اقتصادیسیاسی

۲۳ فروردین، آغازبه‌کار کسب‌وکارهای کم‌خطر در خارج از تهران

امروز، یکشنبه ۱۷ فروردین، جلسه‌ی ستاد مبارزه با کرونا به ریاست رییس‌جمهور برگزار شد و در طی آن تصمیمات مهمی برای وضعیت تعطیلی کسب‌وکارها و ادارات گرفته شد.

همه‌ی نظام در برابر کرونا یکپارچه است

رییس‌جمهور با تأکید بر این که کل نظام جمهوری اسلامی در برابر مشکلات ناشی از ویروس کرونا یکپارچه است، گفت:

این که بدخواهان ما از این یکپارچگی عصبانی و ناراحت هستند، خودشان می‌دانند، اما کرونا با همه دشواری هایی که ایجاد کرده آثار خوبی هم داشته که وحدت بیشتر ارکان مختلف جامعه است؛ امروز شاهد یک وحدت و یکپارچگی در سراسر کشور هستیم. سالم بودن هوا به دلیل کاهش ترافیک نیز از دیگر آثار خوب کرونا در کشور است.

ستاد مبارزه با کرونا

آقای روحانی همچنین با تأکید بر این که در میان وزارتخانه‌های دولتی هیچ اختلافی نیست و هریک کار خود را به خوبی انجام می‌دهند اضافه کرد:

در میان وزارتخانه های دولت اختلافی نیست ممکن است چیزی را در جایی پیدا کنند و با شیطنت به رسانه های خارج از کشور منتقل کنند و آنها نیز این مسئله را بزرگ کنند، اما هیچ اختلافی در این زمینه نداریم. برخلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می کند به این که بین سلامت و فعالیت اقتصادی یکی را باید انتخاب کرد این مردود و ناصواب است؛ چرا که هم فعالیت‌های اقتصادی و هم پروتکل های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا هستند، فعالیت‌های اداری و اقتصادی و تولیدی ما باید در جریان باشد، اما پروتکل‌های وزارت بهداشت باید مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.

کسب‌وکارهای کم‌خطر از ۲۳ فروردین فعالیت‌شان را ازسرمی‌گیرند

یکی از تصمیمات مهمی که در جلسه‌ی امروز ستاد مبارزه با کرونا گرفته شد، تعیین زمان آغازبه‌کار کسب‌وکارهای کم‌خطر بود. آقای روحانی با ذکر این‌که برای تولید هیچ مانعی از ابتدا وجود نداشته‌است، اظهار کرد:

امروز پیشنهادهایی درباره فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کارها مطرح شد که در نهایت پیشنهادات به تصویب ستاد قرار گرفت؛ بر این اساس تصویب شد که در استان‌های کشور به‌جز تهران کسب و کارهای کم ریسک می‌توانند از ۲۳ فروردین فعالیت‌های خود را  آغاز کنند، اما کسب و کارهای پر ریسک از جمله مراکز ورزشی، استخرها و مراکزی که نیاز به حضور جمعیت دارند فعلا تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل باقی می‌مانند تا بعداً درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

ستاد مبارزه با کرونا

رییس ستاد مبارزه با کرونا همچنین تأکید کرد که نمی‌خواهیم آغازبه‌کار فعالیت کسب‌وکارها در ۲۳ فروردین تأثیری روی سلامت مردم داشته باشد و در این راستا افزود:

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فعالیت‌های اقتصادی باید مورد توجه قرار بگیرد.

کسب‌وکارهای کم‌خطر در تهران از ۳۰ فروردین فعالیت‌شان را ازسرمی‌گیرند

روحانی اما در مورد وضعیت کسب‌وکارهایی که در استان تهران فعال هستند، خاطر نشان کرد:

در جلسه امروز تصویب شد که در استان تهران فعالیت‌های اقتصادی از روز شنبه ۳۰ فروردین آغاز شود. از کمیته تبلیغات خواستیم در این زمینه طرح‌ها و اطلاعات مورد نیاز را آماده کند و در رسانه ها توضیح داده شود که فروشندگان چگونه باید مسائل را رعایت کنند؛ همچنین تاکید شد که وظایف و اصول بهداشتی که باید مورد توجه قرار بگیرد برای مردم توضیح داده شود.

آقای روحانی البته تأکید کرد که آغاز فعالیت کسب‌وکارها به معنای آن نیست که اصل «درخانه بمانیم» نباید رعالیت شود. او در این رابطه اظهار کرد:

 ترجیح بر این است که آن‌هایی که حضورشان در جامعه ضرورتی ندارد، همچنان در خانه بمانند.

۷۰ درصد کارمندان از ۲۳ فروردین به سرکار خواهند رفت

آقای روحانی در مورد حضور کارمندان و بازگشایی ادارات نیز گفت:

برای بازگشایی فعالیت‌های کسب و کارها بر اساس پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان تصمیم گرفتیم که به صورت پلکانی عمل کنیم. در خصوص فعالیت ادارات دولتی نیز مصوب شد از هفته آینده یعنی ۲۳ فروردین فعالیت ادارات به این صورت باشد که دو سوم از کارمندان در محل کار خود حضور خواهند داشت و یک سوم دیگر مجاز هستند که در محل کار خود حضور پیدا نکنند؛ در این مصوبه تاکید شد که نسبت به افرادی که سن بالا دارند و همچنین به بیماری های زمینه‌ای مبتلا هستند اولویت ها لحاظ شود.

آمدن کارمندان مبتلا به کرونا به سرکار جرم است

رئیس جمهور در مورد کارمندانی که به کرونا مبتلا هستند یا نشانه‌های ابتلا را دارند گفت:

هر کارمندی که به کرونا مبتلا شود، وظیفه دارد که به مدیر خود اعلام کند و در سر کار خود حاضر نشود و اقدامات درمانی را انجام دهد. آمدن او به محل کار به عنوان تخلف و جرم است؛ در مجموع حضور افرادی که مبتلا به کرونا هستند در جامعه ممنوع است و این افراد باید خود را یا در خانه یا در نقاهتگاه‌ها و یا در بیمارستان‌ها قرنطینه کنند.

ادارات از ۲۳ فروردین، از ۷ صبح تا ۲ ظهر باز هستند

رییس جمهور همچنین در مورد ساعات کار اداری گفت:

ساعت کار اداری قرار شد از ۲۳ فروردین ۷ صبح تا ۱۴ عصر باشد و این با توجه به نزدیک بودن ماه رمضان در نظر گرفته شده است که در این زمینه هم اگر تا ماه رمضان چنین وضعیتی داشته باشیم نه نماز جماعت خواهیم داشت و نه وقت ناهار در ادارات.

مدارس همچنان تعطیل هستند

رییس ستاد مبارزه با کرونا بیان کرد:

در بخش آموزش به جز آموزش تکمیلی در بخش دکتری مخصوصا از ۳۰ فروردین حضوری خواهد بود، اما در بخش کارشناسی و مدارس تا ۳۰ فروردین آموزش از دور است؛ البته در استان‌هایی که وضعیت سفید است می‌توانند کار خود را شروع کنند و مشکلی ندارند مثل استان بوشهر که مشکلی در این زمینه ندارد.

معلوم نیست وضع ویروس در روزهای گرما چطور است

رییس جمهور گفت:

وزارت بهداشت و درمان نمی‌تواند بگوید که شکل فعالیت این ویروس در ادامه و در زمانی که هوا گرم می‌شود چگونه است چون هنوز عملکرد این ویروس مشخص نیست.

بیشتر بخوانید
تا 25 سال آینده با چین | کم‌کم سند همکاری با چین هویدا می‌شود!

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا