سیاست داخلیسیاسی

سخنان روحانی درباره صلح امام حسن + واکنش‌ها

حسن روحانی، رییس‌جمهور، در جلسه‌ی هیئت دولت در مورد صلح امام حسن صحبت کرد. او گفت که در زمان صلح باید صلح کرد و در زمان جنگ باید جنگید. این اشتباه است که در زمان صلح بجنگیم و در زمان جنگ صلح کنیم. سخنان روحانی درباره صلح امام حسن واکنش‌های زیادی را در پی داشته‌است. ابتدا سخنان روحانی درباره صلح امام حسن را در زیر بخوانید و سپس برخی از واکنش‌هایی که به این صحبت‌ها شده‌است را بخوانید.

سخنان روحانی درباره صلح امام حسن

حسن روحانی در جلسه‌ی روز گذشته‌ی هیئت دولت در مورد موضوعات زیادی صحبت کرد که البته بخش اعظم آن‌ها پیرامون موضوعات اقتصادی بود، اما بخش جنجالی سخنان روحانی درباره صلح امام حسن بود. او در ابتدای سخنان خود در جلسه هیات دولت با تسلیت رحلت پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و همچنین شهادت حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع)، گفت:

مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خود همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فردی و جمعی خود آموخته‌ اند و می‌آموزند.

دکتر روحانی با بیان اینکه نسبت به زندگی پیامبر عظیم‌الشان اسلام که الگو و نمونه برای همه بشریت بوده است باید بیش از آنچه انجام گرفته دقت و درس آموزی کنیم، گفت:

این پیغمبر الگو و نمونه، هم جنگ داشت و هم صلح، هم عملیات تهاجمی داشت و هم عملیات تدافعی و در جنگ‌ها هم پیروزی داشت و هم اینکه روزهایی در جنگ دچار شکست شد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه پیامبر عظیم الشان اسلام، حکومت را بر مبنای قانون، پیام و پیمان اداره کرد، گفت:

پیروزی‌ هایی که برای پیامبر در سایه صلح بدست آمد بیش از آن چیزی است که پیامبر در میدان جهاد کسب کرد.

 سخنان روحانی درباره صلح امام حسن

دکتر روحانی افزود:

پیامبر همه سنت‌های نادرست را زدود و تبخترها و غرورهای نابجا را از بین برد، به زنان عظمتی همسان مردان داد و برای زن و مرد در جامعه حقوق یکسان قائل شد، جوانان را مقام و ارزش  داد و جوانی به نام اسامه را به فرماندهی لشگر خود برگزید.

رئیس جمهور اعتدال را از ویژگی های مهم پیامبر اسلام عنوان کرد و افزود:

پیامبر عظیم الشان اسلام با افراط و تفریط مخالف بود و سنن نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد و علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد، بهداشت و نظافت را به عنوان یک الگوی مهم برای مردم تثبیت کرد، آزادی و مشورت با مردم را مورد تاکید قرار داد و خود نیز هیچ کار مهمی را بدون مشورت با مردم انجام نداد.

 سخنان روحانی درباره صلح امام حسن
سخنان روحانی درباره صلح امام حسن

دکتر روحانی همچنین با اشاره به آیه شریفه قرآن، تصریح کرد:

اما همین پیامبر با عظمت که بالاترین شأن و مقام را دارد حق ندارد ذره‌ای از قانون تخطی کند و خداوند به پیامبرش می گوید که اگر از خط مستقیم هدایت کوچکترین تخطی کنی، به راست یا چپ منحرف شوی و مسیر حق را ترک کنی تو در دنیا و آخرت دو برابر عذاب می‌شوی و همه از پیامبرش تا کوچک‌ترین فرد در جامعه بر مبنای قانون هستند.

رئیس جمهور با اشاره به تواضع و فروتنی پیامبر در برابر مردم، افزود:

هیچ کس توفیق نیافت که در سلام بر پیامبر سبقت بجوید ما باید تاریخ زندگی پیامبر را از نو بخوانیم و از نو تدریس کنیم. همه ابعاد این زندگی را مدنظر قرار دهیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه بعضی‌ها فقط یک بعد زندگی پیغمبر را مدنظر قرار می‌دهند، اظهار داشت:

مگر می‌شود انسان در یک مکتب یک بخش را قبول کند و نسبت به یک بخش دیگر بی اعتنا باشد، مجموعه اسلام اعم از جنگ و صلح، ایستادگی و جهاد ، قاطعیت و نرمش در برابر دیگران، همه درس زندگی ماست.

رئیس جمهور در ادامه از امام حسن مجتبی (ع) به عنوان امام صلح و پیوند که با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام گام برداشت، نام برد و افزود:

امام حسن در پاسخ به اعتراض برخی از اصحاب خود درمورد پیمان صلح ایشان، فرمود وقتی اکثریت قاطع جامعه و مردم صلح می‌خواهند من صلح را انتخاب می‌کنم. امام مجتبی به ما می‌آموزد مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز صلح جنگ کردیم و اگر در جنگ صلح کردیم هر دو خطا و اشتباه است. به موقع باید بایستیم و بجنگیم و به موقع هم باید صلح کنیم.

رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد:

مولای ما علی‌بن‌ موسی‌الرضا(ع) نیز درمورد پذیرش ولو با اکراه ولایتعهدی، بر مبنای تدبیر عمل کرد و حضور ایشان  در خراسان و مرو تحول عظیمی در دنیای اسلام ایجاد نمود.

دکتر روحانی با اشاره به سخنی از امام رضا (ع) مبنی بر اینکه “عبادت این نیست که فقط نماز بخوانید یا فقط روزه بگیرید اصل عبادت فکر کردن و اندیشیدن و خردورزی در امر خدا و امور حق و در امور جامعه است”،گفت:

از این بزرگانی که این ایام نام شریف آنها بیشتر برده می‌شود و در عزای آنها اندوهگین هستیم باید درس‌های زندگی بیاموزیم.

واکنش‌ها به سخنان روحانی درباره صلح امام حسن

محمد ایمانی از فعالان سیاسی اصول‌گرا در واکنش به سخنان روحانی درباره صلح امام حسن نوشت:

بیشتر بخوانید
افشاگری جنجالی میرسلیم در مورد قاضی انقلابی، صادق خلخالی!

«آقای روحانی چندمین بار است که اصرار دارد صلح امام حسن(ع) را مصادره به مطلوب کند و به خیانت برخی خواص و فرماندهان لشکر در این صلح تحمیلی نپردازد؛ چرا؟! آیا فصل خیانت یارانی مانند عبید ا… بن عباس، از کتاب تاریخ آقای روحانی سرقت شده؟ یا تعمدی برای کتمان این فصل مهم وجود دارد؟!

عبید ا… بن عباس، فردی با نفوذ و فرمانده لشکر امام حسن(ع) بود اما به نصایح و هشدار های امام(ع) هنگام مذاکره با معاویه و عمروعاص تمکین نکرد. معاویه، هم او را فریب داد و هم با رشوه ای هنگفت خرید! عبید ا… به همراه هشت هزار نفر، همان وسط جنگ، به جبهه دشمن پیوست! اگر صلح و نرمش قهرمانانه، برای امام حسن(ع) تدبیری شجاعانه محسوب می شود، برای ابن عباس ها که در اطراف امام(ع) فراوان بودند، خیانت و ننگ و عار ابدی است».

ایمانی در بخش دیگری از یادداشت خود افزوده است:

«صلح بر جنگ ترجیح دارد؛ اما زمانی که دشمن بنای زورگویی و تعدی و باج خواهی نداشته باشد. در مقابل دشمن متخاصم باید ایستاد و جنگید. پرچم صلح را در چنان شرایطی بالا بردن، عین خیانت و حماقت است. در چنین موقعیتی، خواص و صاحب منصبان و تریبون داران هستند که می توانند مردم را به مقاومت – با سرانجام عزت و پیروزی- فرا بخوانند یا بر اثر آلودگی به دنیاطلبی و اشرافیت و نفوذ، نسخه تسلیم را تجویز کنند.»

شریعتمداری نیز در صفحه‌ی نخست روزنامه‌ی کیهان این‌گونه آورد:

واکنش کیهان به سخنان روحانی درباره صلح امام حسن
واکنش کیهان به سخنان روحانی درباره صلح امام حسن

برخی از کاربران توییتر نیز که با روحانی مخالف هستند، به‌شکل زیر به سخنان روحانی درباره صلح امام حسن واکنش نشان داده‌اند:

بیشتر بخوانید
روس‌ها متهم ردیف اول حملات گسترده سایبری در دنیا

  همچنین بخوانید: استرداد مدیرعامل اسبق بانک سرمایه به ایران

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 3 =

دکمه بازگشت به بالا