فوتبالیورزشی

ساندرو پل داور بازی ایران و استرالیا درگذشت

ساندرو پل داور مشهوری که بازی حساس ایران و استرالیا در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ را سوت زد، در سن ۶۵ سالگی درگذشت.

به گزارش خبر ببر، ساندرو پل داور اهل مجارستان که برای ایرانی‌ها از جمله داوران نوستالژیک محسوب می‌شد، امروز در سن ۶۵ سالگی از دنیا رفت.

ساندرو پل متولد ۱۴ جولای ۱۹۵۵ در میشکولچ بود. او را می‌توان موفق‌ترین فرد فوتبالی در کشور مجارستان در نیمه‌ی دوم قرن بیستم دانست. جالب است بدانید که او داوری فوتبال را در ۱۵ سالگی آغاز کرد و در ۲۷ سالگی، یعنی در سال ۱۹۸۲، به‌شکل رسمی وارد حرفه‌ی قضاوت فوتبال شد. اوج قضاوت‌های او در دهه‌ی ۹۰ بود. در همین دهه بود که بازی خاطره‌انگیز ایران استرالیا را سوت زد. او همچنین یک بار برای دربی تهران – بین استقلال و پرسپولیس – به ایران آمد و این بازی را داوری کرد. دربی تهران با قضاوت او ۳ بر ۱ به سود استقلال پایان یافت، اما بحث‌های زیادی پیرامون داوری او در دربی وجود داشت.

ساندرو پل

ساندرو پل همچنین ۴ بار بین سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۷ به‌عنوان بهترین داور جهان شناخته شد. او همچنین فینال جام جهانی را سوت زد، همان فینالی که محمد فنایی به‌عنوان کمک‌داور او داوری کرد. افزون بر این، در سال ۱۹۹۷ بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا مابین دورتموند و یوونتوس را سوت زد، بازی‌ای که در نهایت اولین قهرمانی دورتموند را به همراه داشت.

صحنه‌ی درآغوش‌کشیدن داور توسط بازیکنان ایرانی پس از به‌پایان‌رسیدن بازی ایران استرالیا از ماندگارترین صحنه‌های تاریخ فوتبال ایران است. گفتنی است که ساندرو پل در سال ۲۰۰۰ از داوری فوتبال کناره گرفته‌بود و در این سال‌ها بیش‌تر به‌عنوان کارشناس داوری فعالیت می‌کرد.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
بیشتر بخوانید
اظهارات تند زنوزی علیه محمدحسین میثاقی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا