سوزانده شده بود. زباله‌ها در کیسه‌هایی روی هم انباشته شده بودند و بسیاری از آنها پاره شده بودند. زباله‌های پلاستیکی دیگری که داخل آبراه‌ها ریخته شده بود، در پایین دست شناور بودند. در سواحل مدیترانه، محققان پلاستیک‌های بیشتری از انگلیس را در سراسر ساحل پیدا کردند. مشخص است که این زباله‌ها اخیراً از انگلیس صادر شده است، چون شامل تست آنتی ژن ویروس کرونا و یک بسته با تاریخ استفاده در آگوست ۲۰۲۱ بود.

گرینپیس از دولت انگلیس خواسته است که لایحه محیط زیست را تصویب کند و از اختیارات موجود در آن برای ممنوعیت صادرات همه پسماندهای پلاستیکی استفاده کند. این سازمان می‌خواهد صادرات زباله‌های پلاستیکی به کشورهایی که عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نیستند، مانند مالزی، و صادرات زباله‌های پلاستیکی مخلوط به کشورهای OECD مانند ترکیه را ممنوع کند.

با وجود تأثیر آلودگی، سال گذشته اینترپل گفت که افزایش گسترده صادرات زباله‌های پلاستیکی به ترکیه و سایر کشورها باعث انفجار در تجارت غیرقانونی زباله می‌شود. نیهان تمیز آتاش، رهبر پروژه‌های تنوع زیستی در گرینپیس مدیترانه که در ترکیه مستقر است، گفت:

همانطور که این شواهد جدید نشان می‌دهد، زباله‌های پلاستیکی که از انگلیس به ترکیه می‌آیند یک تهدید زیست محیطی است نه یک فرصت اقتصادی. واردات بی‌رویه زباله‌های پلاستیکی چیزی جز افزایش مشکلات موجود در سیستم بازیافت خود ترکیه نیست.

سایر کشورهای اروپایی نیز ترکیه را به عنوان اصلی‌ترین دریافت کننده زباله‌های خود انتخاب کرده‌اند. روزانه حدود ۲۴۱ کامیون زباله پلاستیکی از سراسر اروپا به ترکیه می‌آید که ۲۰ برابر بیشتر از واردات سال ۲۰۱۶ است. قوانین انگلیس و اتحادیه اروپا می‌گوید زباله‌های پلاستیکی نباید به دیگر کشورها صادر شوند مگر اینکه بخواهند بازیافت شوند. نرخ بازیافت ترکیه ۱۲ درصد است که کمترین میزان در بین اعضای OECD است.

بیشتر بخوانید
احیای دریاچه ارومیه رویایی که دیگر بعید و دور از دسترس به نظر می‌رسد

آتاش گفت:

تا آنجا که از داده‌ها و زمینه مشخص است، ما همچنان بزرگترین مخزن زباله پلاستیکی در اروپا هستیم.

دولت ترکیه با اعلام ممنوعیت واردات انواع زباله‌های پلاستیکی از ژانویه، قوانینی علیه واردات این زباله‌ها اعمال کرد. با این حال، داده‌های تجاری انگلستان نشان می‌دهد که این حرکت تأثیر چندانی نداشته است. این کشور زباله‌های پلاستیکی را در ژانویه ۲۰۲۱ بیشتر از ماه مشابه در سال گذشته به ترکیه ارسال کرد و این میزان از ۱۲،۴۰۰ به ۱۴،۵۰۰ تن افزایش یافته بود. این رقم در فوریه ۲۰۲۱ ۳۰۳۰۰ تن بود که بیش از دو برابر مقدار ماه مشابه در سال ۲۰۲۰ است.

اطلاعات دولت انگلیس نشان می‌دهد که مالزی دومین مقصد برای زباله‌های انگلیس بود که در سال ۲۰۲۰ ۶۵۰۰۰ تن دریافت کرد و پس از آن لهستان که ۳۸،۰۰۰ تن دریافت کرد.

زباله‌های خطرناک را بدون ملاحظه دور نیندازیم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا