اجتماعیپزشکی

افتتاح رسمی سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران

سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران افتتاح شد. در صفحه‌ی نخست این وب‌سایت آمده‌است که درحال‌حاضر صرفاً افراد متولد ۱۳۲۰ و قبل‌تر [افراد بالای ۸۰ سال] امکان ثبت‌نام دارند، اما چون از واژه‌ی «فعلاً» استفاده شده، قطعاً در آینده سایر افراد جامعه‌ی ایران می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند.

در صفحه‌ی نخست سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران آمده‌است:

به منظور زمان بندی و نوبت دهی تزریق واکسن کووید-۱۹ بر اساس سند ملی واکسیناسیون برای گروه‌های سنی اعلام شده، لطفا از طریق این درگاه نسبت به ثبت نام و درج کد ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه خود اقدام فرمائید. طی روزهای آینده، زمان و محل تزریق واکسن از طریق پیامک به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

آدرس سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران

آدرس این وب‌سایت به قرار زیر است:

https://salamat.gov.ir

گفته می‌شود از آن‌جا که ممکن است تعداد ثبت‌نام‌ها زیاد باشد، ظرفیت بسیار بالایی در زیرساخت‌ها و سرورها در نظر گرفته شده است تا سامانه واکسیناسیون با مشکل مواجه نشود.

با واکسیناسون سالمندان، ۷۰ درصد آمار فوتی‌ها کاهش پیدا می‌کند

قاسم جان‌بابایی، در پاسخ به این پرسش که «چرا درحالی که واکسیناسیون کادر درمان کامل نشده است، دیگر گروه‌های اجتماعی واکسن دریافت می‌کنند؟» گفت: کادر درمان همه جا جزء اولویت‌های تزریق واکسن است و در حال حاضر هم به اندازه کافی واکسن برای کادر درمان توزیع کرده‌ایم.

وی افزود: برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی تا صددرصد و برخی از دانشگاه‌ها تا ۹۰ درصد واکسن دریافت کرده‌اند – البته یک تعدادی از پرستاران و پزشکان هم خودشان نخواستند.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در رابطه با توزیع واکسن بین بیماران خاص هم گفت: یک تعداد از واکسن‌ها به بیماران خاص داده شده است و البته توزیع واکسن بین آنها روزانه ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
9 توصیه‌ی علمی برای تقویت حافظه و تقویت مغز

جان بابائی در خصوص نحوه واکسیناسیون تمام گروه‌های جامعه اظهار کرد: برای الویت بندی واکسن یک سند کشوری ایجاد شده است. ممکن است از نظر برخی‌ها مثلا سالمندان کهریزک در اولویت نباشند ولی باید بدانند که ۸۰ درصد مرگ و میرها را سالمندان تشکیل می‌دهند و شیوع بیماری در کهریزک می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با واکسینه کردن افراد بالای ۶۰ سال در کشور، ۷۰ درصد از مرگ و میرمان کاهش پیدا می‌کند.

وی در خصوص جهش‌های متنوع ویروس‌های کرونا، گفت: نمی‌توانیم رفتار ویروس‌هایی که جهش پیدا می‌کنند را پیش بینی کنیم. یک ویروس ممکن است با جهش خودش را مدفون کند یا وضعیت وخیم‌تری را ایجاد کند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا