اجتماعی

از سامانه گزارشگران فساد رونمایی شد

از سامانه گزارشگران فساد با حضور رییس سازمان بازرسی کل کشور و همچنین رییس ستاد احیای امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر رونمایی شد. سامانه گزارشگران فساد در واقع در حیطه‌ی مأموریتی سازمان بازرسی کل کشور است. این سامانه – که قرار است به‌تدریج تکامل یابد – به این نیت طراحی شده که مردم عادی اگر به هر طریقی با یک سؤاجرا در دستگاه‌های دولتی و اداری مواجه شدند، آن را از طریق همین سامانه به سازمان بازرسی کشور خبر دهند. این‌که چگونه می‌توان گزارش‌های مردمی در مورد فسادها در ادارات و سازمان‌ها را برای سازمان بازرسی کشور ارسال کرد فعلاً به‌طور دقیق مشخص نیست و قرار است در آینده‌ای نزدیک رییس قوه‌ی قضاییه سازوکار این جریان را اعلام کند. گفته می‌شود آدرس سامانه‌ی مذکور به قرار gozaresh.bazresi.ir است و خبرنگاران افتخاری که همان مردم باشند می‌توانند از این طریق گزارش‌های‌شان را به گوش سازمان بازرسی کشور برسانند، هرچند که باید منتظر اعلام سازوکار دقیق این جریان توسط رییس قوه‌ی قضاییه نیز بود.

اشاره‌ی رییس سازمان بازرسی کشور به سامانه گزارشگران فساد در ۴ تیرماه

قبل از رونمایی از سامانه گزارشگران فساد رییس بازرسی کل کشور در ۴ تیر ماه گفته بود:

برای پیگیری ماموریت‌های سازمان بازرسی کل کشور، علاوه‌بر‌این‌که سامانه اعلام شکایت داریم، قرار است سامانه‌ای با عنوان گزارشگران فساد راه‌اندازی کنیم.

در رویکرد تحولی به‌ویژه در زمینه مبارزه با فساد در سازمان بازرسی کل کشور حتماً باید از ظرفیت نهادهای عمومی، سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها استفاده شود؛ به‌ویژه هریک از خبرنگاران می‌توانند بازرس افتخاری سازمان بازرسی کل کشور باشند.

مردم و حاکمیت باید اصل امر به معروف را انجام دهند. مبارزه با رشد فساد و به کارگیری افراد پاکدست از جمله الزام‌هایی است که باید در این خصوص رعایت شود زیرا با دستمال آلوده نمی‌توان شیشه را پاک کرد بنابراین بر عدم مدارا و مسامحه با افرادی که فساد می کنند، باید تاکید شود.

بیشتر بخوانید
شرکت واگن‌سازی تهران تعطیل شد | ترن‌هایی که به خوابی تلخ فرو می‌روند

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا